Yhteenvetona rälssi-keskustelusta

Koska samaa tullaan toistamaan, teen yhteenvedon jonka voin linkittää. Eli "rälssi" vapaa-ajattelijoissa.

Vanhoja vapaajäseniä on esimerkiksi Tampereella yksi, pääosassa yhdistyksiä ei yhtäkää. Vapaajäsenyyttä ei voi poistaa, se rikkoisi yhdistyslakia.

Va-liitto ja yhdistykset pääosin korvaavat matkakulut esimerkiksi liittohallituksen kokouksiin ym. Päivärahoja ei makseta. Se on tasapuolisempaa, koska osalla matka tarkoittaa kymmenen minuutin ratikkamatkaa, osalla pitkää junamatkaa joka väistämättä maksaa.

Liittohallituksen jäsenet, ml. puheenjohtaja, eivät saa palkkaa tai palkkiota.

Rälssi-sanalla viitataan useimmiten perinnölliseen aateliin. Yhdistyksissä sellaista ei tietysti ole, vaan jäsenet päättävät ketkä esimerkiksi liittokokoukseen osallistuvat.

On mieletöntä väittää hommassa oltavan mukana suoran oman edun vuoksi. Tunteja aatteen eteen tehdään sen verran paljon, että joku kokouksen kahvitarjoilu olisi maan kalleinta Juhla-Mokkaa jos vähänkään ajalleen euromääräistä arvoa laskisi.

18

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos. Ja lisäisin, että kirkon kohdalla voidaan puhua isosta rässistä ja erilaisista osarälsseistä.

    • Anonyymi

      Taaskaan ei sanaakaan Köpiksen matkakuluista, joista on kohuttu jo ennen ko. matkaa! Aloitus pyrkii luomaan kuvaa, että juhlamokalla tässä vain mennään.

      • Anonyymi

        Perättömät väitteesi eivät ole kohua, vaan turhanaikaista jaanausta kiusantekotarkoituksessa.


      • Summa ei ole merkityksellinen tähän keskusteluun, koska mikään rahasumma ei ole sellainen joka kelpaisi sinulle. Kahvi ja voileivät ovat nekin sinusta liikaa eikä yhdistyksen pitäisi sellaisia tarjota. Miksi siis käyttää asiaa eurojen selvittelyyn.

        Kysyit toisaalla sainko jotain eroakirkosta-palvelusta. Viime vuonna en, mutta 2023 oli palvelun 20-vuotisjuhlat ja niissä oli jotain pikkupurtavaa. Muistan että se oli vegaanista, mutta sen tarkemmin en nyt osaa sanoa.


      • Anonyymi

        No jos kerran on oikein mahtavat edut ja tarjoilut, niin tottahan tehtäviin on tunkua urakalla. Kaikki haluavat lisätuloja ja kestitystä vaikkeivät hiukkaakaan piittaa vaparien tavoitteista.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Summa ei ole merkityksellinen tähän keskusteluun, koska mikään rahasumma ei ole sellainen joka kelpaisi sinulle. Kahvi ja voileivät ovat nekin sinusta liikaa eikä yhdistyksen pitäisi sellaisia tarjota. Miksi siis käyttää asiaa eurojen selvittelyyn.

        Kysyit toisaalla sainko jotain eroakirkosta-palvelusta. Viime vuonna en, mutta 2023 oli palvelun 20-vuotisjuhlat ja niissä oli jotain pikkupurtavaa. Muistan että se oli vegaanista, mutta sen tarkemmin en nyt osaa sanoa.

        Minä en ole ainoa, joka lukee summan. Me kaikki voimme summan perusteella keskustella faktapohjaisesti. Sinulle se ei tietenkään käy. Olethan vapari ja haluat pitää ihmisiä tietämättöminä. Helpompi hallita ja ohjata.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minä en ole ainoa, joka lukee summan. Me kaikki voimme summan perusteella keskustella faktapohjaisesti. Sinulle se ei tietenkään käy. Olethan vapari ja haluat pitää ihmisiä tietämättöminä. Helpompi hallita ja ohjata.

        Faktapohjaisessa keskusteluissa faktoilla olisi merkitystä: yksi euro maitolitrasta olisi sopiva hinta, kaksi euroa liikaa. Tämä keskustelu kanssasi on kuiten keskustelisi maidon ostamisesta vegaanin kanssa, ei oikeasti ole kyse euroista ensinkään.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Faktapohjaisessa keskusteluissa faktoilla olisi merkitystä: yksi euro maitolitrasta olisi sopiva hinta, kaksi euroa liikaa. Tämä keskustelu kanssasi on kuiten keskustelisi maidon ostamisesta vegaanin kanssa, ei oikeasti ole kyse euroista ensinkään.

        Saat pitää mielipiteesi minusta, mutta huomautan, että en ole ainoa keskustelija palstalla. Se, että sinä et halua kertoa summaa, ei osoita minusta mitään, mutta paljastaa, että pelkäät summan olevan huonoa mainosta teille. Mitä maksavat jäsenetkin sanoisivat?


    • Anonyymi

      Eikö se ole rälssi, että pääomatuloista ei makseta kirkollisveroa? Koskee myös lapsia, joille vanhemmat tai isovanhemmat ovat laittaneet pääomia tuomaan pääomatuloja.

    • Anonyymi

      Pakollinen uskonnonopetus lapsikastetuille kirkon jäsenille on rälssi.

    • Anonyymi

      Ylikosken palkka tulee kommunismin levittämisestä vasliiton tuesta
      joka on lähettänyt agendavaikuttajia eri järjestöihin kuten VALiittoon

      Millä Ylikoski tai Teivainen tai ... olisi saantu töitä ilman taistolaistoverien
      olemassaoloa? Ja Boris Manninen Vesa Puuronen ... (Oulun osasto) jne.

      Vapaa-ajattelijoiden liittoa tarvitaan kommunismin puolustamiseen
      Se on palkka

      Manninen valittiin mitättömillä kom-ansioilla professoriksi ja väitteli sitten virassa
      ollessaan vanhana 51-vuotiaana 1996
      Vapaa-ajattelija 4/1997 puolusti Mannisen puuhia dialektiikkahömpässä

      Oulun osasto VALiitossa kutsui Mannista ja Boris-Stasia luennoimaan jne

    • Anonyymi

      Lentolippu Kööpenhaminaan ja takaisin maksoi 259,06 euroa. Oli siis työmatka koska va-liitto oli yksi World Humanist Congressin järjestäjistä elokuussa 2023. Lisäksi Ylikoski raportoi VA-lehteen kuvien kanssa.

      • Anonyymi

        Ja näitä lippuja ostettiin n määrä n:lle osallistujalle. Päälle hotellit aterioineen. Tuloksena Ylikosken pölötys lehdessä. Kannattiko? Tottakai matkailijoille!



      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Muistaakseni puhuttiin kolmannestakin, mutta menikö Hesan yhdistyksen piikkiin?

        Ei pitäisi, lienee ollut sitten Pro-Seremonioiden.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei pitäisi, lienee ollut sitten Pro-Seremonioiden.

        Se liittyi erilliseen humunist professionals -seminaariin kongressin alla, liittyen puhujapalveluihin. Osallistuja on kirjoittanut siitä tänä vuonna ja puhunut Pro-Seremoniain 25-vuotisjuhlassa. Löytyy lehdessä.

        HVA ei maksanut, mutta yhdistyksen jäseniä oli Kööpenhaminan kv tapahtumassa perusosallistujana.


    • Minua saa muuten vapaasti haukkua, ja eiköhän mm. Ylikosken, Värrin ym. nahka sen kestä myös.

      Mutta aivan yleisellä tasolla: Laaja yhdistystoiminta on ollut minusta hyvä asia. Vaikka olen eri mieltä monen yhdistyksen tavoitteesta, en usko juuri mistään löytyvän oman edun hakijoita. Perussuomalaisten tilaisuuden kahvinkeittäjä ei hae hyötyä itselleen, Tapparan juniorien pelin makkaranpaistaja, partiolaisten kämpän talkoolainen, jne jne. -- on typerää väittää noissa porukoissa olevan varsinaisia oman edun hakijoita. Parissa viimeksimainitussa voi oma lapsi hyötyä, mutta hänkin vain yhtenä monesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      210
      3879
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2465
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2233
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe