Nurmijärven turma-auton renkaat, olivatko kitkat?

Tie kuuluu olleen peilijäässä ja peilijäällä ei kitkarengas pidä.

Ettei mukavuudenhalu olisi koitunut kohtaloksi.
23357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Eiköhän se selviä aikanaan.

Äänestä

Kyllä se oli vika ratin ja penkin välissä.
Minun nuoruudessa ajettiin läpi talven kesärenkailla, ja ne vasta liukkaat olivat. Kitkat pitävät ihan hyvin lumella. Puhtaalla jäällä kitkoillakin on ajettava varovaisemmin.

Äänestä
  • Ei ne olleet läheskään niin liukkaat kuin nykykitkat. Aikoinaan renkaat tehtiin oikeasta kumista eikä ne kovettuneet pakkasella kuten nykyiset muovikumit.

    Äänestä

  • Kitkat pitää lumella, jos niillä osaa ajaa ennakoivasti, mutta sellaisella pinnalla missä on vettä ja lumisohjoa jään päällä kitkoilla ei tee mitään.

    Äänestä

Olikohan osaamaton kytkenyt luistonestot ja muut apulaitteet pois päältä?

Äänestä
  • Vielä varmaan hölmikäs laittanut paremmat taakse niin kuin rengaskauppiaat neuvoo.

    Äänestä

Kaikki jälkiviisaat pitäisi tappaa !

Äänestä
  • Niinpä ei näihin kannata tuhlata aikaa. rip uhreille

    Äänestä

Menkää hoitoon heti

Äänestä
  • Keskustelu täällä on terapiaa. Ei vaan jaksa montaa viikkoa noita samoja juttuja.

    Äänestä

Pyöreet kumipyörät siinä näytti olevan ja huono kuski.

Äänestä

Kitkat kiellettävä. Jokainen joilla kitkarenkaat, niin heti 5000e sakko.

Äänestä

"Tie kuuluu olleen peilijäässä ja peilijäällä ei kitkarengas pidä."

Vaan peilijäässä pitää, koska rengas on jäätynyt kiinni jäähän – se on jäässä.

Äänestä

Nastarenkaiden käyttäjille lisävero, ja talviajo kurssille.

Äänestä

Kahdeksas kuolemansynti

Vataset ratissa

Äänestä

Tätä onkin odoteltu, suurta kitka/nastakeskustelua. Miksi tämä ketju tyssäsi näin äkkiä. Eikö ihmiset jaksa vääntää. Sieltähän pitäisi tulla taattuja ja varmoja kommentteja puolin ja toisin, kitka parempi, nasta parempi.
Monessa keskusteluketjussa älämölötään niiden molempien puolesta, hamaan maailman tappiin asti.

Äänestä
  • Tyssäsi koska kitka aiheuttivat kuolemat. Loppui kitkaspedeillä argumentit siihen.

    Äänestä

Joko poliisi on kertonut oliko autossa kitkat vai nastat alla?

Äänestä
  • Ainakaan Yle ei maininnut. Auto oli luisunut ensin tienreunaan, josta sitten muljahti katolleen ojaan. Kitkarenkaat siksi vahva veikkaus.

    Äänestä

Kitkat tais autossa olla kun ei jäällä ollut mitään pitoa.

Äänestä

Oman kokemukseni mukaan liukkaalla etuvetoinen auto puskee suoraan eikä ajaudu sisäkaarteen puolelle. Tuossa on täytynyt tapahtua kokemattomalle kuskille jokin todella äkkinäinen ohjausvirhe tai sitten arvioinut tien kulkevan ihan eri paikassa.

Äänestä
  • Jarruttaessa puskee, vedolla kääntyy.

    Äänestä

Vain holtittomat ajavat nastarenkailla. Ajomiehet kitkoilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tie kuuluu olleen peilijäässä ja peilijäällä ei kitkarengas pidä.

Ettei mukavuudenhalu olisi koitunut kohtaloksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu