Kolonialismi on parasta mitä afrikkalaisille on taphtunut

Eurooppalaiset veivät sivistyksen ja oppineisuuden afrikkalaisille.

Afrikkalaiset voisivat jo kiittää valkoisia avusta ja edistyksestään.
10211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ninpä. Ehkä tuo on vaikeaa vasemmistolaiselle afrikasta ihmettelemään tulleelle.

Äänestä

Valkoiset antoivat afrikkalaisille tuotannon, sivistykse, koulutuksen ja kaiken hyvän kehityksen. Hyvyydestään valkoiset ovat saaneet palkkioksi pelkkää valittamista.

Äänestä
  • Lisäksi sangen kattavan infrastruktuurin.

    Äänestä

Kiittämätöntä porukkaa.

Äänestä

Ja mikä tärkeintä, veivät valkoiset Afrikkaan kristinuskon ja saattoivat näin Afrikan mustimmatkin murjaanit Jumalan lapsiksi ja oikeutetuiksi nauttimaan kaikista Jumalan omille lapsilleen lupaamista oikeuksista.

Äänestä

Ei auta sivistyksen vieminen jos se ei pysy.

Äänestä
  • Kannettu vesi ei kaivossa pysy.

    Äänestä

Aivan hyväntahtoisuuttaan veivät Afrikkaan opetuksen, kristinuskon, lääketieteen, länsimaisen sivistyksen.
Mitään eivät saaneet palkkioksi hyvästä teostaan.

Äänestä

Suomesta pitää mennä Afrikkaan KAIVAMAAN KAIVO

Wilson Kirwa kasvattaa Keniassa Kahvia ja tuo sitä Suomeen!
Kirwan Firma työllistää useita ihmisiä Keniassa!

Afrikassa totuttu että luonto antaa heille kaiken ja heidän ei itse tarvitse tehdä mitään!
Paitsi KOVIA ovat LISÄÄNTYMÄÄN

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eurooppalaiset veivät sivistyksen ja oppineisuuden afrikkalaisille.

Afrikkalaiset voisivat jo kiittää valkoisia avusta ja edistyksestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu