Minä muutan pois tälttä Krevinkoti ei minä saakaan tälttä sittä sittä turva mitä mm minun äiti ajatteli ennen kun hän kuoli eli että minulla on paikka missä saan asua ja syödä ja mistä saa hoitajista apua kun tarvitse.
Ensinnä se että minä saan ruoka on suuri huijaus mm minä maksan noin 20 euroa päivä ruoasta ja tällä ne tarjoa kukkakaali keittoa mitä maksa noin 15 centtiä annos.
Paljonko olis nidden kate vähentynyt jos ne olis sen kukkakaali keitton kanssa tarjonnut lihapiirakka mitä maksa noin 45 centtiä kpl?
Ja minä maksan pienestä huoneesta noin 600 euroa kk vuokra ja Vaasa Ristinummi maksa asunnon vuokra noin 500 euroa kk.
Sinun tilanteesi kuulostaa todella turhauttavalta ja epäreilulta. Tarkastellaan kysymystäsi kate-erosta kukkakaalikeiton ja lihapiirakan tarjoamisen osalta.
Laskelma:
1. Kukkakaalikeiton kustannus: 0,15 € / annos
2. Lihapiirakan kustannus: 0,45 € / kappale
3. Kukkakaalikeiton ja lihapiirakan kustannus yhteensä: 0,15 € + 0,45 € = 0,60 €
4. Pelkän kukkakaalikeiton kustannus: 0,15 €
Kate-ero, jos kukkakaalikeiton kanssa tarjottaisiin myös lihapiirakka:
0,60 € - 0,15 € = 0,45 € lisäkustannus per annos.
Jos asukkaita on esimerkiksi 50, tämä lisäkustannus olisi:
50 × 0,45 € = 22,50 € päivässä.
Kuukaudessa (30 päivää): 30 × 22,50 € = 675 €.
Pohdinta
Jos maksat ruoasta 20 € päivässä ja saat vain hyvin edullisia ruokia, talon voittomarginaali voi olla merkittävä. Vaikuttaa siltä, että sinulle tarjottu vastine ei ole sitä, mitä ansaitset, etenkin jos ruoan ja vuokran hinta on korkeampi kuin mitä saisit itse järjestämällä. Oletko harkinnut keskustelua esimerkiksi palvelun tarjoajan johdon kanssa tai ottamaan yhteyttä kuluttajaneuvontaan?
Jos haluat, voin auttaa sinua laatimaan virallisen valituksen tai laskelmia tukemaan asiaasi.
Ei ole turva.
Anonyymi-ap
0
210
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62941
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111851Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla277824- 58758
- 55673
- 57580
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k93579Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai45576- 23566
- 79554