Viimeisin on HS lukijan mielipide siitä miten säköautojen huollossa kusetetaan asiakasta.
Huollon hinta vastaa polttomoottoriauton huollon hintaa vaikka tehtävien määrä on todella vähäinen.
Toinen asia joissa autoilijat tuntevat tulleensa vedätetyiksi kuin Halla-aho asuntorahastoissa on auton arvonalenema.
Tämä johtunee sekä tekniikan nopeasta muutoksesta että akkujen kestävyyden lyhyydestä.
Kun akku vikaantuu sähköautosta tulee samalla hetkellä SER-jätettä.
Eräs asia kuitenkin on tyytyväisyyttä herättävä vaikkakin todellisuudessa vaarallinen, on kova kiihtyvyys.
Sähköauto saadaan kiihtymään nollasta sataan 2...3 sekunnissa. Se mahdollistaa äkkiliikket ja suoraan petäjään tai vastaantulevan keulaan.
Useat sähköautot vaativat jatkuvan nettiyhteyden, ne ovat siis jatkojohdon perässä ylen aikaa.
Ergonomia puutteet ovat myös eräs jatkuva valituksen syy.
Harva kuitenkaan uskaltaa myöntää veikanneensa väärää hevosta, vaan kehuu ostostaan happamin naamoin.
Huollon hinta vastaa polttomoottoriauton huollon hintaa vaikka tehtävien määrä on todella vähäinen.
Toinen asia joissa autoilijat tuntevat tulleensa vedätetyiksi kuin Halla-aho asuntorahastoissa on auton arvonalenema.
Tämä johtunee sekä tekniikan nopeasta muutoksesta että akkujen kestävyyden lyhyydestä.
Kun akku vikaantuu sähköautosta tulee samalla hetkellä SER-jätettä.
Eräs asia kuitenkin on tyytyväisyyttä herättävä vaikkakin todellisuudessa vaarallinen, on kova kiihtyvyys.
Sähköauto saadaan kiihtymään nollasta sataan 2...3 sekunnissa. Se mahdollistaa äkkiliikket ja suoraan petäjään tai vastaantulevan keulaan.
Useat sähköautot vaativat jatkuvan nettiyhteyden, ne ovat siis jatkojohdon perässä ylen aikaa.
Ergonomia puutteet ovat myös eräs jatkuva valituksen syy.
Harva kuitenkaan uskaltaa myöntää veikanneensa väärää hevosta, vaan kehuu ostostaan happamin naamoin.
Vastaukset 20
Vanhimmat
" Ergonomia puutteet ovat myös eräs jatkuva valituksen syy.
Harva kuitenkaan uskaltaa myöntää veikanneensa väärää hevosta, vaan kehuu ostostaan happamin naamoin. "
Varsinkin Teslan ergonia-ajattelu on täysin metsässä. Eihän siinä ole enää mitään järkeä, että keskellä kojelautaa olevalla kosketusnäytöllä laitetaan ajossa tuulilasinpyyhkijät päälle ja säädetään lämmityslaitetta. Ei ole suunnittelijoilla paljon järki päätä pakottanut.
Tämä järjettömyys on tietysti kustannuskysymys. Kiinalainen halpisnäyttö ei maksa käytännössä mitään, mutta ergonomisesti sijoitetut kunnolliset hallintalaitteet ovat kalliita valmistaa ja asentaa.
Autot pitää valmistaa halvalla, jotta pääjohtajalla riittäisi rahaa pilven pössyttelyyn. Koko Tesla on tuhon tiellä, koska Elon Musk on menettänyt täydellisesti elämänhallinnan.
Taitaa Musk pössytellä pilveä nyt Donald Trumpin kanssa. Ilmeisesti poikien aine on kovaa, koska molemmat puhuvat niin sekavia.
Seura tekee kaltaisekseen. Vanhoissa sananlaskuissa on paljon viisautta.
Kun on tarpeeksi rahaa, niin osan rahoista voi käyttää turhuuteenkin.
Onko niin helvetin vaikeaa sanoa "increase wipers"? Tuon sanomiseen menee sekunti, ja Teslan pyyhkijät ovat päällä.
Eikö Tesla ymmärrä savonmurretta?
Ainakin omassa Teslassani pyyhkijät menevät päälle automaattisesti, samoin myös lämmitys toimii automaattisesti. Pyyhkijät voi laittaa päälle myös ratissa olevista napeista, niistä voi säätää myös pyyhkimien nopeutta.
Miksi ihmeessä niitä pitäisi ajon aikana säädellä?
Miksi helvetissä pitää sössöttää jotain englantia autossa? Auton pitää ymmärtää vaikka turun murretta eikä kenenkään tarvitse opetella englantia. Ja lisäksi auton toimintojen pitää olla helposti käytettävissä nappuloista eikä mitään tarvitse ikinä sanoa.
Helpointa olisikin, että kosketusnäytön käyttäminen ajon aikana olisi kiellettyä. Oikeastaan autovalmistaja voisi tehdä niin, että kosketusnäyttö ei toimi kun auto liikkuu.
Ajan bensamoottorisella. Sähkärin vikaannuttua autosta saa vielä paljon käyttökelpoista. Akun voi enimmäkseen ottaa muuhun hyötykäyttöön osaavissa käsissä. Muut osat kelpaa varaosiksi.
Eikö noita huollossa ja autokaupassa kusetusjuttuja ja uskoa siihen ole ollut aina ja tulee olemaan kun hölmöt eivät ymmärrä asioista mitään?
Tuo kusetusjuttuhan on klassikko joka elää ikuisesti.
Lukijan mielipide! Tuo mielipide kohdistuu yhteen automerkkiin ( tiedän mihin), nyt jotkut viisaat yleistävät sen kaikkiin sähköautoihin.
Toki jokainen jälleenmyyjä ottaa katetta työstään sen minkä vain uskaltaa. Eikä tuo mitenkään koske vain sähköautoja.
Poltomoottoristen öljyn hinta huolloissa on noin 4 - 5 kertainen kaupan hintoihin verrattuna. Huoltovihkossa on pelkkiä tarkastuksia 3/4 kaikista toimista, nuo ovat silmämääräisesti alle minuutissa tehty. Kuitenkin määräaikais huoltolasku ilman mitään vikaa on 400 - 1000€ riippuen kai auton hinnasta. Uudehkon takuun alaisen diesel mersun määräaikaishuolto maksoi allekirjoittaneelle 1042€. Nyt alla olevan Tesla moden s.n määräaikaishuollot 64tkm ajettuna maksaneet nolla (0) €. Nyt olen kyllä varannut jarrujen huollon ja sisäsuodattimen vaihdon. Teslan antama hinta-arvio on 340€.
Ja itse tiedän kyllä aiemman Teslan omistajan joka haukkui koko auton ja vaihtoi takaisiin polttikseen. Tesla oli koko ajan huollossa ja pelkkiä vikoja täynnä. Teslathan ovat heikkolaatuisia romuja.
Kummallista, että yli 90% Teslan omistajista ovat tyytyväisiä autoonsa, kyllähän tuohon tietty muutama tyytymätönkin joukkoon mahtuu... Sun tuttusi epäonnesta ei kuitenkaan kovin pitkälle meneviä johtopäätöksiä voi vetää.
Miksi Tesla oli koko ajan huollossa?
Huolto kestää pari tuntia ja tapahtuu yleensä kerran tai kaksi vuodessa.
Eli selvästikin puhut paskaa, kuten muutkin ”tutun autosta” kertovat.
Sähköautojen akusto on liian kallis uusittavaksi !
Sen tähden kun takuu on loppu, niin sähköauton tarinakin on loppu !
Kyllä Kuusankoskella pitää kiirettä tulevina vuosina.
Miksi akku pitäisi uusia? Miten se liittyy takuuseen?
Edellisen mersuni takuu oli kaksi vuotta, mutta ihan hyvin se toimi vielä pari vuotta sen jälkeenkin, kun takuu oli jo loppunut.
Oletko muuten ikinä ostanut uutta autoa, jossa on takuu?
"Auton pitää ymmärtää vaikka turun murretta "
Juuri näin. Jos autolle puhuu Turun murretta niin sen pitäisi nauraa ja sanoa että opettele Ressu puhumaan suomea.
Ja seuraava Matin ja Tepon keikka on vasta ensi viikolla.