Erätarkastajien valtuudet ovat vuoden vaihteesta lähtien lähes rajattomat. Heillä on valtuudet avata reput, tarkastaa aseet, autot, riistan vasratointitilat eli ts tutkia vaikka jääkaappisi ja pakastimesi.
Tämä on loistavaa kehitystä ja valtava parannus! 👍
https://yle.fi/a/74-20135842
Metsästäjien ratsaaminen parani huomattavasti
11
250
Vastaukset
- Anonyymi
Isoveli valvoo ja tämä on selvää sosialismia ja yksilön oikeusturvaa loukkaavaa viranmaisrikollisuutta. Koiratkin tulee siruttaa ja ilmoittaa Ruokavirastoon (syötäväksi).
- Anonyymi
Minua ette perkeleet tarkasta, kun en metsästä.
- Anonyymi
Lex Ville
- Anonyymi
Tää Pekka Erkkilä oli aikoinaan riistapoliisi ja se olikin itte suurin rosvo.
- Anonyymi
Olko hälläkin koira? Omituisia rosvoja nuo koiranomistajat.
"Myymälävarkaan isokokoinen koira puri pyöräilijää sunnuntai-iltana Torniossa, tiedottaa Lapin poliisi.
Vapaalla ollut poliisi puuttui miehen näpistelyyn iltakahdeksan jälkeen Tornion Kivirannalla.
Näpistelijän mukana ollut koira oli irti kaupan sisällä ja ulkopuolella. Koira lähti juoksemaan Isopalontietä ajaneen polkupyöräilijän perään ja puri tätä jalasta."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/15209c39-f3b9-4f00-b87c-ac4e65333ccd
- Anonyymi
Onko metsästäjien pakastimien ratsaaminen ilmoittamatta mahdollista läpi vuoden? Pitäisi ainakin olla, koska sieltä löytyy luvatonta riistaa ja kissoja yllättävän paljon.
- Anonyymi
Jos on aihetta epäillä salakaatoa ne voidaan tutkia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on aihetta epäillä salakaatoa ne voidaan tutkia.
Autoilijatkin puhallutetaan ilman epäilyä. Jos siellä pakastimessa ei ole mitään laitonta, niin mitä se tarkastus haittaa?
- Anonyymi
Mun asetta tai reppua ei kyllä yksikään erätarkastaja roplaa, jos on syytä jotain epäillä niin soittakoot poliisin paikalle ja sitten katsotaan.
- Anonyymi
Tyhjää uhoa.🤤🤤🤤🤤
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhjää uhoa.🤤🤤🤤🤤
Sanokaa minun sanoneen, että ongelmia tulee tästä viranomaismielivallasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa38610164Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956474Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096200SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614531Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13848Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883424Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963381Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643206Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,73128Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103092