Usko vai uskon heikkous? (Osa A - 12-01-2025)

Anonyymi-ap

Usko vai uskon heikkous? (Osa A – 12-01-2025)

INTROA

Tämä on osa A kirjoitussarjassa (palstan sääntöjen mukaan = keskustele helluntailaisuudesta).

Viitekehyksenä helluntailaisuus ja Raamatun Sanan opetukset. Tällä kertaa aiheena uskon heikkous, ihmisten kireät sotakirveet ja unohdettu Jeesus – mutta satiirin valossa.

Kirjoittajana tällä kertaa: Pastori Enkeli Mäntä

1) Uskon heikkous ja sotakirveiden kaivuu*
---------------------------------------------

Mitä tapahtuu, kun usko alkaa heikentyä? Vastaus löytyy usein Raamatun sivuilta – ja välillä paikallisseurakunnan parkkipaikalta. Kun usko ei kanna, ei Jeesuksen armo enää riitä, vaan tilalle astuvat aivan muut työkalut. Ja niitä työkaluja löytyy: sotakirveet, moralistiset mittatikut ja kylmät katseet.

Helluntailainen perinne korostaa usein Pyhän Hengen paloa ja voimaa, mutta mitä tapahtuu, kun tuli hiipuu? Se korvataan omilla voimilla ja taisteluvalmiilla asenteella. Jeesus, joka itse sanoi: "Autuaita ovat rauhantekijät", jää unohduksiin, kun sota-asu puetaan päälle. "Totuus vapauttaa" muuttuu käytännössä huudoksi: "Minun totuuteni voittaa sinun valheesi!"

Mutta mitä Jeesus tekisi, kun ihmiset kaivavat sotakirveitä ja asettuvat asemiin toisiaan vastaan? Hän rukoilisi heidän puolestaan. Helluntailaisuudessa puolestaan saatetaan rukoilla vain, että vastapuolen sydän palaisi oikealle tielle – eli sinne, missä se "minun totuuteni" odottaa.

2) Käärmeen myrkky ja susien jäljet
---------------------------------------

Raamattu varoittaa käärmeistä ja niiden myrkystä: "Kielen terä on kuin käärmeen myrkkyä." (Ps. 140:4) Kuinka usein tämä myrkky näkyy uskovien välisissä sanailuissa? On helppo sanoa olevansa lammas, mutta kuinka moni oikeasti seuraa Hyvää Paimenta?

Todellisuudessa monessa seurakunnassa vilisee susia lampaan vaatteissa. Näitä susia ei edes tunnista pelkän ulkomuodon perusteella – heidän kielensä saattaa lausua kauniita hengellisiä sanoja, mutta sydämessä soi aivan toinen sävel. "Rukoilen sinulle voimia", saattaa tarkoittaa: "Tuhoudut kohta, mutta minä seison edelleen vahvana."

Kun käärmeiden myrkky tihkuu, käy kuten apostoli Jaakob sanoi: "Mistä tulevat teidän taistelunne? Teidän himoistanne." Himo, joka ei ehkä koske maallista rikkautta, vaan hengellistä valtaa ja arvovaltaa – kuka saa olla seurakunnan kuningas tai kuningatar?

3) Susia, ei lampaita – ja Jeesus unohtuu
--------------------------------------------

On tragikoomista, että kristinusko, jonka pitäisi perustua nimenomaan Jeesuksen Kristuksen elävään läsnäoloon, muuttuu joskus pelkäksi mallinnokseksi. Jeesus jää taka-alalle, kun lampaat vaativat oikeutta, joka perustuu omiin näkemyksiinsä – ei hänen ristiinsä.

Jeesus, joka asetti syntiset ihmiset armonsa valokeilaan, on nyt unohdettu hahmo: kiva tarina sunnuntaina, mutta ei arjen taisteluissa. Hänen tilalleen nousevat uskonnolliset sankarit, itse valitut johtajat, jotka tekevät opista enemmän taakkaa kuin vapautusta.

Kuinka moni uskova kysyy oikeasti itseltään: "Missä Jeesus on tässä tilanteessa?" Ei suinkaan sotakirveissä, ei katkeruudessa eikä siinä käärmeen myrkyssä, joka tihkuu rivien välistä seurakuntakokousten jälkeen.

4) Kysymystä?
-------------------

Missä olet sinä, joka sanot olevasi lammas, mutta et tunnista Hyvän Paimenen ääntä?

Missä on Jeesus, kun seurakunta on täynnä susia? Onko hän jo niin unohdettu, että hänen armonsa viesti on vain koriste juhlapyhinä?

Ja ennen kaikkea: milloin ihmiset ymmärtävät, että sotakirveiden kaivaminen ei vie ketään taivaan porteille, vaan tekee maallisesta matkasta tarpeettoman raskaan?

0

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        126
        806
      2. En jaksa

        Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
        Ikävä
        42
        589
      3. Minkälainen nainen

        Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
        Ikävä
        19
        527
      4. Jos meillä olisi yhteinen koti

        Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
        Ikävä
        50
        515
      5. Yksi asia sen esti

        Etten antanut meille mahdollisuutta
        Ikävä
        36
        512
      6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

        Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
        Tuusniemi
        109
        500
      7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        33
        451
      8. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        37
        416
      9. Martinan mauton tyyli

        Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
        Kotimaiset julkkisjuorut
        109
        392
      10. Mies kyllä lähestyy naista

        jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
        Ikävä
        46
        383
      Aihe