"Perkeleen katalysaattori! Nostaa hintaa, lisää painoa, kallis korjata ja tankkauspaikat vähissä."

Anonyymi-ap

Ja varmasti saastuttaa enemmän, koska rikin haju on kamala!
Menee helposti rikki, jos vahingossa tankkaa normaalia bensaa. Lyijytöntä litkua on vaikea löytää. Mitä jos lyijytön bensa on huoltoasemalla loppu? Päättyykö matkanteko siihen? Tien päällä aika harvalla on jerrykannussa mukana lyijytöntä! Eihän noita voi itsekään korjata, kun on johtoa joka paikassa eikä kaasutinta koko autossa.

Nimim. "katalysaattorin ja lyijyttömän bensiinin piti pilata maailma"

7

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Silloin ei osattu arvatakaan että varkaatkin on kiinnostuneet viemään niitä perkeleen katalysaattoreita!

    • Anonyymi

      Herätys. Lyijyllistä bensiiniä ei ole saanut koko EU:n alueelta vuosikymmeniin.

      • Anonyymi

        Sitten tajusin... :)


    • Anonyymi

      Oikesti tuollaista parkua ei silloin ollut.
      Rikin haju katalysaattoreiden alkuaikoina oli totta, mutta ei siitä kovin suurta parkua tullut.
      Se mikä tuosta listasta puuttui oli polttoaineen kulutuksen lisääntyminen, josta oli vähän parkua, mutta sekin parku loppui kun huomattiin suomalaisten autojen kulutusten todellisuudessa pienenevän kun takaluukkuihin ilmestyi i-kirjain. Tuo polttoaineen kulutuksen kasvu koski niitä harvoja autmalleja joita katalysaattorin tullessa olin myyty i-merkillä jo ennen katalysaattoria. BMW325i, Saab 900i jne. vähälukuisia malleja.

    • Anonyymi

      Mitä mieltä noita ikivanhoja juttuja ja ennakkoluuluja kannattaa nostaa esiin? Vai onko tarkoituksena kertoa ennakkoluuloista sähköautoa kohtaan?

    • Anonyymi

      Kirjoituksesi on 30 vuotta myöhässä.

      • Anonyymi

        Korjaan: lähes 40 vuotta myöhässä…


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12155
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      163
      11190
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      279
      6542
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      195
      3822
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3623
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2679
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      169
      2340
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      44
      2185
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe