Viime kerralla lakot iskivät kuitenkin omaan nilkkaan.
SAK:n tuki alkaa olla rasite demareille koska demreita äänestää julkishallinnossa töitä tekevät naiset. Nillä ei ole kovin suurta hinkua tukea vientialojen palkankorotuksia edes siksi, että voisivat saada itsekin jotain.
Varmaa on kuitenkin, että jos tekniikan ala saa 10%, niin kunnan konttorirotat saavat 5% ja kuilu vain kasvaa. Tosin sekin on vain ammatinvalintakysymys.
SAK:n tuki alkaa olla rasite demareille koska demreita äänestää julkishallinnossa töitä tekevät naiset. Nillä ei ole kovin suurta hinkua tukea vientialojen palkankorotuksia edes siksi, että voisivat saada itsekin jotain.
Varmaa on kuitenkin, että jos tekniikan ala saa 10%, niin kunnan konttorirotat saavat 5% ja kuilu vain kasvaa. Tosin sekin on vain ammatinvalintakysymys.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaikki lakkoon! Hallitus kumoon! Heti!
Demarit ovat palkansaajan puolelle. Kokoomusta tukee EK ja terveysjätit. Palkansaajan asema onkin heikentynyt ja kelarahaa valuu terveysjäteille.
Onko aika palkansaajan asioiden edistämiseen?
Et ajattele loppuun.
Kokoomus on myös palkansaajan puolella.
Demarit ja Kokoomus voivat moittia toistensa tekemisiä, mutta eivät kumoa niitä päästyän valtaan. Kun kyse on palkansaajista keskeinen ero on siinä, kuka päättää sitä, mihin palkka käytettään. Demarit haluavat, että isompi osa palkasta menee virkamiesten ja poliitikkojen päätäntävaltaan ja Kokoomus haluaa, että ihmiset saavat itse päättää, mihin palkkansa käyttävät.
Kyse on perustavasta erosta eli kollektiivi vai yksilö. Sen sijaan eroja ei ole hyvinvointitavoitteessa ja molempia tavoitteita edesauttaa talouden koheneminen. Kumpikin haluaa, että kakku on isompi.
Kun mennään enemmän vasemmalle, kakun koolla ei ole merkitystä. Silloin lähdetään ajayuksesta, että kakku on aina saman kokoinen ja taistelu käydään siitä, kuka saa isomman osuuden.
Demarit ovat valmiita siihen, että osuus pienenee kunhan kakun pala on isompi. Siitä vasemmalle mennessä ollaan valmiita tyytymään vähempän kunhan osuus on suurempi. Koska sekä Kokoomus ja demarit ovatkakun kasvattajia, ne löytävät toisensa helpomin kuin puolueet, joille ei ole väliä kakun koolla.
Jos olet sitä mieltä, että palkkojen nousua vastaan taisteleva Kokoomus on palkansaajan puolella, niin saat toki olla.
Kokoomus ajaa sijoittajien voiton maksimointia.
Satonen sanoi paikallisesta sopimisesta, että tavoiteena on kannattavuuden kasvu (omistajille). Sehän tehdään palkansaajan kustannuksella.
Kokoomuksella ei ole mitään palkkojen nousua vastaan.
Sijoittajan voiton maksimointi ei ole ristiriidassa palkkojen kanssa. Menestynyt yritys maksaa ajína parempia palkkoja kuin huonosti menestyvä.
Sinä taidat kuulua niihin, joitka luulevat talouden koon olevan muuttumaton koska kuvittelet, että jos toinen saa, niin toisen pitää menettää. Tämä ei ole pioneerileiri, jossa on jaossa vain yksi Lenin-rintamerkki vaan rintamerkkejä tulee aina lisää.
Hallituksen toimet palkansaajaa ja ay-liikettä vastaan ovat niin kovia, ettet usko itsekään , että Kokoomus toivoo palkkojen nousua.
Kokoomus maksimoi tuottoja sijoittajayhtiöille. Näyttää siltä, ettei pikkufirmat kiinnosta. Sieltä ei tule lounaita.
Kokoomus palkansaajan puolella? Sitten vaan odotellaan, että hallitus tukee ay-liiketta menossa olevissa lakoissa.
Silloin taidetaan nähdä unta.
Kummissa saisi enemmän, kristillisissä vai demokraateissa?
mitä se sulle kuuluu idioot persu mene töihin
mitä se sulle kuuluu idiotti persu,mene
töihin
Aloittajan katkeraa jaarittelua.
Hyvä niin jos alkaa ja erittäin hyvä mikäli SDP sitoutuu SAK:n poliittiseksi eturyhmittymäksi ,palkansaajien asialla olevaksi tahoksi . Uskon että tuolle on tilausta ja myös laajaa kannatusta, mutta se edellyttää jatkossa puolueen menestyksen kannata sitä että niitä asioita myös käytännössä hoidetaan ja tuohon sitoudutaan.,