Milä perusteella ns homottaminen on muka synti?
Millä perusteella Pride-kulkue on muka synti?
Tuomitseeko Raamattu homottamisen?
20
268
Vastaukset
- Anonyymi
Uudessa liitossa ei ole mitään lakia mikä on syntiä, ei siihen sanakiistojen kipeyteen UT millään tavalla kannusta eikä innosta.
Uudessa liitossa ollaan Pyhän Hengen johdossa. Jumala johtaa ihmistä.
Jos Pyhä Henki ohjaa homottamaan ja kävelemään kulkueissa, niin siitä vaan.
Niin on jokaisen asian kohdalla vaikka sodan siunaamisella. Jos Pyhä Henki käskee siunata ihmisten tappamisen, niin silloin sen. voi tehdä.
Pitää vain käsi sydämellä kysyä että onko se Pyhästä Hengestä.
Ja silloin voi vähän vilkuilla varovasti Raamattua että kerrotaanko siellä Hengen ilmentymisestä siten ja sillä tavalla.
Ei UT:n ohjeet ole käskyjä, vaan kuvastavat sitä miten Pyhän Hengen ihminen käyttäytyy.
Kun Paavali moitti seurakuntalaisia että yksi pitää isänsä vaimoa, niin ei vedonnut mihinkään lakiin tai kirjoituksiin, vaan siihen ettei ole nyt oikeaa uskoa kun ollaan pahempia kuin pakanat.
Ja jos ihminen on erossa Pyhästä Hengestä, on kaikki syntiä kuten sana sanoo. Saastaisille kaikki on saastaista ja puhtaille kaikki on puhdasta.
Uudessa liitossa kuljetaan sydämen mukaan. Se sydämen, jonka Jumala antaa Henkensä kautta.
Eikä amerikan homot muuta sitä vaikka niistä miten joku olisi innoissaan. - Anonyymi
1600 luvulla kävi joku opetuslapsi.kertomadsa homouden olevan huono asia . Sitä ennen ei Raamattu asiasta maininnut . Nythän vois Raamattuun otaa tuo tiktok ja äly teko .
- Anonyymi
Uusi liitto alkoi Jeesuksesta. Joskin eivät kaikki sitä ottaneet vastaan eikä Israel.
Jeesuksen jälkeen toteutui se ennustus että ei veli veljeä opeta, vaan kaikki tietävät Herran tahdon. Joskin koskee vain Pyhällä Hengellä täytettyjä. Muiden pitää kinata maailman tappiin miten päin pitäisi olla. - Anonyymi
Ei suinkaan! Sinulla on faktat hukassa. Raamattu nimenomaan tuomitsee homouden huonona asiana.
- Anonyymi
Homostelu on todnäk synti, joten homouden kannattaminen ja siitä positiiviseen sävyyn puhuminen on myös synti. Tämän pitäisi jo tässä vaiheessa olla itsestäänselvä asia. Pitääkö alkaa kertaamaan jo sanottua vai onko julkisessa keskustelussa uusi, tosiasioista tietämätön sukupolvi?
- Anonyymi
Silti Pyhä Henki tekee ihmisestä vanhurskaan. Ei omat teot tai hurskastellu lain noudattamisella. Ja kun Pyhä Henki tekee, se tarkoittaa että Jumala tekee sen armosta.
Siten ei ihminen voi omaa pyhyyttään tehdä. Tai vaikka miten yrittäisi niin olisi aivan yhtä syntinen kuin mitä iljettävin homo. Ei riitä ihmisen pyhitykseen se että ei homota koko ajan amerikan homoista.
Siten on turha homottaa ja heistä puhua. Ei se vie ketään yhtään lähemmäs Jumalaa, koska ei ole mitenkään sen irityisempää kuin mikä tahansa teko, joka tehdään ilman Pyhä Hengen vaikutusta.
- Anonyymi
On se syntiä ainakin Raamatun perusteella. Sehän nyt on ihan selvä juttu. Ei tarvitse edes perustella, jos vain ihminen on kristitty tai uskovainen niin se on ihan selvä juttu.
- Anonyymi
Miksi synnistä pitää meuhuta. Eikö pitäisi keskittyä siihen mitä Pyhä Henki tuo mukanaan. Maailma on täynnä syntiä, tehdään sotarikoksia ja kansanmurhia eikä kukaan niidenkään sano kuuluvan uskoon ja kannattettaviin asioihin. Ei ainakaan kukaan jolla on Jeesuksen usko.
- Anonyymi
Eihän kukaan synnistä meuhkaa. Tai korkeintaa liberaalit meuhkaa. Ne loukkaantuu, kun joku kunnon kristitty sanoo homoutta luonnonvastaiseksi, vaikka Raamattu sanoo sitä samaa. Sitten ne alkaa meuhkaamaan synnistä, nimittäin kunnon kristityn käytöksestä, kun se tuomitsee toisia. Mutta homous on luonnonvastaista seksuaalista toimintaa. Totuuden sanominen ei ole tuomitsemista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän kukaan synnistä meuhkaa. Tai korkeintaa liberaalit meuhkaa. Ne loukkaantuu, kun joku kunnon kristitty sanoo homoutta luonnonvastaiseksi, vaikka Raamattu sanoo sitä samaa. Sitten ne alkaa meuhkaamaan synnistä, nimittäin kunnon kristityn käytöksestä, kun se tuomitsee toisia. Mutta homous on luonnonvastaista seksuaalista toimintaa. Totuuden sanominen ei ole tuomitsemista.
Homous on homoille luonnonmukaista. Sitä kautta homous on ihmislajille luonnonmukaista. Homot ovat ihmiskuntaan aivan normaalisti kuuluva sukupuolivähemmistö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän kukaan synnistä meuhkaa. Tai korkeintaa liberaalit meuhkaa. Ne loukkaantuu, kun joku kunnon kristitty sanoo homoutta luonnonvastaiseksi, vaikka Raamattu sanoo sitä samaa. Sitten ne alkaa meuhkaamaan synnistä, nimittäin kunnon kristityn käytöksestä, kun se tuomitsee toisia. Mutta homous on luonnonvastaista seksuaalista toimintaa. Totuuden sanominen ei ole tuomitsemista.
Miten luonnossa esiintyvä asia voi olla luonnon vastaista?
Onko sade ja tuuli luonnon vastaista?
- Anonyymi
Paavalin roomalaiskirjeessä paheksutaan samaasukupuolta olevien seksisuhteita mm. Herra on jättänyt heidät saastaisten himojen valtaan. Kyseinen kohta on nähtävillä nettiraamatussa, mutta oikeuslaitos ei ole katsonut sen loukkaavan samaasukupuolta olevia.
- Anonyymi
Maininta homoista on pikkujuttu, kun ei kerrota mitään muuta kuin vain että Jumala on heidät hyljännyt saastaisten himojen valtaan. Ei se ole paha juttu.
VT:ssä on paljon rakempia juttuja. Siellä käsketään tappamaan sapatinrikkojat, poistamaan paha keskuudesta ja jos mikä, niin sen tekstin pitäisi viedä oikeuden penkille ja koko VT kieltää kun se ei ole ainut kohta missä käsketään tappamaan toinen ihminen. Sellaiseen ylyttäminen jos mikä pitäisi olla rikos.- Anonyymi
Jos Jumala hylkää, eikö se ole paha juttu!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos Jumala hylkää, eikö se ole paha juttu!
Teidänkin pitäisi uskoa Jumalaa ja jättää homot rauhaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos Jumala hylkää, eikö se ole paha juttu!
Hylkää teidät siis homouden vuoksi, mutta ei jos murskaatte vastasyntyneen pään kallioon tai halkaisette miekalla odottavan äidin?
Miehet on kummallisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teidänkin pitäisi uskoa Jumalaa ja jättää homot rauhaan.
Homot jää rauhaan heti kun ne jättää kirkon ja teologian rauhaan. Homot alotti!
- Anonyymi
Joku vielä kehtaa kysyä tuollaisia!
- Anonyymi
Kyllä aitolaisen homotus synnin kriteerit täyttää. Hän selvä hekumoitsia. Torrelle selittää pökkimisiä.
- Anonyymi
Ei se ole aito_lainen vaan joku anonyymi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot12117218Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss419938Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen295081Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2393895Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333133Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142840Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1142805Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252742"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita512625Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762503