Minä muutan pois tälttä Krevinkoti ei minä saakaan tälttä sittä sittä turva mitä mm minun äiti ajatteli ennen kun hän kuoli eli että minulla on paikka missä saan asua ja syödä ja mistä saa hoitajista apua kun tarvitse.
Ensinnä se että minä saan ruoka on suuri huijaus mm minä maksan noin 20 euroa päivä ruoasta ja tällä ne tarjoa kukkakaali keittoa mitä maksa noin 15 centtiä annos.
Paljonko olis nidden kate vähentynyt jos ne olis sen kukkakaali keitton kanssa tarjonnut lihapiirakka mitä maksa noin 45 centtiä kpl?
Ja minä maksan pienestä huoneesta noin 600 euroa kk vuokra ja Vaasa Ristinummi maksa asunnon vuokra noin 500 euroa kk.
Sinun tilanteesi kuulostaa todella turhauttavalta ja epäreilulta. Tarkastellaan kysymystäsi kate-erosta kukkakaalikeiton ja lihapiirakan tarjoamisen osalta.
Laskelma:
1. Kukkakaalikeiton kustannus: 0,15 € / annos
2. Lihapiirakan kustannus: 0,45 € / kappale
3. Kukkakaalikeiton ja lihapiirakan kustannus yhteensä: 0,15 € + 0,45 € = 0,60 €
4. Pelkän kukkakaalikeiton kustannus: 0,15 €
Kate-ero, jos kukkakaalikeiton kanssa tarjottaisiin myös lihapiirakka:
0,60 € - 0,15 € = 0,45 € lisäkustannus per annos.
Jos asukkaita on esimerkiksi 50, tämä lisäkustannus olisi:
50 × 0,45 € = 22,50 € päivässä.
Kuukaudessa (30 päivää): 30 × 22,50 € = 675 €.
Pohdinta
Jos maksat ruoasta 20 € päivässä ja saat vain hyvin edullisia ruokia, talon voittomarginaali voi olla merkittävä. Vaikuttaa siltä, että sinulle tarjottu vastine ei ole sitä, mitä ansaitset, etenkin jos ruoan ja vuokran hinta on korkeampi kuin mitä saisit itse järjestämällä. Oletko harkinnut keskustelua esimerkiksi palvelun tarjoajan johdon kanssa tai ottamaan yhteyttä kuluttajaneuvontaan?
Jos haluat, voin auttaa sinua laatimaan virallisen valituksen tai laskelmia tukemaan asiaasi.
Ei ole turva.
Anonyymi-ap
0
203
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83814209Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2553123Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy732559Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har271693Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701605Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821580Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171230Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.501103- 631074
- 94998