Tässä työpaikka jossa hyvä palkka ja kevyt sisätyö
https://www.kela.fi/ajankohtaista/kelaan-haetaan-uutta-paajohtajaa
Kelaan haetaan uutta pääjohtajaa
Julkaistu 11.12.2024
Kelan pääjohtaja Outi Antila jää eläkkeelle 31.5.2025. Sen vuoksi Kelan valtuutetut ovat päättäneet 10.12. pitämässään kokouksessa käynnistää uuden pääjohtajan rekrytoinnin. Haku on nyt käynnissä, ja se kestää 15.1.2025 saakka
Rahaa tiedossa
73
1247
Vastaukset
- Anonyymi22000 EUR/kk 
 Ei työaikaa/vapaat työtunnit
 Kevyt Sisätyö- AnonyymiSaarikko haluaa nuo rahat 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saarikko haluaa nuo rahat Saarikko saisi vähän voita leivän päälle 
 ja leikkelettä
 
- AnonyymiOuti matkusti paljon etelän lomakohteissa 
 Hänen asuntonsa arvo yli miljoonan verran
- AnonyymiTurha pesti, voitaisiin hyvin lakkauttaa. - AnonyymiSä oot vaan kateellinen kun sulla ei oo duunia 
- AnonyymiTurha hakea, sillä yksi valintakriteeri on sininen jäsenkirja. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Turha hakea, sillä yksi valintakriteeri on sininen jäsenkirja. ei oidä paikkaansa ja sinun on ihan turha hakea muutenkaan 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:ei oidä paikkaansa ja sinun on ihan turha hakea muutenkaan Kokoomuslaista harmittaa!! Hahhahahaha 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Turha hakea, sillä yksi valintakriteeri on sininen jäsenkirja. Se on sitä korruptio hommaa.. 
 
- AnonyymiEi ole kevyt. On myös sossun johtaja. - AnonyymiEi ole raskasta kuunnella Power point esityksiä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei ole raskasta kuunnella Power point esityksiä https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ec74c7e4-6fb2-43bd-bf74-e0e8f2858cb8 
 IL selvitti: Hyvinvointialueilla on yli 600 johtajaa – Katso jättilista oman alueesi johtajien palkoista
 
- AnonyymiMinisteri Satonen hakee kelan pääjohtajan paikkaa. 
 Terppa! Mää oon - suomalaiset hoitajat työttömiksi, filippiiniläiset tilalle- työministeri Satonen. Haen rahakasta kelan pääjohtajan paikkaa. Tehtävä on kiinnostava, koska Kelalla on keskeinen rooli suomalaisen sosiaaliturvan kentässä. Yli 20 vuoden kansanedustajuuteni aikana olen keskittynyt erityisesti sosiaaliturvan ja työelämän sabotaasiin, ja nyt näin tilaisuuden pistää kelan tukijärjestelmän kokonaisuudessaan tuhannen päreiksi ja tahkota samalla itselleni ihan vitusti fyrkkaa.- Anonyymihttps://m.youtube.com/watch?v=yk-qIwuB59c&pp=ygULS3lreXZpaXNhcmk= 
 Tuossa ohjeita miten ottaa puheeksi vaikeita asioita työnhakijan kanssa. Miten vihjata hienotunteisesti vaikkapa siitä, että kannattaisi pitää ulkoisesta habituksesta, yleiskunnosta ja hygieniasta huolta jos mielii saada töitä. Heikot elämänhallintataidot eivät taatusti auta työnhakijaa tulemaan valituksi.
 Mä tapasin tuolla eduskunnassa sellaisen 58- vuotiaan Arton. Arto on ollut jo jonkin aikaa työttömänä. Arto on epäsiisti, ylipainoinen, epähygieeninen ja yksinäinen eikä se työnteko siksi oikein suju. Artolle annettakoon oma- valmentaja katsomaan vähän Arton perään, ja kykyviisari täytettäväksi josko se itsetunto ja omanarvontunto siitä kohensi ja elämänhallintataidot ja addiktiot saataisiin korjattua. On tietenkin mahdollista että Arton heikko taloudellinen tilanne ja asunnottomuus heikentää mahdollisuutta pitää hygieniasta huolta ja vaikeuttaa elämänhallintaa noin muutenkin. Mutta ei se mitään:
 Kykyviisari auttaa Artoa avautumaan ja katsomaan myönteisesti omaa kehitystään. Siitä se polku aukee.
 https://m.youtube.com/watch?v=myTklp5fbGc&pp=ygULS3lreXZpaXNhcmk=
- AnonyymiKyllä tällainen pesti on syytä hyödyntää 
 Niin teki outikin, hän on nyt hyvin rikas
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:https://m.youtube.com/watch?v=yk-qIwuB59c&pp=ygULS3lreXZpaXNhcmk= 
 Tuossa ohjeita miten ottaa puheeksi vaikeita asioita työnhakijan kanssa. Miten vihjata hienotunteisesti vaikkapa siitä, että kannattaisi pitää ulkoisesta habituksesta, yleiskunnosta ja hygieniasta huolta jos mielii saada töitä. Heikot elämänhallintataidot eivät taatusti auta työnhakijaa tulemaan valituksi.
 Mä tapasin tuolla eduskunnassa sellaisen 58- vuotiaan Arton. Arto on ollut jo jonkin aikaa työttömänä. Arto on epäsiisti, ylipainoinen, epähygieeninen ja yksinäinen eikä se työnteko siksi oikein suju. Artolle annettakoon oma- valmentaja katsomaan vähän Arton perään, ja kykyviisari täytettäväksi josko se itsetunto ja omanarvontunto siitä kohensi ja elämänhallintataidot ja addiktiot saataisiin korjattua. On tietenkin mahdollista että Arton heikko taloudellinen tilanne ja asunnottomuus heikentää mahdollisuutta pitää hygieniasta huolta ja vaikeuttaa elämänhallintaa noin muutenkin. Mutta ei se mitään:
 Kykyviisari auttaa Artoa avautumaan ja katsomaan myönteisesti omaa kehitystään. Siitä se polku aukee.
 https://m.youtube.com/watch?v=myTklp5fbGc&pp=ygULS3lreXZpaXNhcmk=Vieläkö toi sosiaalipornoileva kykyviisarikööri on hengissä? 
 
- AnonyymiKöyhät on kusessa jos Kokoomuslainen tähän valitaan, esim Satonen kun automaattisesti lakkauttavat koko Kelan - Anonyymimiksi se tuon puljun kaataisi kun pystyy tahkoamaan sillä saatanasti rahaa 
 
- AnonyymiVastaan tähän, kun Satonen aloitus poistettu kaksi kertaa. Olet oikeassa. Tuo laitos on jotenkin vielä kunnossa. Surulliseksi tekee 🥲 
- AnonyymiParemmin tienaa esim te toimiston johtajana 
 Ja näillä on yleensä lounasetu
- AnonyymiPoliittinen paikka..paskan puhuminen muuttuu paskan jauhannaksi.. 
- AnonyymiVelkainen valtio...paljonkohan suomella kuluu rahaa yhteensä johtajien palkkoihin...sitten kun ura loppuu niin isolle eläkkeelle.. 
- AnonyymiRaha antaa mahdollisuuden toteuttaa itseään 
 Sitä nämä hakijat haluavat- AnonyymiTuleeko kaupan päälle oma sihteeri? 
 
- AnonyymiLista hakijoista 
 https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/8210947- AnonyymiTuo on talous ja organisaatio johtamista. 
 Kyllä menestyneitä yritysjohtajia on syntynyt myös teknikoista , asentajista ja muista AMK tason tutkinnoista
 
- AnonyymiTyöttömätkin voi hakea 
 Toivottavasti joku työtön valitaan tähän tehtävään- AnonyymiLakimies valittiin viimeksi. 
 
- AnonyymiTuossa työssä saa juoda viinaa työpäivinä - AnonyymiEdustustyö on hyvin raskasta 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Edustustyö on hyvin raskasta Maistui se shampanja outillekkin 
 Usein vieraili linnan juhlissa näyttäen rikkauttaan kaikille
 
- Anonyymihttps://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a22467f3-cc77-4ec7-9b7d-acf6844a8209 
 Kelan uuden pääjohtajan valinta on edennyt vaiheeseen, jossa haastatteluun kutsutaan seitsemän hakijaa. Asiasta päätti tänään Kelan hallituksen ja työvaliokunnan kokous.
 Iltalehden tietojen mukaan haastatteluun otetaan työministerin tehtävät keväällä jättävä Arto Satonen (kok) ja kansanedustaja Annika Saarikko (kesk).
 Lisäksi haastatteluun pääsevät Husin pääjohtaja Lasse Lehtonen, Kelan johtaja Nina Nissilä, sosiaali- ja terveysministeriön osastopäällikkö Liisa Siika-aho, työ- ja elinkeinoministeriön alivaltiosihteeri Elina Pylkkänen ja Maatalousyrittäjien eläkelaitos Melan toimitusjohtaja Heli Backman.
 Haastatteluihin kutsutuista kertoi ensimmäisenä Demokraatti.- Anonyymihaastatteluun ei ole valittu yrittäjiä teknikkoja ym 
 todennäköisesti pätevin ei saa pestiä
 
- AnonyymiElli Aaltonen oli sosiaalityötä lukenut humanisti, pärjäsi silti hyvin 
- AnonyymiKelan seuraavan pääjohtajan palkka on 20 095,07 euroa kuukaudessa, johon sisältyy autoetu. 
 https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/jani-kilpailee-kelan-paajohtajan-okypalkasta-ministereja-vastaan-kansa-on-kyllastynyt-tuohon-meininkiin/9082724- AnonyymiTuo on vain peruspalkka, päälle tulee erilaisia lisiä ja palkkioita 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tuo on vain peruspalkka, päälle tulee erilaisia lisiä ja palkkioita https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/bbbbd3cb-2076-4ec9-a2fa-db2aca3de5a8 
 HS: Ylen johto menettää BMW:n – Myös autonkuljettajasta luovutaan
 
- AnonyymiSopiva tutkinto olisi tradenomi tai merkonomi 
 Esimerkiksi Keskinen johtaa isoa organisaatiota merkantin koulutuksella.
 Näillä hakijoilla jotka valittiin ei ole näyttöjä yritysjohdon taidoista
- AnonyymiKELA:n johtaja voi ajaa taksilla syömään 
 Voi tilata paremmanluokan mersun VIP-taksi- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kelalla on sopimus taksi 
 https://www.helsinkilimo.com/fi/kalusto/Kaikki veronmaksajat kustantavat nämä autot, niiden ylläpidon ja kuljetuskustannukset Kelan johtajan palkan lisäksi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kaikki veronmaksajat kustantavat nämä autot, niiden ylläpidon ja kuljetuskustannukset Kelan johtajan palkan lisäksi. Jos johtaja haluaa Jyväskylään, taksi ajaa sinne 
 Ei siinä ruveta pennejä venyttämään kun Kelan pomot matkustaa
 
- AnonyymiTäällä joitakin etuja johtajiksi valituille 
 https://www.kela.fi/ajankohtaista/kelan-palveluorganisaatio-uudistuu-etuushakemuksia-kasittelee-jatkossa-nelja-valtakunnallista-palveluyksikkoa
- AnonyymiKelan linjaorganisaation muodostavat viisi tulosyksikköä 
 Asiakkaan lähipalvelujen tulosyksikkö
 Valtakunnallisten asiakkuuspalvelujen tulosyksikkö
 IT-palvelujen tulosyksikkö
 Tietopalvelujen tulosyksikkö
 Yhteisten palvelujen tulosyksikkö
 sekä kaksi toiminnallista yksikköä
 strategisen ohjauksen yksikkö
 viestintäyksikkö- AnonyymiAsiakkaan lähipalvelujen tulosyksikkö vastaa asiakaspalvelusta kaikissa palvelukanavissa sekä asiakkaiden neuvonnasta ja ohjauksesta. 
 Tulosyksikköön kuuluu viisi alueellista asiakaspalveluyksikköä.
 eteläinen asiakaspalveluyksikkö
 itäinen asiakaspalveluyksikkö
 keskinen asiakaspalveluyksikkö
 läntinen asiakaspalveluyksikkö ja Kela Ahvenanmaa
 pohjoinen asiakaspalveluyksikkö
 Ahvenanmaalla asuvia palvelee Kela Ahvenanmaa
 Lisäksi tulosyksikössä on palvelutoiminnan kehittämisyksikkö
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Asiakkaan lähipalvelujen tulosyksikkö vastaa asiakaspalvelusta kaikissa palvelukanavissa sekä asiakkaiden neuvonnasta ja ohjauksesta. 
 Tulosyksikköön kuuluu viisi alueellista asiakaspalveluyksikköä.
 eteläinen asiakaspalveluyksikkö
 itäinen asiakaspalveluyksikkö
 keskinen asiakaspalveluyksikkö
 läntinen asiakaspalveluyksikkö ja Kela Ahvenanmaa
 pohjoinen asiakaspalveluyksikkö
 Ahvenanmaalla asuvia palvelee Kela Ahvenanmaa
 Lisäksi tulosyksikössä on palvelutoiminnan kehittämisyksikköValtakunnallisten asiakkuuspalvelujen tulosyksikköön kuuluu 4 palveluyksikköä, asiantuntijalääkäriyksikkö, etuuksien ja palvelujen suunnitteluyksikkö sekä asiakkuusyksikkö. 
 Tulosyksikköön kuuluu neljä valtakunnallista palvelukeskusta.
 asumistuen ja perhe- ja työttömyysetuuksien palveluyksikkö
 terveysperusteisten etuuksien palveluyksikkö
 eläkkeiden ja kansainvälisten asioiden palveluyksikkö
 toimeentulotuen palveluyksikkö.
 Lisäksi tulosyksikössä on asiakkuusyksikkö, asiantuntijalääkäriyksikkö ja etuuksien ja palvelujen suunnitteluyksikkö.
 
- AnonyymiLuin ensin, että pahaa tiedossa 😂 - AnonyymiSiinä mielessä luit ihan oikein, sillä kokkareiden (mm. Satu-setä Satonen) paikka on työttömyyskortistossa, ei arvokkaissa ja tärkeissä viroissa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Siinä mielessä luit ihan oikein, sillä kokkareiden (mm. Satu-setä Satonen) paikka on työttömyyskortistossa, ei arvokkaissa ja tärkeissä viroissa. Kelan johto on kuulunut Kepulle 
 Sosiaalitoimistot ja niiden johto SDP:lle
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kelan johto on kuulunut Kepulle 
 Sosiaalitoimistot ja niiden johto SDP:lleKaikki haluavat rahaa, esim Filatov tienaa yli 100k€ 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kelan johto on kuulunut Kepulle 
 Sosiaalitoimistot ja niiden johto SDP:lleNeljä nimeä päässyt jatkoon: 
 https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/22c1b611-fd45-4438-8043-76311eeb6a28
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Neljä nimeä päässyt jatkoon: 
 https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/22c1b611-fd45-4438-8043-76311eeb6a28Pätevimmät on jo heivattu pois jonosta 
 Jäljelle poliittiset loiset
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Neljä nimeä päässyt jatkoon: 
 https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/22c1b611-fd45-4438-8043-76311eeb6a28Veikkaan että saarikko saa Jack pot'in 
- AnonyymiParemmalta näyttää: 
 https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/bab87c1c-55f8-44d1-bf2d-676cc9f809fb
 
- AnonyymiSosiaalipomo vetää pääpotin 
 https://yle.fi/a/74-20150992
 Kelan hallitus esittää pääjohtajaksi Melan Heli Backmania: voitti työministeri Arto Satosen 8–1
 Lopullisen valinnan tekee huhtikuussa Kansaneläkelaitoksen valtuusto, jossa istuu kaksitoista kansanedustajaa.
 Kelan hallitus esittää uudeksi pääjohtajaksi Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen (Mela) toimitusjohtajaa Heli Backmania. Hän on toiminut aiemmin myös sosiaali- ja terveysministeriön vakuutusosaston osastopäällikkönä.
- Anonyymihttps://www.iltalehti.fi/politiikka/a/80fd090c-daa7-4ee3-a7e3-d7106ea38d6c 
 Kelan valtuutettujen pitäisi päättää Kelan uudesta pääjohtajasta tänään kello 16 alkavassa kokouksessa. Nyt näyttää entistä selvemmältä, ettei näin tapahdu.
- Anonyymihttps://www.ess.fi/uutissuomalainen/8439420 
 Valinta tehdään vasta 29. huhtikuuta. Alun perin valinta piti tehdä jo tällä viikolla, mutta kokoomus ja perussuomalaiset halusivat haastatella vielä Backmania.
- Anonyymihttps://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/eba11864-df27-4532-b7a2-9b5aaac14069 
 Tällainen mies nousee Kelan yllätysjohtajaksi
 Lasse Lehtonen voi vaikuttaa yllätysvalinnalta Kelan pääjohtajaksi, mutta jymy-yllätyksestä ei ole kyse.
- Anonyymihttps://www.iltalehti.fi/politiikka/a/db025e71-e2d7-4376-af5d-ba1db5e56ee7 
 Satonen oli kokoomuksen ykkösehdokas Kelan pääjohtajaksi, mutta tehtävä meni Husin johtaja Lasse Lehtoselle. Lehtonen on taustaltaan kokoomuslainen.
 Ministerinä Satosen kuukausipalkkio on 15 262,50 euroa, mutta rivikansanedustajana Satosen kuukausipalkkio on 7 993 euroa. Alennus on pyöristettynä 48 prosenttia.
 Satosen kuukausipalkkio voi vielä nousta, mikäli hänet valitaan kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi tai jonkin valiokunnan puheenjohtajaksi.
 Vaikka Satosen palkkio romahtaakin, ei hänellä ole hätää. Satonen on nimittäin Petteri Orpon (kok) hallituksen rikkain ministeri valtioneuvoston jäsenten sidonnaisuusilmoitusten perusteella.
 Satonen omistaa lukuisia sijoitusasuntoja Helsingissä, Sastamalassa, Tampereella, Rovaniemellä, Kuopiossa ja Puerto de la Cruzissa Espanjassa. Lisäksi hän omistaa lähes 50 hehtaaria metsää. Kiinteistöjen lisäksi Satosella on yli puolen miljoonan euron edestä erilaisia rahastosijoituksia.
 Ministerinä Satoselle on maksettu vain puolet kansanedustajille kuukausittain maksettavasta kulukorvauksesta, joka on edustajille verovapaata tuloa. Jatkossa Satonen saa korvauksen täysimääräisenä, mikä on 1 809,15 euroa kuukaudessa.
- Anonyymihttps://www.is.fi/politiikka/art-2000011201129.html 
 Tällainen on Lasse Lehtosen muhkea palkka Kelan pääjohtajana
 Lasse Lehtonen työskentelee vielä tällä hetkellä Husin diagnostiikkajohtajana.
 Kelan henkilöstöjohtaja Pasi Lankinen vahvistaa sähköpostitse, että kesäkuussa aloittavan Lehtosen kokonaispalkka tulee olemaan 20 095,07 euroa kuukaudessa.
 – Pääjohtajalla on myös oikeus autoetuun.- Anonyymi"Kelan pääjohtajaksi valittu Lasse Lehtonen (kok) arvioi STT:lle, ettei hänen puoluetaustallaan ollut ratkaisevaa merkitystä valinnan kannalta. 
 – En usko, että sillä asialla nyt oli enää mitään kriittistä merkitystä, kun tätä curriculumia (ansioluetteloa) on muutenkin ja kertynyt aika pitkälti, hän kommentoi tiistaina valintansa jälkeen.
 Vastavalittu pääjohtaja ei tuoreeltaan väläytellyt suuria muutosvisioita Kelaan.
 – Kela toteuttaa eduskunnan säätämää lainsäädäntöä, ja sillä on oma, uusi strategiansa, jota pääjohtaja lähtee yhdessä hallituksen kanssa toteuttamaan. Meillä on omat haasteemme ylläpitää suomalaista sosiaaliturvaa. Siinä riittää töitä, Lehtonen sanoi."
 https://www.is.fi/politiikka/art-2000011201225.html
 
- Anonyymihttps://yle.fi/a/74-20167139 
 Pääjohtaja Outi Antilan eläkkeelle jäämistä juhlittiin toukokuussa Kelassa useita kertoja. Ylen tietopyynnöllä saamien kuittien ja maksuerittelyiden mukaan pääjohtajan eläkkeelle jäämisen juhlallisuudet maksoivat yhteensä yli 11 000 euroa.- AnonyymiNuo olivat Outin läksiäis juhlat. 
 Seuraavana on Lassen tervetuliaisjuhlat
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nuo olivat Outin läksiäis juhlat. 
 Seuraavana on Lassen tervetuliaisjuhlathttps://www.hs.fi/pkseutu/art-2000009232590.html 
 Sipoon kunnan henkilöstö vietti pikkujouluja perjantaina. Juhlien jälkipuinti on jatkunut pitkälle maanantaihin, kun eri mediat uutisoivat juhlissa esiintyneen kaksi naisstripparia, jotka riisuivat itsensä lähes alastomiksi.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000009232590.html 
 Sipoon kunnan henkilöstö vietti pikkujouluja perjantaina. Juhlien jälkipuinti on jatkunut pitkälle maanantaihin, kun eri mediat uutisoivat juhlissa esiintyneen kaksi naisstripparia, jotka riisuivat itsensä lähes alastomiksi.Taisi olla aika kosteat bileet 
 
- AnonyymiKampaviinereitä ja A4 paskaa mappikaupalla lisää... tosin palkkaa maksetaan tyhjästä puuhastelusta järjettömiä summia kun tuottavuus on miinusmerkkinen. 
 KELA menisi konkurssiin jos olisi yritys. Jo pelkillä henkilöstökuluilla touhu on järjetöntä.
 Kansalaispalkka ja KELA:n lakkautus sekä lukuisat muutkin laitokset kuten Sitra ym. virastot joilla ei ole mitään käyttöä ja tarkoitusta.- AnonyymiKelan työntekijät ovat hyvätuloisia 
 heillä on työsuhdeetuuksia kuten puhelin, parkkipaikka ja lounasseteli
 he rakastavat rahaa
 
- Hakemuksia sisään ja sitten riitauttamaan päätös, jos ette tule valituksi. - AnonyymiValinta tehtiin jo. 
 Lassea parempia hakijoita oli useita
 
- Anonyymihttps://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011015711.html 
 Valtiokonttorin henkilöstöjohtaja Sari Nupponen kertoo viraston tarjoavan työntekijöilleen ”valtion hyvää keskitasoa” olevat työsuhde-edut.
 – Meillä on joustavat työajat, valtion hyvät lomaedut, kattava työterveyshuolto ja hyvät mahdollisuudet työskennellä omaan tilanteeseen ja työtehtävään kulloinkin parhaiten sopivassa paikassa. Liikunta- ja kulttuurietua tarjoamme tänä vuonna 120 euroa per vuosi, ja lisäksi tuemme työpäivän aikaista lounasruokailua verottajan asettamissa rajoissa, Nupponen kertoo.
 Tämän lisäksi Valtiokonttorilla on kuntosali, ja lyhyiden työtehtävien hoitamiseen virasto on varannut henkilöstölleen Jopo-merkkisiä polkupyöriä. Nupposen mukaan valtaosa viraston henkilökunnasta voi tehdä lähes kokonaan työnsä etänä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410241
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1328287
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906037
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604188
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut484075
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804040
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503699
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi653123
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133090
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73087