Saamelaisaktivistin mielestä Lapin englannin- ja ruotsinkieliset nimet ovat kolonialistisia.
Binga Tupamäki on kommentoinut viestipalvelu X:ssä Laitin ulostuloa.
– Nyt on ”Lappi” canceloitu, koska se on kolonialistinen termi. Sinänsä positiivista tässä on se, että yleisö oppii miten kaukaa haettua aktivismi voi olla. Myönnytysten sijaan aktivisteille voisi opettaa sanan ”lappi” etymologian: syrjäinen paikka.
Myös Atte Kaleva ei käsitä tätä Laitia.
– Miksi ihmeessä valtamedia antaa näille huomionkipeille vihervasemmistolaisille ammattiloukkaantujille tällä tavalla palstatilaa? Lappi on Lappi. Ei siinä ole mitään ’väkivaltaista kolonialismia’. Olisiko jo aika lopettaa tämä sekopäinen woke?, hän kirjoittaa X:ssä.
Saamelaisaktivisti Petra Laiti on tyypillinen vihreä - eli sekopää
29
205
Vastaukset
- Anonyymi
Umpihulluhan tuo on.
- Anonyymi
mikä on kolonialisti?... onko Fatserin karkkia?
- Anonyymi
Vaikuttaa narkkarilta. Ei selväjärkinen voi tuollaisia puhua.
- Anonyymi
Luonnostaan peräaukon ympärys on tummempaa kuin muu iho. Nyt sitä aluetta halutaan saamelaisten toimesta valkaista. Menetelmää kutsutaan nimellä: "Anal Bleaching". Iholääkärit sanovat, että vaalentaminen todella on mahdollista. On olemassa lääkkeitä, joita käytetään. Hoito kestää usein vuoden, jopa enemmänkin. Vasta parin kuukauden käsittelyn jälkeen voi havaita muutoksia. Ja entinen pigmentti voi palata, kun lääkitys lopetetaan.
- Anonyymi
En minäkään tajua miksi lehdistö on niin biasoitunutta, että tuollaisille kiihkoilijoilke annetaan aina helvetisti näkyvyyttä kunhan vaan jotain taikasanoja kuten "rasismi" ja "kolonialismi" käytetään.
- Anonyymi
Jotain tehty oikein , jos tuo teitä porvari-rasisteja noin häiritsee,,,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotain tehty oikein , jos tuo teitä porvari-rasisteja noin häiritsee,,,
Sieltä taas tuli päivystävä kommunisti vihapuhumaan...
- Anonyymi
Tuo on tarpeeksi päätön ja silti harmiton mielipide, että se saa ihmisten huomion.
- Anonyymi
... Tai Afrikan tähti..
- Anonyymi
Aina kun persupartio Suomi24:lla kiihottuu jostain näinkin massiivisesti, on joku tehnyt jotain oikein.
- Anonyymi
Aina kun pakkomielteinen äärivassari ilmaantuu räkyttämään persuista ja derailaamaan epätoivoisesti keskustelua, niin siitä tietää että nyt on äärivassareille arka aihe kyseessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aina kun pakkomielteinen äärivassari ilmaantuu räkyttämään persuista ja derailaamaan epätoivoisesti keskustelua, niin siitä tietää että nyt on äärivassareille arka aihe kyseessä.
Älä viitsi persuilla.
- Anonyymi
F-kirjain, sitten U ja... loput, lisätään siihen väli ja woke.
- Anonyymi
Etelän miehenä olen Laitin kanssa samaa mieltä . Lisäksi haluaisin poronhoidon olevan vain saamelaisten oikeus . Persuna kunnioitan saamelaisten perinnettä ja sitä ei matujen tule sotkea !
- Anonyymi
Ruotsin malli, eli Saamelaisille poronhoito. Ja Norjan Saamelaiset takaisin Norjaan. Metsä-Saamelaiset saa asua Suomen puolella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsin malli, eli Saamelaisille poronhoito. Ja Norjan Saamelaiset takaisin Norjaan. Metsä-Saamelaiset saa asua Suomen puolella.
Poronhoito kuuluu Vuosaarelaisille.
Kaikki muu mielipide on rasismia!!
- Anonyymi
Laiti on munannut itsensä totaalisesti
- Anonyymi
Huomiota hakee.
- Anonyymi
En ole rasisti ja kolonialisti, mutta joku raja tähän rasismin ja kolonialismin rajoittamiseen & woketukseen. Kai sitä nyt ihan vähän saa olla kolonialisti ja rasisti. Häh?
- Anonyymi
Suomi on päivä päivältä enempi sekaisin kun vihervasemmiston kellokkaat jauhaa tyhjää sontaa valtamedioiden sivustoilla.
En oikein ymmärrä mitä tuo Laitikin voittaa noilla jutuillaan? Kyllä Lappi tarvitsee muuta Suomea tuekseen kun ainakaan tässä vaiheessa ei räksytys johda "Saamenmaan" muuttumiseen itsenäiseksi valtioksi, tai edes Ahvenanmaan tapaiseksi itsehallinto alueeksi. - Anonyymi
Itsestään loukkaantujat ovat edelleen typeryksiä ja kusipäitä
- Anonyymi
Ei tässä olla loukkaantuneita, turhauttaa vain jonninjoutavat höpölöpöt. Mielensäpahoittajahan oli juurikin tämä "itsenäisyystaistelija" P. Laiti, kaitpa nyt kokee onnistumisen iloa??
- Anonyymi
Kiihkoilija selvästi.
- Anonyymi
Sosiaalinen media on antanut kaiken maailman idiooteille lavan ja oman pienen mutta äänekkään kuulijakunnan.
- Anonyymi
Eikös Pirkkalalaiset vainonneet lappalaisia? Savolaisetkin varmaan. Saako sanoa Savolainen? Pohjalaisesta tulee mieleen puukko? Vai onko tuo mielleyhtymä rasistinen? Saamelaiset ovat nimittänyt useita Suomen alueita? Pitäisikö muuttaa näille paikkakunnille suomalaiset nimet ettei olisi vain kolonialismia?
- Anonyymi
Lapissa on minulla monia suomalaisia sukulaisia
- Anonyymi
Rovaniemellä, Torniossa tai Kemissä asuvat on suurimmaksi osaksi suomalaisia
- Anonyymi
Vttu mitä itkua taas.
Voisihan Suomenkin nimen muuttaa Tsuhnalandiaksi. Jos saamelaisten asuinalueen saavat nimentä muut, miksei sitten koko Suomen myös.
Vanhan liiton rikollisetko tätä maata johtavat, muutenkin kuin henkisesti?- Anonyymi
Minä koen saamelaiset kolonialistisina ja rasistisina, saamelaiset täytyy siis poistaa...
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760