Keskustan varottava vihervasemmistoa mahd. uuteen hallitukseen

Keskusta tuskaili viime vaalikaudella hallitusvastuuta vihervasemmiston kanssa. Alustava arvio on, että SDP, Kokoomus ovat seuraavan hallituksen runko. Lisäksi RKP, Vasemmistoliitto tai vihreät tai jopa molemmat. Perut ovat ulkona jo nyt. Koska vas ja/tai vihreät ovat hallituksessa mukana demarien lisäksi, Keskustan on syytä jäädä suosiolla pois, ellei selvää etua siitä olisi.
Keskusta sössi Saarikon johdolla kannatuksen, tukemalla vihervassujen hallitustaivalta.
8227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuli korona ukrainan sota energiakriisi ja ukro pakolaisten invaasio . Nyte ei oo muuta kun tän tuhohallituksen ksen tekemät tuhot !

Äänestä

Keskusta toimi vihervasemmiston ja hallituksen liimana jätti ikävän särön. Tämä johti omassa äänestyskäyttäytymisestä siten, että kepun sijaan äänestin Kokoomusta.

Äänestä
  • Miltäs nyt tuntuu, kun on perskokkarehallitus?
    - työttömyys lisääntynyt
    - velkaa otettu ennätysmäärä
    - verotus korkeimmillaan 10 vuoteen
    - konkurssiennätys
    - sairaaloiden yöpäivystykset lopetetaan
    - eläkeläisiltä leikattiin
    - lääkkeiden alv nostettiin 14 %:iin ja alkuomavastuu 70 euroon


    Listaa tämän hallituksen työttömiä, köyhiä ja sairaita kurjistavista toimisto voi jatkaa loputtomiin. Jos hyväksyt ne kaikki, et ole koskaan keskustalainen ollutkaan.

    Äänestä

Keskustan on utettava vasemmistoa...!

Äänestä

Kokoomus ei lähde demarien kanssa hallitukseen, mikäli demareilla on tukenaan vasemmistoliitto ja vihreät, jääden itse RKP:n tuen varaan. Epätodennäköistä on sekin, että kokoomus saisi ylivoimaisesti eniten ministereitä, kuten siihen aikaan, kun keskusta sai suurimman ministerimäärän ikään kuin edustamaan myös kokoomusta.

SDP:n, kokoomuksen ja keskustan yhteishallitukselle on nyt suurempi todennäköisyys kuin vuosikymmeniin. Keskustalla on kokemusta yhteistyöstä sekä oikeiston että vasemmiston kanssa.

Äänestä

Keskusta valitettavasti oli Ohisalon ja Marinin talutusnuorassa, se ei enää saa toistua.

Äänestä
  • Ohisalo ja Marin muuttivat talutusnuorineen ulkomaille.

    Äänestä

Keskusta olisi voinut aivan hyvin lähteä hallituksesta ja vihervasemmiston kahleista. Se olisi ollut oikeaa vastuunkantoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Keskusta tuskaili viime vaalikaudella hallitusvastuuta vihervasemmiston kanssa. Alustava arvio on, että SDP, Kokoomus ovat seuraavan hallituksen runko. Lisäksi RKP, Vasemmistoliitto tai vihreät tai jopa molemmat. Perut ovat ulkona jo nyt. Koska vas ja/tai vihreät ovat hallituksessa mukana demarien lisäksi, Keskustan on syytä jäädä suosiolla pois, ellei selvää etua siitä olisi.
Keskusta sössi Saarikon johdolla kannatuksen, tukemalla vihervassujen hallitustaivalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu