Energiapakotteet alkavat tuntua Venäjällä. Kaasujätti Gazprom irtisanoo pääkonttoristaan jopa 40 % työntekijöistään. Nykyään Gazpromin pääkonttorissa työskentelee 4100 ja kohta enää 2500.
Nyt alkaa Venäjälle ystävällismieliset maatkin jo hylkäämään Venäjän.
Mitäpä tuumaavat ne, jotka ovat täällä jo 3 vuoden ajan höpöttäneet, että talouspakotteet eivät toimi ja Venäjällä talous senkun vaan kasvaa?
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/8206285
Nyt alkaa Venäjälle ystävällismieliset maatkin jo hylkäämään Venäjän.
Mitäpä tuumaavat ne, jotka ovat täällä jo 3 vuoden ajan höpöttäneet, että talouspakotteet eivät toimi ja Venäjällä talous senkun vaan kasvaa?
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/8206285
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hjuvat juutiset.
irtisanortuista uusi komppania Ukrainaan.
Lihamyllyhyökkäyksissä vaputuu aseitakin tuhansille.
Ja jälleen yritetään maalata kuvaa epätoivoisesta ja uppoavasta Venäjästä, kun käytännössä nämä irtisanomiset ovat yksi hailee pieru saharassa. Venäjä voi triljardi kertaa paremmin valtiona kuin yksikään länsimedia jaksaa toitottaa, koska Venäjä on 100% omavarainen ja mitä se ei itse pysty valmistamaan, se saa Kiinalta. Venäjän kansaa on myös pitkään valmisteltu suursotaa varten ja moni heistä sitä osaa jo odottaakin. Kun se alkaa, on Venäjä valmis - ei itkupotkuraivareita, ahdistuneisuushäiriöitä eikä pelkoa, toisin kuin pullamössölänsimaisten keskuudessa. Vain puhdasta ja raakaa sotaa.
Gaspromin tulos on sakannut oikein huolella ja muutenkin talous on laskussa kokoajan, eikä ulkolaiset lähde sinne tulevaisuudessa yhtä innolla vaikka sota loppuisi.
Sotateollisuus porskuttaa ja kansa kärsii. Inflaatio kovaa ja jossain vaiheessa kupla puhkeaa väkisin.
Taloussivuja tuossa luin. SDP:n Paavo Lippostakin sponsoroinut Gazprom teki viime liki 13 miljardin dollarin tappion.
YLE Areenasta muuten löytyy kaksiosainen dokkari "Gazprom, Venäjän kaasuansa"
Saako Lipponen ja Heinäluomakin kenkää
Taitaa "konsulttipalkkiot" ja veriruplien tulo loppua myös Suomen demareille?