Mitä hyötyä on ateismista? Suojaako se juoppudelta, pettämiseltä ja pahoista riippuvuuksista? Auttaako työn tai opiskelupaikan saamisessa? Tuoko ystäviä? Johtaako onneen?
Onko ateismista mitään hyötyä?
14
148
Vastaukset
- Anonyymi
Se antaa tehokkaan suojan uskonnollisten lahkojen värväys yrityksiä vastaan. Pienentää myös riskiä haksahtaa pseudotieteisiin.
- Anonyymi
Sillä pilaa loppuelämänsä!
- Anonyymi
Aloittaja luetteli listan jota uskovaisuus saa aikaan!
Uskonnoton on vapaa synneistä. Hänen ei tarvitse niitä miettiä.
Uskova, vapaudu sinäkin synneistäsi nyt! - Anonyymi
ateisti näkee asiat selkeästi , eli ateisti ei usko oikein mihinkään 🤔
juoppoudessa tarvitsee olla alkoholistin perimä ja sitten alkoholin tarjonta
pettämisen estää sillä kun valitsee puolison oikein
riippuvuus jos se on pahaa , johtuu aivoista ei kaikilla ole sellaisia aivoja
jos on hyviä suhteita niin saa työn ja opiskelupaikan , no ei kai tänä päivänä 🤣 pärstäkerroin voi toimia 🤣🤣🤣
ystäviä ? ystäviä saat rahalla 🤣
kellä onni on , se onnen kätkeköön 🤔 - Anonyymi
Ateistisuus tuhoaa nuo kaikki!
- Anonyymi
Positiivinen ateismi on suojautumiskeino uskovaisten hapatukselta. Ateismi on vain suojautumiskeino jolla pysytään hyvänä, eettisenä, itsenäisenä, puhtaana, järjellisenä ihmisenä.
- Anonyymi
Ei tarvitse maxaa kirkollisveroa
- Anonyymi
Ei edellytä.
- Anonyymi
Ateismilla pääsee eroon Saatanasta, joka on uskovaisten jatkuva kiusa. Myöskään Jumalasta ei ole ateisteille minkäänsortin haittaa. Sen sijaan uskovaisten on kaiken aikaa sätkittävä selällään lattialla ja jokellettava käsittämätöntä siansaksaa.
- Anonyymi
Ateisti ennenkaikkea ei pyri ulkoistamaan omaa vastuutaan asioihin joita tekee on se sitten jonkun mielestä hyödyllistä tai ei. Mihinkään hyötymistarkoitukseen se ei perustu vähääkään, mitä nyt kukakin hyödyllä tarkoittaa riittää kun kohtuudella toimeen tulee ja tiedostaa elämässä olevan niin myötä kuin vastoinkäymisiäkin, jotka kuuluvat olennaisena osana elämään riippumatta siitä mihin uskoo tai on uskomatta.
- Anonyymi
Suojaa psykologista kenttäänsä uskovaisten höyryiltä.
- Anonyymi
Vastuuntunto ja myötätunto sitä myöten lisääntuy, kuten itsenäisyys. Ihminen tulee maailmassa yksilöksi, joka on avartava ja ehkä vähän pelottavakin kokemus ja siten vaatinee jonkinlaista kypsyyttä ja järkeä, että sen uskaltaa vastaanottaa. Ateismi näyttäytyy Jumalan lahjana kehittyneemmille.
- Anonyymi
Uskovaisella on synneistään kauhiat paineet koko ajan!kutsuuko helvetti vai paratiisi. Ateistin ei tarvii mokomaa murehtia,elää niin kuin hyvältä tuntuu ja sillä sipuli. Jokainen kun pitää huolensa omista asioista eikä muita syyttele niin pärjää pitkälle,uskovaiset taas ei osaa olla syyttelemättä muita,tuntemattomatkin on ns syntisiä.
- Anonyymi
Helvetti tarinat keksittyjä!
Raamattu ei puhu sanakaan Sellaisesta helvetistä, mitä kymmenet eri lahkot toitottaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031687- 2101527
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58845En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51794Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49775Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58725Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5722