Hauskoja uutisia, ei uutisarvoa

"Ruotsin asevoimat on kehittänyt yhdessä puolustusministeriön ja Saabin kanssa drooniparviteknologiaa armeijan käyttöön. Aiheesta järjestettiin maanantaina tiedotustilaisuus.

Ruotsin on katsottu olevan jäljessä droonien käytössä, kertoo SVT.

Uuden tekniikan avulla yksittäinen sotilas pystyy ohjaamaan jopa sadan droonin parvia."

Tämä teknologia on jo lähes 10 vuotta vanhaa. Itseasiassa voidaan ohjata jo tuhansien droonien käyttäytymistä jo vuodesta 2019.
10172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Neuvostoliiton asekehitys -kin lopahti kun se hajosi vuonna 1991.
Sitä ennen usa ja ussr olivat tasaväkisiä kilpailijoita.
Amerikan paremmuus on kiistaton tällähetkellä.

1Äänestä
  • Uutisessa ei ole kysymys siitä, vaan siitä miten droneja voidaan ohjata.
    Tämä on jo kymmenenvuotta vanhaa teknologiaa jota myydään nyt uutena?

    Äänestä

  • Höpöhöpö, Neuvostoliiton aikainen 50-60 luvulla kehitetty panssariteknologia on täysin ylivertainen länsiromuihin verrattuna.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Höpöhöpö, Neuvostoliiton aikainen 50-60 luvulla kehitetty panssariteknologia on täysin ylivertainen länsiromuihin verrattuna.

    Panssarivaunu ja drone, ne kuuluvat eri kastiin. Vain toinen niistä voi lentää, ehkä näet jopa lentäviä lehmiä?

    Äänestä

  • Ukraina toimi neukkulan aivoina, nyt moskoviitit aivottomina ovat kusessa ja häviävä sodan.

    Äänestä

Tottakai tottakai
aivan varmasti joo

Äänestä

Venäjä ei kuitenkaan ole mikään johtava drone maa.

Miksi?

No koska mennään suunnitelman mukaan ja drone ei kuulu suunnitelmaan.

Äänestä
  • Tuosta ei voi olla varma, täytyy kysyä ukrainalaisilta sotilailta, toisen käden tietoon ei voi luottaa.

    Äänestä

Ukraina oli kuulemma kehittänyt LASER aseen jolla pystyy avaruudesta KÄSIN leikkaamaan taistelupanssarivaunun auki kuin säilykepurkin.

No uutinen oli selkeää fiktioa.

Käsin avaruudesta säilyketölkinkin avaaminen on mahdotonta saati nyt sitten taistelupanssarivaunun.

Ja Säilyketölkkejä ei avata lasereilla. Ananas tms purkissa oleva syötävä menisi tärviölle.

Mutta hauskoja päiväunia vaan Nato-Tiltuille.

😂😂😂

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Ruotsin asevoimat on kehittänyt yhdessä puolustusministeriön ja Saabin kanssa drooniparviteknologiaa armeijan käyttöön. Aiheesta järjestettiin maanantaina tiedotustilaisuus.

Ruotsin on katsottu olevan jäljessä droonien käytössä, kertoo SVT.

Uuden tekniikan avulla yksittäinen sotilas pystyy ohjaamaan jopa sadan droonin parvia."

Tämä teknologia on jo lähes 10 vuotta vanhaa. Itseasiassa voidaan ohjata jo tuhansien droonien käyttäytymistä jo vuodesta 2019.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu