Mitä kaikkea Jumala on luonut

Anonyymi-ap

4

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Alussa taivas oli aika tyhjä. Planeetat toki näkyivät, mutta ensimmäinen tähti eli lähimpänä meitä oleva Proxima Centauri vasta noin neljän vuoden päästä. Linnunradan keskustaan on matkaa 26.000 valovuotta eli mitenkäs se näkyy meille edes nyt?

    • Anonyymi

      Ei Jumalan tarvinnut kaikkea kerralla tehdä. Hän loi universumia sitä mukaa lisää kun ihmisten taivaan tarkkailuvälineet kehittyivät. Kaikkea ei ole vielä edes nähty koska Hän luo lisää kokoajan.

      • Anonyymi

        Uskovaisuus on äärimmäistä itsekeskeisyyttä. Tietenkin 2000 miljardia galaksia on luotu silmälläpitäen vain ihmisten havaintokykyä, koska olemmehan me maailman napa ja kaiken keskipiste?

        Tuo luominen pitää tehdä kuitenkin ennakoivasti. Galaksi GN-z11 piti tehdä yli 13 miljardia vuotta etukäteen, että sen valo ehti sopivasti maahan, kun ihminen kehitti laitteiston sen havaitssemiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe