Taitaa kansalaisten ostovoima olla saksittu nyt sille tasolle missä vain perinteiset nakkikioskit ilman turhaa gourmeeta pärjäävät.
Aleksi Härvelin purilaisravintolat konkurssiin
Anonyymi-ap
30223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kysyntä määrää sen, mitä kannattaa yrittää. Kaikki turhat toiminnot on syytä lopettaa kannattomina.
Järkevämpää tehdä niistä kannattavia. Silloin alkaa rahan tulo.
....niin mutta silloin ei pääse tekemään ryyppymatkoja amerikkaan....
Manna samariiri ei ole enää jakmassa heille ilmaista rahaa, nmiin kaikki kaatuu.
Samarin? Miten närästyslääke tähän liittyy??
Näin tulee esiin yrittäjien epäpätevyys kun tukiaiset loppuu...
Alekseilla on loistava tulevaisuus tukinullina. Sehän on jo nullin mitoissakin. Hiiiopilla nousee traktorin hyttiin.
Nakkikioskilta saa kympillä samanlaisen purilaisen kuin ravintolasta kolmellakympillä.
Tämähän on se vitsi!
Noi oli kait alle 20 euron purilaisia.
Kotona kannattaa tehdä perusraaka-aineista ruuat kun rahat tiukilla. Kerran kuussa pieni 20 gramman Da Capo suklaapatukka ja sokeripala kahvin kera.
Snagareilla käydään baarista kotio tultaessa eikä nykyään ole varaa käydä baareissa.
Varmaan vaikuttaa se, että burger on niin helppo tehdä kotona.
Kaupasta löytyy valmiit briossit ja burgerjauhelihat, tulee halvemmalla paljon parempaa kun tekee itse.
Nostakaa vaan hintoja, koska ” kulurakenne” , sisäänpääsymaksu kauppoihin jne. Tässä esimerkkejä suomalaisesta talousosaamisesta ja konkkaa pukkaa. Olisko syytä katsoa peiliin ja pitkään, saatanan tunarit.
Miksi syödä oksupurilaisia kun voi tehdä halvalla kotona niitä itsekin?
Mtv maksoi varmasti hänelle isot rahat siitä, kun ohjelmia tehtiin ympäri maailmaa?
Miksi Mtv olisi maksanut Nelosen ohjelmista.
Riikka runnaa. Kansalaisilta viedään ostovoima mikä näkyy heti yrityksissä jotka ovat riippuvaisia siitä että ihmiset kuluttaisivat.
Millaiset ääliöt kuvittelevat että leikkamalla ihmisiltä ostovoima saataisiin kasvua? Eihän sillä ole saatu mitään muuta kuin lisää konkursseja ja lisää työttömiä.
Juuri näin, siksi erilaiset tulojen verot tulisi asettaa huomattavasti alemmas ja kerätä ne rahat alvista. Vihervasemmisto vastustaa tätä kun niiden mielestä kuluttaminen on paha. Vieläpä eriarvoistavaa, kun joku voi ostaa joitakin. Tavoite niillä on, ettei kukaan pysty ostamaan mitään. Tasavero on muutenkin reilua kaikille. Pääomatuloista 10 ja ansiotuloista 20 prosenttia niin kaikki voi hyvin.
Herlevi munasi itsensä täydellisesti
Eikös purilaisissa ollut munaa välissä?
Eikö se olisi aika teidänkin alkaa katselemaan Kainuun puita, mistä seuraava leipä ja kahvi.
Söikö liikaa kuormasta?
Ei kukaan maksa 50 euroa hampurilaisesta.
RAVINTOLAT KONKURSSIIN
NO SE ON TODELLAKIN IHMISTEN OSTOVOIMA SANNA MARININ JÄLJILTÄ VARSIN OLEMATON.
AINOAT JOTKA MÄSSÄILEVÄT ANTTI LINHMAN JA HARAKKA, 300 EURON LOUNAITA.
MUUT SYÖVÄT KAURARYYNEJÄ JA LIDLL OSTOKSILLA PÄRJÄILEEVÄT.
Näytti olleen 59 centtiä lihapiirakan kappalehinta tänään lähikaupassa.
.....ja samoja kun myy jollain sontatäytteellä 50 eurolla niin on hyvä kate.
Ne oli kuulemma hyviä burgereita. Herlevillä taitaa olla joku kebabbi ravintola. Pari kertaa tullut kokeiltua. Ihan jees mutta kun Berliinistä olen niin voin sanoa, ettei yllä huipputasolla vaikka yritystä on. Lihan paistaminen jossain voissa tms ei kuulu asiaan vaikka sillä haetaan hienoa makua. Lihaa on paljon, jopa liikaa.
Oikea maku tulee makujen harmoniasta, riittävästi rapeaa marinoitua kaalia ja makeaa sipulia, tuore salaatti vähän kurkkua ja tomaattia. Sopivasti lihaa. Kaiken kruunaa herkullinen kräuter saus joka levitetään ensin sinne leivän sisälle sitten kun se on grillattu.
Perus-Sebastianilla on oma nakkikioski aina mukanaan?
Ri.P. kertoi, että lastemme lapset vielä kiittävät. Kyllähän niitä kokkiohjelmia on ollutkin ihan liikaa.