Nyt loppuu laiskottelu.

Työryhmä esittää, että toimeentulotuen perusosaa voitaisiin alentaa 50 prosenttia, mikäli henkilö ei kehotuksesta huolimatta hae hänelle kuuluvaa ensisijaista etuutta tai ilmoittaudu kokoaikatyötä hakevaksi työnhakijaksi kuukauden määräajassa.
Perusosan alentaminen 50 prosentilla jatkuisi niin kauan kuin henkilö ei olisi hakenut ensisijaista etuutta, jonka hakemisesta hänelle oli määräaika annettu, tai henkilö ei olisi ilmoittautunut kokoaikatyötä hakevaksi työnhakijaksi.
Suurin osa toimeentulotukea saavista asuu yksin. Yksin asuvalla henkilöllä perusosa on 593,55 euroa kuussa, joten leikkaus olisi noin 300 euroa kuussa.
50 prosentin leikkaus olisi kovin mahdollinen sanktio.
(Vih.) Bella Forsgrén nillittää kun somaleilta loppuu laiskottelu.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010949794.html
Jo oli aikakin tehdä tämä toimenpide.
51305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Kansankusettajien palkaa samalla 80% alemmaksi.

Äänestä
  • TYÖTYHMÄT EI SAA MITÄÄN AIKAAN 1918-2025

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    TYÖTYHMÄT EI SAA MITÄÄN AIKAAN 1918-2025

    Noi ilmaisten lounaisen kokoukse vie 100 miljoonia euroja ja tyhmä kansa maksaa.

    Äänestä

  • Hallituksen tyyppien palkka kolmeentonniin ja muut edut pois.

    Äänestä

Idiootin oikeistolaisen olisi ensin syytä opetella faktat ennen nillitystä.

Äänestä
  • FAKTAT NO KERROPPA FAKTAT? :DDD

    Äänestä

Kaikki tuet pois jollei tekeminen kiinnosta.

Äänestä
  • Ääni tälle!

    Äänestä


  • Eduskunnalta ja hallitukselta.laskekaa kuinka paljon näiden elättäminen maksaa meille.

    Äänestä


  • Eiköhän se jokainen ihminen luonnostaan halua tehdä töitä on ainkin minun kokemukseni ihmisistä. Kuka sitä nyt vaihtaisi työnteon kotona olemiseksi . Ja aina mukava tilipäivänä kun rahaa tulee tilille. Ja kun tekee työvuotensa niin sitten on eläkeikiin parempi . Joten toivon mukaan suomen asiat paranevat. Ja ihmiset näkevät sen että työnteko kannattaa,
    Itse otin aikoinani työn josta en pitänyt vaan siksi ajaksi kun pääsisin omaan ammattiini ja se kävi äkkiä vaihto työpaikasta toiseen .joten kaikki työ ei tietysti ole mieluisaa mutta kun ajattelee että on osana kasvattamassa kansantaloutta niin. Onhan se sentään suomen asia oma asia jokaiselle eikä edes tarvitse tituleerata itseään perus suomalaiseksi riittää kun on se ahkera aito suomalainen jolla suomen maine on levinnyt hyvänä työläisenä muihinkin maihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Eiköhän se jokainen ihminen luonnostaan halua tehdä töitä on ainkin minun kokemukseni ihmisistä. Kuka sitä nyt vaihtaisi työnteon kotona olemiseksi . Ja aina mukava tilipäivänä kun rahaa tulee tilille. Ja kun tekee työvuotensa niin sitten on eläkeikiin parempi . Joten toivon mukaan suomen asiat paranevat. Ja ihmiset näkevät sen että työnteko kannattaa,
    Itse otin aikoinani työn josta en pitänyt vaan siksi ajaksi kun pääsisin omaan ammattiini ja se kävi äkkiä vaihto työpaikasta toiseen .joten kaikki työ ei tietysti ole mieluisaa mutta kun ajattelee että on osana kasvattamassa kansantaloutta niin. Onhan se sentään suomen asia oma asia jokaiselle eikä edes tarvitse tituleerata itseään perus suomalaiseksi riittää kun on se ahkera aito suomalainen jolla suomen maine on levinnyt hyvänä työläisenä muihinkin maihin.

    *****Eiköhän se jokainen ihminen luonnostaan halua tehdä töitä****

    Et ole käynyt Helsingin Itäkeskuksessa.

    Äänestä

No nyt varmasti työttömien määrä vähenee. On muuten sellainen työllisyystoimi tuo!

Äänestä
  • Lisääntyykö työpaikat. No kukaan ei ota sitten palkkatyöläistä töihin. Koulutus on siis turhaa.

    Äänestä

  • "No nyt varmasti työttömien määrä vähenee."

    No ne jotka on tähän mennessä olleet työmarkkinoiden ulkopuolella ja nostaneet tt-tukea niin tulevaisuudessa näistä kaikista tulee työttömiä työnhakijoita mikäli haluaa ettei tt-tukea leikata 50%

    Eli työttömyys kasvaa tilastoissa :) ...Eiks idea ollut laskea sitä..

    Äänestä

Kenekään toimeentulotukea ei olla leikkaamassa jos toimii kuten ohjeet on annettu. Pitää ensisijaisesti ilmoittautua työnhakijaksi ja hakea työmarkkinatukea.

Äänestä

Jo ainakin 20 vuotta sitten toimeentulotuessa oli sama ehto eli työnhaku ja työn vastaanottaminen. Jos ei hakenut, niin periaatteessa sossulla oli oikeus leikata toimeentulotukea ensin 20% ja jos ei toistuvasti suostunut, niin sitten vielä 20% (ilmeisesti alkusummasta) eli yhteensä 40%.

En tiedä pantiinko tuota uhkaa koskaan toimeen, vaikka syytä olisi usein ollut.
Tuo 50% ehdotettu leikkaus on siis vain pieni lisäkiristys, ei enempää.

Mutta jos Kela saa uudet ohjeet, että laikkaukset pitää pistää aina toimeen, niin siitäpä se sirkus syntyy, kun eriasteisen toimintakyvyttömät sossupotilaat lähtee raahautumaan "kuntouttavaan työtoimintaan" eli ilmaistyöntekijöiksi kuka mihinkin.

Ja ne jotka ei lähde, alkaa tahtomattaan nälkälakkoon.

Äänestä
  • "En tiedä pantiinko tuota uhkaa koskaan toimeen, vaikka syytä olisi usein ollut.
    Tuo 50% ehdotettu leikkaus on siis vain pieni lisäkiristys, ei enempää."

    Mulla on pari kaveria jotka on leikatulla ollut useinkin, uudistukseen verrattuna 20%-40% leikkaus oli vain mahdollista tehdä kuukausi tai pari kerrallaan, nyt tuo 50% tulee pysyväksi ellei maleksia osaa toimia. Onhan se merkittävä muutos...

    Äänestä

  • Aivan niin, 50% on todellakin olemattoman pieni summa, toimeentulotuesta, ja vielä pienempi 40% jo leikatusta toimeentulotuesta.

    Luvut ja matematiikka ne ovat oikeistolla aina hallussa. Jos ei olla insinööri-petejä (isän ostamalla huippuhienolla ohjelmoitavalla taskulaskimella) tai talousasiantuntija-akeja, niin sitten vähintäänkin urheilutilastoturoja.

    Toista se on humanistitytöillä. Niille oikeistopoika näyttääkin vain kikkelin kuvan!

    Oikeiston kovin ottein ratkaistaan Suomea yhä rankemmin suomiva työvoimapula, kun kaikki työtävälttelevät tai täysin vihanneksiksi alkoholisoituneet yhdessä yössä tervehtyvät ja motivoituvat intoa puhkuviksi huippusuorittajiksi. Tai ainakin liimaavat Teemu Selänteen fanikuvan seinälleen. Tai jotain.

    Kyllä jokainen tatuoitu virolainen raksajannu tietää, että muuten ei kommunismia torjuta kuin oikeistopolitiikalla. Niin se virolaisen isoisäkin teki 1939-45 ja seuraukset olivat erinomaiset. Sosialisti-Tannerin klikki-Suomi sensijaan nöyryytettiin YYA-sopimukseen ja ikuiseen häpeään!

    Miettiköhän Manu koskaan, mitä siitä oikeasti seuraa demareille, kun maahan päästää "inkeriläisiä"...

    Äänestä

Pitäisi myös helpottaa lainkuuliaisten kansalaisten aseistautuista ja aseen käyttöä itsepuolustustilanteessa, kadut ovat kohta täynnä aseistettuja ulkomaalaistaustaisia ryöstelijöitä. El Salvadorista mallia miten jengirikollisuuden ongelmat ratkaistaan.

Äänestä
  • Juujuu. Persuille aseet. Niillä on herkkä liipaisinsormi ja paljon sekopäitä. Joihin kuulut sinäkin.

    Äänestä

  • Ei voi, on sama ongelma kuin Venäjällä on silovikeilla. Jos aseiden saantia helpotetaan, myös Tapanaiset voivat saada aseita, ja silloin vuosien 1917-1918 tapahtumat toistuvat, ehkä toisella tulemalla.

    Äänestä

Luulin aina, että Kummelin vitsejä surkeampaa huumoria ei olisi olemassa. Olin väärässä. Nyt meillä on hallitus, joka ihan tosissaan tekee vielä paljon tyhmempiä asioita ja suuri määrä uskonnolla tai muilla päihteillä päänsä sekoittaneita hulluja, tai sitten vain muuten oikeistolaisia kaheleita huutaa hurraata.

Monty Pythonkaan ei olisi pystynyt tyrmistyttävämpään, mutta hehän vain paridioivat.

Äänestä
  • Jospa vihervasurit edes kerran kokeilisivat työntekoa?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jospa vihervasurit edes kerran kokeilisivat työntekoa?

    Mites niitä töitä voisi saada kun ei ole avoimia työpaikkoja?
    Työttömien määrä noin 300 000 ja avoimia työpaikkoja noin 50 000.

    Jokaista avointa työpaikkaa kohti on siis 6 työtöntä. Kerrohan neropatti mistä ne 5 ylimääräistä joille ei löydy töitä, eli yhteensä sellaiset 250 000 työtöntä, voisivat sitä työtä löytää?

    Äänestä

  • Ei varmaankaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jospa vihervasurit edes kerran kokeilisivat työntekoa?

    Ahaa, siksikö ihmisiä on sanottu irti niin suuret määrät, että vapautuisi paikkoja niille vihervasureille?

    Kyllä olisi maan asiat kunnossa, kun vaan olisi enemmän sinunlaisiasi jämäkkiä oikeistolaisia päättäjiä remmissä!

    Äänestä

Hallitus pyrkii estämään sen, että työttömät jäävät pitkäksi aikaa elämään viimesijaisen toimeentulotuen varaan velvoitteiden ja palveluiden ulottumattomiin

Kysymys: koskeeko tiukennus myös positiivisesti syrjittyjä vai vain alkuasukkaita?

Äänestä
  • Onko se sitten tähänkään saakka ollut isokin ongelma?

    Vastaus on ei. Jos olisi, ei hallitus siihen puuttuisi. Kyse on muutaman onnettoman kiusaamisesta ja ehkä sillä saadaan muutama itsemurha lisää tilastoihin. Ja koulukiusaajat huutamaan ilosta. Heillehän kiusattujen itku on paljon tärkemäpää kuin oma menestyminen, saati sitten maan ja kansan säilyminen.

    Äänestä

Jos vaan potkittaisi loisivat siirtolaiset pihalle, niin kummasti ei tarvitsisi leikata enää yhtään mistään! Jarruna toimii kourallinen vihervasureita joista pitäisi päästä eroon.

Äänestä
  • Hallits määrää niistäkin asioista. Ei vasemmisto. Unohtuiko persulta ketä on hallituksessa.

    Äänestä

  • Miten se kourallinen vihervasureita estää hallitusta tekemästä ihan sellaisia päätöksiä kuin haluaa?

    Kenet potkisit pois, venäläiset vai virolaiset?

    Äänestä

Pittee hakkee töitä. MUTTA KUN TÖITÄ EI OLE. Hallitus on ajanut maan niin surkeaan tilaan. Satonen vain sössöttää, firmoja menee nurin koko ajan.

Äänestä

Enää puuttuu ne työpaikat mitä voisi hakea, kun niitähän ei ole, eikä hallitus ole tehnyt mitään niiden eteen. Vain konkurssien määrää ja työttömien määrää on onnistuttu kasvattamaan, todella paljon.

Äänestä
  • Kun duunarin palkasta kannetaan suurta huolta, mutta ei lentäjien, ihmettelen vaan!
    Tuottavuus on nyt se populistisuudessaan luotu sana tähän hätään vaikka juurikin talous kaipaa pientä lisää rahaa duunarin palkkaan , ostaa edes jotain yrittäjiltä vaikkapa matkailuun , auton renkaat tai uusi lattia.

    Äänestä

  • Tänäänkin tuli uusia konkursseja.

    Äänestä

Rikollisuushan tuossa vain lisääntyy. Vaikka vain 10% toimeentulotuen saajista tekisi rikoksia niin se tarkoittaa 47 000 rikollista lisää. Ja luuletteko, että sitten kun tehdään rikoksia niin sillä vain kompensoitaisiin pelkästään se menetetty raha. Ei silloin maksimoidaan voitot kuten porvari tahtoisi.

Äänestä

mitä se hyörytäisi koska, lisä rahoitusta tarvittaisiin jälki käteen,

Äänestä

Tarkoitus on vaan saada kansa vastustamaan maahanmuuttajia koska maahanmuuttajien tukiin ei kosketa. Maahanmuuttaja ansaitsee tukineen ja leikattuine toimeentulotukineen siltikin melkein kolme kertaa enemmän kuin kantasuomalainen työtön toimeentulotuen asiakas.

Äänestä
  • Niinhän näillä on. ihmisviha ylinnä.

    Äänestä

Hallituksella pitäisi olla selkeä tavoite. Lunttuliiterit tyhjäksi (KELA ja Työkkäri). Vievät vaan valtion varoja palkkakuluina vaikka eivät kansaa voi auttaa.
Tilalle kansalaispalkka eikä muita tukia. Sairaille ja vammaisille toki tarvitsee perusrahaan jotakin lisää.

Äänestä
  • Maanviljelijöitä tullaan tarvitsemaan tulevaisuudessa kun Trumppi laittaa tulliveroja niin jauhopussin hinta nousee kummasti . En usko että kukaan nuorempi edes osaa sellaista työtä enää, mutta jos ravinnon saantiin laitetaan tullia runsaasti Eurooppaan niin . Silloin on peli seis ja pallo kateissa .

    Äänestä

Saa sitä suurennuslasin kanssa etsiä niitä kokopäivä töitä kun niitä ei riitä kaikille. Hallituksen älyttömät vain koko ajan tekevät lisää työttömiä.

Äänestä

Leikattu summa on samaa luokkaa kuin edustajien joululahjarahat.

Äänestä

mitä enemmän värillistä niin suomipojan ja ikäihmisten olot huononee,se o muuten fakta!

Äänestä
  • Eli tuonkin leikkauksen tarkoitus oli vain yrittää lietsoa lisää rasismia?

    Eipähän oikeisto koskaan ole ollut kuin Venäjän asialla.

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Eli tuonkin leikkauksen tarkoitus oli vain yrittää lietsoa lisää rasismia?

    Eipähän oikeisto koskaan ole ollut kuin Venäjän asialla.

    tätähän ne haluavat,suomalaiselle kurjuusolt kun toiset saa 3 k rahaa ja ilmaset asunnot,hammashuollot,terveyshuollot yms.
    suomalainen saa nyt kuolla sairauksiin kun ei lääkäriin pääse ja ei ole rahaa.
    näin se vaan menee

    Äänestä

  • Anonyymi00049 kirjoitti:

    tätähän ne haluavat,suomalaiselle kurjuusolt kun toiset saa 3 k rahaa ja ilmaset asunnot,hammashuollot,terveyshuollot yms.
    suomalainen saa nyt kuolla sairauksiin kun ei lääkäriin pääse ja ei ole rahaa.
    näin se vaan menee

    Valehtelet. Ne kerrat kun olen käyttänyt terveydenhuollon palveluja, en ole siellä nähnyt kuin vaaleita kantasuomalaisia. Pari kertaa hoitajissa tummaihoinen, suurin osa heistäkin eloveenoja kuten minäkin.

    Tiedän, että rasismi liittyy slaavilaisuuteen, mutta ettekö te voisi mennä sinne kurjiin kotimaihinne marisemaan.

    Äänestä

Sairaat on asia erikseen mutta täällä on liikaa noita lusmuja jotka haluavat elää vain yhteiskunnan siivellä. *omput on siitä hyvä esimerkki.

Äänestä
  • niitähän riittää ja lisää tulee,harmi kun oikeasti sairaat ja vanhukset saa kärsiä tästä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työryhmä esittää, että toimeentulotuen perusosaa voitaisiin alentaa 50 prosenttia, mikäli henkilö ei kehotuksesta huolimatta hae hänelle kuuluvaa ensisijaista etuutta tai ilmoittaudu kokoaikatyötä hakevaksi työnhakijaksi kuukauden määräajassa.
Perusosan alentaminen 50 prosentilla jatkuisi niin kauan kuin henkilö ei olisi hakenut ensisijaista etuutta, jonka hakemisesta hänelle oli määräaika annettu, tai henkilö ei olisi ilmoittautunut kokoaikatyötä hakevaksi työnhakijaksi.
Suurin osa toimeentulotukea saavista asuu yksin. Yksin asuvalla henkilöllä perusosa on 593,55 euroa kuussa, joten leikkaus olisi noin 300 euroa kuussa.
50 prosentin leikkaus olisi kovin mahdollinen sanktio.
(Vih.) Bella Forsgrén nillittää kun somaleilta loppuu laiskottelu.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010949794.html
Jo oli aikakin tehdä tämä toimenpide.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu