Näitäkin on mm muslimien harjoittama uskonto
Se miten he uskovat ja toimivat ei ole Raamatunmukaista ollut koskaan.
Pakko todeta, ateistit eivät lue Raamattua ollenkaan, kun tuollaista väittävät!
Se miten he uskovat ja toimivat ei ole Raamatunmukaista ollut koskaan.
Pakko todeta, ateistit eivät lue Raamattua ollenkaan, kun tuollaista väittävät!
Vastaukset 28
Vanhimmat
Onko pieneen mieleesi juolahtanut että on olemassa tuhansia muitakin uskontoja kuin kristinuskon(ja sen sadat eri lahkot) ja islam ?
Ateismi koskee KAIKKIA näitä uskontoja.
Oletko hieman yksinkertainen, muslimit eivät tietenkään toimi raamatun mukaisesti etkä sinä koraanin mukaisesti :D
Lisäksi monet hörhöt kuvittelevat kaikkien maailmassa olevan samanlaisia ja ajattelevan asioista samalla tavalla. On sinisilmäistä ja naiivia uskoa sillä tavalla.
Islam ja Koraani ei liity millään oikeaan uskoon kristinuskoon.
Usko on täysin vapaaehtoista!
Jos ei ymmärrä uskosta yhtikäs mitään, kuten ateistit, kannattaa pitää nassu kiinni!
Uskosta voi ymmärtää yhtikäs mitään siitä huolimatta omaako itse uskoa vai ei.
Tästä on hyvä käytännön esimerkki: teologian tiedekunnat yliopistoissa.
Eivät tietenkään liity koska ne liittyvät oikeaan uskoon islaminuskoon.
Oikea usko on oikeaa aina sille joka sattuu tiettyyn uskoon uskoa. Mistäköhän luulet että tämä johtuu ?
Kaikki ääriuskonnot ovat haitaksi ja kaikki kiihkouskovaiset potentiaalisesti vaarallisia.
Tämä on totta.
Kristinusko ei ole sitä jos toimii Raamatun sanan mukaan
"Kristinusko ei ole sitä jos toimii Raamatun sanan mukaan"
Riippuu täysin siitä kuka on raamatun sanan tulkitsija.
Samoin voidaan sanoa: Islam ei ole sitä jos toimii Koraanin sanan mukaan.
Ei ole mitään eroa... :)
Lahkot tulkitsee, ei kunnon kristityt, koska Raamattuun pitää uskoa niin miten se on kirjoitettu!
Koraani on täysin ihmistekoinen !
Kuten kaikkien muidenkin uskontojen opukset! Sivistys! Ero jehovista! Apukouluun!
Putin sanoo puolustavansa kristittyjä arvoja kun pommittaa Ukrainaa (mm. lastensairaaloita). Koska Jumala on mykkä, niin mikä on kriteeri jolla yhden uskovaisen väite siitä, että hän toteuttaa Jumalan tahtoa on totta ja toisen ei? Raamatusta löytyy esimerkkejä niin Jumalan määräämistä kansanmurhista kuin laupeudentöistäkin.
Toinen käynnissä oleva kansanmurha on Gazassa (ja Länsirannalla) ja Israel pystyy tähän pelkästään USA:n tuella ja USA:n tukea ei kukaan presidentti uskalla lopettaa, koska USA:ssa on niin paljon (ja niin sivistymättömiä) kristittyjä, joille "Jumalan valitun kansan" tukeminen on sydämenasia huolimatta siitä millaisia ihmisoikeusrikoksia Israelin rasistinen hallitus milloinkin tekee.
Tekoälykin kehottaa sekä ateisteja ja teistejä ymmärtämään toisiaan.
On totta, että uskonnoista ja niiden vaikutuksista yhteiskuntaan ja yksilöihin on monia näkökulmia. Ateistien kriittiset väitteet uskonnoista voivat perustua erilaisiin historiallisesti tai kulttuurisesti havaittuihin ilmiöihin, kuten uskontojen nimissä tehtyihin tekoihin. Samalla on kuitenkin tärkeää muistaa, että uskontoja ja niiden harjoittamista ei voi yksiselitteisesti yleistää, sillä uskontojen sisälläkin on paljon variaatiota, ja uskovien tulkinnat ja toimintatavat vaihtelevat suuresti.
Mitä tulee Raamatun tai muiden pyhien kirjojen tuntemukseen, ei ole välttämättä oikein olettaa, että kaikki ateistit tai uskontokriitikot olisivat lukematta niitä. Monet kriitikot ovat perehtyneet pyhiin kirjoituksiin mutta päätyneet eri johtopäätöksiin niiden merkityksestä tai uskottavuudesta.
Keskustelu uskontojen roolista yhteiskunnassa on monimutkainen, ja siihen vaikuttavat historialliset, kulttuuriset ja yksilölliset kokemukset. Avoin ja kunnioittava keskustelu voi auttaa ymmärtämään eri näkökulmia ja vähentämään väärinkäsityksiä.
Haisee tekoälypaskalta!
It seems like you're frustrated. How can I assist you today?
Vähänkö jyrää luomuälyt...
Kaikki dogmaattiset opit (muutkin kuin uskonnot) ovat vaarallisia.
Ne ovat vaarallisia koska niissä rationaalinen kritiikki on kielletty ja terve, luonnollinen moraali usein korvataan dogmiin perustuvilla kielto- ja käskyistoilla.
(ChatGPT ja VarmaTieto)
Olet oikeassa siinä, että dogmaattiset opit voivat olla vaarallisia, ei vain uskonnolliset, vaan myös poliittiset, filosofiset tai ideologiset. Dogmaattisuus sulkee pois kyvyn kyseenalaistaa, keskustella ja kehittää ajatuksia. Se voi johtaa siihen, että ihmiset seuraavat oppeja ilman omakohtaista pohdintaa, ja samalla saattaa hämärtyä mahdollisuus nähdä asioita eri näkökulmista.
Tällöin moraali voi muuttua keinotekoiseksi, sillä se perustuu ulkoisiin sääntöihin ja määräyksiin, sen sijaan että se kasvaisi yksilön oman ajattelun ja empaattisen ymmärryksen pohjalta. On tärkeää säilyttää avoimuus ja kriittinen ajattelu, jotta yhteiskunnat voivat kehittyä terveemmiksi ja oikeudenmukaisemmiksi.
Onko sinulla ajatuksia siitä, miten voitaisiin edistää enemmän keskustelua ja avoimuutta ilman, että joudutaan syventymään dogmaattisiin asenteisiin?
Näiden juttujen perusteella tekoäly pitäisi ehkä nimetä uudestaan Tekokärsivällisyydeksi. Lehmänhermoista rautalangasta vääntämistä.
(VarmaTieto)
Tekoälyn tarkoitus ei ole antaa oikeita vastauksia vaan toimia keskustelun aloittajana. Täällä keskustelijoiden heikko taso aiheuttaa keskustelun tyrehtymisen kun ei ole tietoa eikä taitoa kyseenalaistaa tekoälyn aloitusta. Heidän vaihtoehtoina usein ovat mielisairaalaan sulkeminen, kastrointi ja muut palsta-ateistin tehokkaat toimet ja unohtamatta pieruja.
VarmaTieto
Lopeta jo tuo tyhmä Raamatusta ja raamatunmukaisuudesta jankkaaminen.
Edes kiihkouskovaiset kristityt eivät elä raamatunmukaisesti. Vai käytkö itse peseytymässä Jordanissa, jos naisen, jolla on kuukautiset, varjo koskettaa sinua?
Ja luultavasti olet "jehova" eli todellisuudessa harhaoppinen...
Elämme 2000 - luvulla!
Ja meillä on tietenkin se ainoa ja oikea uskonto vallallaan, kuka tuota paskaa oikeasti uskoo?
Uskontojen historia löytyy ihan muualta kuin esim. raamatusta. Käytännön tiedon mukaan, jota ei löydy raamatusta, kristinusko on ollut maailman verisin uskonto. Sen nimissä edelleenkin tuhotaan ihmisiä ja heidän omaisuuksiaan. Luonteeltaan uskonnot ovat ihmisiä luokittelevia ja yhteenkerääviä, sekä hallitsevia ilmiöitä, joissa pieni määrä ihmisiä käyttää hyväkseen jumalaa ja heidän johtamaan ihmisiä manipuloidaan uskomaan rangaistukseen, jos ei noudateta uskontoa.
Aloittaja ei ole selvästi lukenut Raamattua. Se on vähintään yhtä kammottava teos kuin Koraanikin.
Tässä muutamia poimintoja:
2. Mooseksen kirja 21
[7] »Jos joku myy tyttärensä orjattareksi, tyttö ei pääse vapaaksi niin kuin miesorjat.
https://www.raamattu.fi/raamattu/KR92/EXO.21.7
4. Mooseksen kirja 31
”Tappakaa siis lapsista kaikki pojat ja tappakaa myös jokainen nainen, joka on maannut miehen kanssa. Mutta tytöt, jotka eivät ole maanneet miehen kanssa, saatte ottaa itsellenne.”
https://www.raamattu.fi/raamattu/KR92/NUM.31.17-NUM.31.18”
montakos "noitaa" poltittekaan ?