Ruotsissa turvapaikkaa hakevien määrä romahti

Ministerin mukaan hakijoiden määrä oli yhtä alhainen vuonna 1985.
Vuodesta 2022 lähtien Ruotsiin saapuneiden turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut 42 prosenttia.

Suurin osa Ruotsista turvapaikkaa hakevista ei myöskään saa myönteistä päätöstä.

– Kolmella neljästä turvapaikanhakijasta ei katsota olevan riittäviä syitä saada oleskelulupaan, Forssell sanoo.

Hyvä on suunta ja Suomessa ilmeisesti sama juttu, työperäisiä kyllä tulee ja halutaankin.
12160
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Työperäisiä inssejä joilla sattunut hukkumaan paperit merellä....just.

Äänestä
  • Lieksassa......

    Äänestä

Suvakit kauhuissaan.

Äänestä

Tästä alkaa Ruotsinkin alamäki.

Äänestä
  • No vitsi vitsi.....

    Äänestä

Roskaväki otti suunnaksi Suomen, koska täällä saa paremmin fyrkkaa.

Äänestä

Ruotsidemokraattien linjalle vihdoinkin tultu Ruotsissa.
Jokainen muistaa, kuinka puolue sai etenkin vasemmalta kuraa niskaansa, kun otti esiin ongelmia turvapaikan hakijoiden joukossa.

Äänestä
  • SD vaikuttaa nyt.

    Äänestä

Kuka niihin Ruotsin matulähiöihin oikeasti haluaisi asumaan kun joka puolella paukkuu aseet ja kranaatit räjähtelee?

Äänestä

Ruotsiin vuonna 2010 haki 31 819 ihmistä turvapaikkaa, Vuonna 2011 29 648,
V. 2012 43 887 henk, V. 2013 54 259, v. 2014 81301 henk, v.2015 162 877henk, 2016 28 939 henk. Vuosina2017-2019 vuosittain keskimäärin 21 500 henk/vuosi,
Pandemiavuosina 2020-2021 alle12000 henk/vuosi .

Mielestäni Ruotsi on kyllä aivan oikealla tiellä nyt kun ei oteta vastaan noita hirvittäviä määriä siis yli 15 000 turvapaikan hakijaa /vuosi.
Vuosina 2006 - 2014 oli porvarihallitus 6 lokakuuta -3 lokakuuta
Vuosina 2014-2022 Sos demokraatit + vihreät, paitsi v. 2022 yksistään Sos.dem
3 lokakuuta - 18 lokakuuta

Äänestä

ja suomeen päästetään 50 tuhatta maahanmuuttajaa vuosittain..Toi luku tuplaantu parin vuoden välein..
Maahanmuuttajia on suomessa noin puol miljoonaa.
Kuinka paljon niitä vielä on ajateltu päästää..
Nytteku niitä on puol mijoonaa ja suomalaisia yhteensä 6 miljoonaa.
Miten on mahollista et jokaisne pääkaupunkiseudun kerrostalon asukasnimitaulussa 9/10 on maahanmuuttajia?
Miten se voi olla mahollista jos jos maahanmuuttajien prosentti osuus koko väestöstä on 12% ?
Oisko käynyt niin et maahanmuuttaja taustaiset on päässy luikertelemaan johto virkoihin jotka päättää ketä asunnon saa? Käsittämättöntä..
Koitappa ite alkuperäisenä suomessa syntyneenä saada hki kaupungin asunto.
Asunto joihin on tulorajat ja silti 9/10 asukkaasta(maahanmuuttajat) ajavat uusilla tesloilla,mersuilla,bemareilla ym uusilla autoilla. Jotain on pielessä.

Äänestä
  • Mamut hakeutuu useimmiten pk-seudulle/suuriin kaupunkeihin, erityisesti Helsinkiin. Kaupungille ottaneet niitä vaika kuinka virkoihin jotka edistää maanmiestensä stadin kämppiin pääsyä. Sama meno ollut Ruotsissa jo vuosikymmeniä jossa tilanne vielä pahempi. Siellä niitä on kaupunkien ja valtion viroissa ja ministeriöissä mustanaan jo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ministerin mukaan hakijoiden määrä oli yhtä alhainen vuonna 1985.
Vuodesta 2022 lähtien Ruotsiin saapuneiden turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut 42 prosenttia.

Suurin osa Ruotsista turvapaikkaa hakevista ei myöskään saa myönteistä päätöstä.

– Kolmella neljästä turvapaikanhakijasta ei katsota olevan riittäviä syitä saada oleskelulupaan, Forssell sanoo.

Hyvä on suunta ja Suomessa ilmeisesti sama juttu, työperäisiä kyllä tulee ja halutaankin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu