Vieraskielisten työntekijöiden heikko kielitaito aiheuttaa vaaraa potilaille
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1ce89eb2-1c77-4d93-bb9f-fe74f522f2ec
Seinäjoella on jostain syystä poikkeuksellisen paljon nimenomaan
venäläisiä hoitajia ja lääkäreitä. Moni ei osaa kunnolla suomea ja
pari kertaa on venäläisellä lääkärillä ollut suomalainen hoitaja tulkkina
kun ei lääkäri ole osannut lainkaan suomea.
Ulkomaalaiset hoitajat hengenvaarallisia
20
723
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä voi tulla noutaja hyvin äkkiä : DDD väärä tabu ja...
Noh, mitä yhdestä, kyllä sairaala maksaa, ei lääkäri tai hoitaja.
Tai joutua leikkaukseen, ei ummarrä, ei ummarra.- Anonyymi
Lääkehoitaja on koulutuksen saanut ja erikseen luvat ja kokeet vuosittain.Hoitotyö pareittain.
- Anonyymi
Suomalaiset ovat mielummin kortistossa kuin sairaanhoitajia!
- Anonyymi
No onneksi sinä voit kouluttautua alalle ja ruveta hommiin itkemisen sijasta.
- Anonyymi
Työttömät jäävät koulutuksen ulkopuolelle,kun palkat pieniä ulkomsailla puolta suurempi tili.
- Anonyymi
Suomalaiset hoitajat uupuvat, kun joutuvat ottamaan vastuun kaikesta, kun nämä ulkomaan elävät eivät pysty. Sama palkka kuitenkin. Mun hoitohommat päättyy heti, kun muita töitä löydän. Tämä touhu on nyt nähty.
- Anonyymi
pakko niitä ja siivoojia nyt vaan on tuottaa aasiasta ja afrikasta kun suomalainen on huomannut ettei niillä palkoilla pysty maksaa vuokria ja elää...faktaa. sama salen kassat jos tekee vaan päivää
- Anonyymi00013
Anonyymi kirjoitti:
pakko niitä ja siivoojia nyt vaan on tuottaa aasiasta ja afrikasta kun suomalainen on huomannut ettei niillä palkoilla pysty maksaa vuokria ja elää...faktaa. sama salen kassat jos tekee vaan päivää
Ulkolaiset tekee pienipalkkaista työtä koska saavat avokätisiä tukia valtiolta lisäksi. Työpaikat palkkaavat ulkolaisia mamuja koska palkanmaksuun menee pienempi siivu kuin kantasuomalaisille koska yritykset saavat mamuista palkkatukia.
Ihan perus käytäntö esim kasvihuoneilla.
- Anonyymi
Englantia on opittu koulussa. Sillä pärjää kaikkien kanssa.
- Anonyymi00020
Ei pärjää, jos se toinen osapuoli ei osaa englantia. Esim. Mandariinikiinaa puhuvien määrä on suurin. Seuraavaksi suurin kieli on Espanja. Englanti tulee vasta kolmantena.
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Ei pärjää, jos se toinen osapuoli ei osaa englantia. Esim. Mandariinikiinaa puhuvien määrä on suurin. Seuraavaksi suurin kieli on Espanja. Englanti tulee vasta kolmantena.
Filippiineiltä saisi hoitajia halvalla 1600€/kk vai mikä se minimi laissa nyt onkaan. Filippiineillä toinen virallinen kieli on englanti.
- Anonyymi00010
Olin jokin aika sitten sairaalan fysiatrianpolilla. Sain "ohjeita" joltain vieraskieliseltä hoitajalta lääkärikäynnin lopuksi. Tosiasiassa en ymmärtänyt puoliakaan mitä se hoitajaukko oikein höpötti. Yritti selostaa jotain jumppaohjeita. Ei edes tervehtinyt kunnolla, eikä osannut sanoa edes näkemiin. Niiltä osin reissu oli ihan turha.
- Anonyymi00011
Samaa se on kun valkoisella takilla lääkäriksi titelaaruttu ulkomaalainen möngertää suomalaiselle mummolle ohjeita lääkkeen annostelusta. Väliin pitää pyytää hoitaja kertomaan jotta potilas saisi oikeat ohjeet. Silloinkin vastuuta ei ota tohtori vaan hoitaja on vastuun kantaja.
- Anonyymi00012
Seinäjoella on keskussairaalassa usein hoitaja tulkkina ulkomaalaisille lääkäreille.
Ostaako Seinäjoki lääkärit suoraan Kremlistä vai miksi Seinäjoella on ollut jo 90-luvun alusta saakka todella paljon nimenomaan venäläisiä lääkäreitä?
Toki muissakin saairaaloissa on paljon ulkomaalaisia lääkäreitä ympäri maapalloa mutta Seinäjoella melkein kaikki ulkomaalaiset on nimenomaan venäläisiä. - Anonyymi00014
Rydman PS
- Anonyymi00015
Rakennustyömailla ollut sama juttu jo kolmekymmentä vuotta.
- Anonyymi00017
Sehän on firman etu, että käytetään ulkomaalaista/halvempaa työvoimaa. Kun palkkakulut ovat pienemmät, niin voitot ovat suuremmat.
- Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sehän on firman etu, että käytetään ulkomaalaista/halvempaa työvoimaa. Kun palkkakulut ovat pienemmät, niin voitot ovat suuremmat.
Kieliongelma, työn laatu/turvallisuus ongelma, alipalkkausongelma. Myös ravintola-alalla on sama ongelma ollut jo kauan ja hyväksikäyttöä sekä ihmiskauppaa esiintyy paljon.
- Anonyymi00016
Ymmärtämättömyys terveydellisissä asioissa voi tietenkin olla hengenvaarallista. Ihan päivänselvä ja looginen asia.
- Anonyymi00018
0009
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847