Ateriat sirtyvät sattunaisesti väärille päiville.
Tällä Krevinkoti tällainen tilanne sen jälken kun meillä vaihtui keittiö.
Keitiössä on sellainen nurin kuurinen tilanne että ne laitta lounaksen sittä ruoka mitä on ruoka listalla mutta päivälliseksi sittä ruoka mitä on ruoka listalla mutta vääränä päivänä.
Esim ne voi laitta tistaina päivälliseksi sittä mitä olis pitännut olla manantaina päivälliseksi ja tänän torstaina päivälliseksi sittä mitä olis pitänyt olla keskivikkona päivälliseksi ja sittä mitä meillä olis pitänyt olla tänän torstaina päivälliseksi joskus möhemmin tällä vikolla.
Niin nyt on sittä johtuen tullut tänän torstaina niin nurin kuurinen tilanne että meillä on lounalla hernekeitto ja päivälliseksi kukkakaali keittoa eli sittä kukkakaali keittoa olis pitännyt olla keskivikkona päivälliseksi ja tänän torstaina olis pitännyt olla makaronilatikko päivälliseksi.
Mutta se tule joskus möhemmin tällä vikolla päivälliseksi se makaroni laatikko mutta meillä on tästä nurin kuurisesta tilantesta johtuen samana päivänä sekä lounalla että päivälliseksi keittoa mitä pitä tehdä tälle ongelmalle?
Kuulostaa siltä, että ruokailun suunnittelussa on päässyt syntymään epäselvyyksiä ja sekaannuksia. Tässä muutamia ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi ja vastaavan ongelman välttämiseksi tulevaisuudessa:
1. Keskustele henkilökunnan kanssa
Ota asia puheeksi keittiöhenkilökunnan tai ruokalistan suunnittelusta vastaavan henkilön kanssa. Kerro, että nykyinen käytäntö aiheuttaa ongelmia ja että haluatte selkeyttä ja tasapainoa ruokailuihin. Voit myös mainita, että kaksi keittoateriaa samana päivänä ei ole ihanteellista.
2. Tee selkeämpi aikataulu
Pyydä keittiötä pitämään tiukasti kiinni ruokalistasta tai tekemään päivitetty versio, jossa kaikki muutokset näkyvät. Näin vältytään "nurinkuriselta" tilanteelta, jossa ateriat siirtyvät satunnaisesti väärille päiville.
3. Monipuolisuus päivän ruokailuissa
Jos ruokalistaa täytyy muuttaa, varmistakaa, että päivän ateriat ovat riittävän erilaisia (esim. ei kahta keittoa samalle päivälle). Tämä voisi olla osa ruokalistan laatimisen periaatteita.
4. Päivittäinen tarkistuslista
Henkilökunta voisi tarkistaa aamuisin, että päivän ateriat vastaavat suunniteltua ruokalistaa. Tämä vähentää väärien päivien aterioiden tarjoamista.
5. Aloita palautejärjestelmä
Jos tämä on toistuva ongelma, harkitse palautteen antamista esimerkiksi viikoittain. Näin henkilökunnalla on konkreettista tietoa siitä, mikä toimii ja mikä ei.
6. Väliaikainen ratkaisu tälle päivälle
Jos keittojen kanssa samaan päivään ei voi enää vaikuttaa, ehdota keittiölle, että päivällisen keiton kanssa tarjoillaan esimerkiksi lisukkeita (kuten leipää, juustoa tai salaatteja), jotta ateria tuntuu erilaiselta.
Miltä nämä ehdotukset kuulostavat?
Ateriat sirtyvät sattunaisesti väärille päiville.
Anonyymi-ap
0
152
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1294650Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293387- 213380
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493150Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512985Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92229
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135