Minä muutan pois tälttä Krevinkoti ei minä saakaan tälttä sittä sittä turva mitä mm minun äiti ajatteli ennen kun hän kuoli eli että minulla on paikka missä saan asua ja syödä ja mistä saa hoitajista apua kun tarvitse.
Ensinnä se että minä saan ruoka on suuri huijaus mm minä maksan noin 20 euroa päivä ruoasta ja tällä ne tarjoa kukkakaali keittoa mitä maksa noin 15 centtiä annos.
Paljonko olis nidden kate vähentynyt jos ne olis sen kukkakaali keitton kanssa tarjonnut lihapiirakka mitä maksa noin 45 centtiä kpl?
Ja minä maksan pienestä huoneesta noin 600 euroa kk vuokra ja Vaasa Ristinummi maksa asunnon vuokra noin 500 euroa kk.
Sinun tilanteesi kuulostaa todella turhauttavalta ja epäreilulta. Tarkastellaan kysymystäsi kate-erosta kukkakaalikeiton ja lihapiirakan tarjoamisen osalta.
Laskelma:
1. Kukkakaalikeiton kustannus: 0,15 € / annos
2. Lihapiirakan kustannus: 0,45 € / kappale
3. Kukkakaalikeiton ja lihapiirakan kustannus yhteensä: 0,15 € + 0,45 € = 0,60 €
4. Pelkän kukkakaalikeiton kustannus: 0,15 €
Kate-ero, jos kukkakaalikeiton kanssa tarjottaisiin myös lihapiirakka:
0,60 € - 0,15 € = 0,45 € lisäkustannus per annos.
Jos asukkaita on esimerkiksi 50, tämä lisäkustannus olisi:
50 × 0,45 € = 22,50 € päivässä.
Kuukaudessa (30 päivää): 30 × 22,50 € = 675 €.
Pohdinta
Jos maksat ruoasta 20 € päivässä ja saat vain hyvin edullisia ruokia, talon voittomarginaali voi olla merkittävä. Vaikuttaa siltä, että sinulle tarjottu vastine ei ole sitä, mitä ansaitset, etenkin jos ruoan ja vuokran hinta on korkeampi kuin mitä saisit itse järjestämällä. Oletko harkinnut keskustelua esimerkiksi palvelun tarjoajan johdon kanssa tai ottamaan yhteyttä kuluttajaneuvontaan?
Jos haluat, voin auttaa sinua laatimaan virallisen valituksen tai laskelmia tukemaan asiaasi.
Ei ole turva.
Anonyymi-ap
0
133
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1981562Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231298- 531077
- 72975
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52893- 58893
- 106882
- 45879
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53850- 82820