Putin ei tiedä maansa todellista tilannetta

On epäselvää, kuinka paljon Vladimir Putin tietää maansa tai Ukrainan sodan todellisesta tilanteesta.

Kyseessä on järjestelmä, jossa huonojen uutisten kertominen on todellinen riski esimerkiksi puolustusministeriön sisällä. Ei ole täysin varmaa, että tietääkö hän, kuinka huono tilanne todella on rintamalla tai kansantalouden suhteen.
42395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

On historiallinen tosiasia, että diktaattoreilta pimitetään huonoja uutisia. Näin on aina ollut ja tulee olemaan, on aivan turha mitään muuta väittää.
Menestyksiä sen sijaan korostetaan.

Tilanteen arviointi vääristyy.

Äänestä
  • Päätösten teko ei perustu todelliseen tilanteeseen.

    Äänestä

  • Vastaavasti Neuvostoliitossa käytettiin kaksoistilastointia: todelliset luvut ja tiedot erittäin salaisina keskuskomitealle ja hallitukselle, fantasioidut kansalle ja maailmalle.

    Kollektiivisen johdon (siis tietenkin Stalinin jälkeen) tapauksessa ei ollut yhtä pelottavaa diktaattoria, jota olisi tarvinnut pitää hyvällä tuulella, joten huonojakaan tietoja ei tarvinnut jättää välittämättä.

    Sen sijaan kansalle kerrottiin omasta maasta vain hyviä uutisia sekä joitakin sellaisia huonompia, joihin NKP:llä oli loistava ratkaisu tiedossa.

    Äänestä

  • On myös historiallinen tosiasia, että diktaattorit menettävät enemmän tai vähemmän järkensä jollakin aikavälillä. Suuruudenhulluus iskee usein.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    On myös historiallinen tosiasia, että diktaattorit menettävät enemmän tai vähemmän järkensä jollakin aikavälillä. Suuruudenhulluus iskee usein.

    Putin on ollut vallassa 25 vuotta. Joten tuo on taatusti jo tapahtunut.
    Ratkaisevat oireet oli nähtävissä jo 2007 Münchenin puheessa.

    Äänestä

Kaikki menee suunnitelman mukaan, kuvittelee Putin ja tekee sen mukaisia päätöksiä.

1Äänestä

Sikäli tuo on hyvä, että se takaa venäjän pysymisen alikehittyneenä myös tämän vuossadan.

1Äänestä

"Putin ei tiedä maansa todellista tilannetta."

No miksi ei?

No siksi että hän taitaa MYÖS lukea uutiset LÄNSIMEDIASTA, eli HÖPÖNASSUNPESÄN NEWSin "luotettavista" lähteistä?

Äänestä
  • Venäjän lehdistö ja media se vasta oikeaa faktaa julkaisee.🫣😂

    1Äänestä

Näin on. Täällä saamme iltalehdestä lukea venäjän todellisesta tilanteesta. Tirsk.

Äänestä
  • Iltisten artikkelithan on ehdottomia tarkastettuja totuuksia???

    Äänestä

Nykyisin sama meillä. Sensuuri iskee jopa täällä!!

Äänestä

Länsimedian "tiedon" varassa olevilla tuppaa maailmankuva vääristymään, koska se on valheellista propagandaa.

Hankkiiko Puuttin siis virheellisen tilannekuvansa länsimediasta?

Äänestä
  • En tiedä mistä tietonsa hankkii, mutta sen Putin kuitenkin tietää, ettei Venäjän sensuurilla kyllästettyihin propagandauutisiin voi luottaa miltään osin. Hänhän diktaattorina määrää sekä sensuurista että propagandasta, mutta ei varmasti itse käytännössä sitä tee. Joten jossain uutiset muokataan ’sopiviksi’, mutta mitä tapahtuu sitten sille alkuperäiselle tiedolle, jota ei voitu julkaista.
    Luulisi Putinin tietävän senkin, ettei jeesmiesneuvonantajiinkasnnvoi luottaa, koska huonojen uutisten kertoja riskeeraa oman turvallisuutensa välittömästi.,

    Niinpä kysymys kuuluukin, onko Putin laisinkaan luotettavan äärellä. Hänhän kuitenkin tekee päätökset. Mistä hän sitä oikeaa ja luotettavaa tietoa voisi saada?

    Luultavasti hän lukee länsimaisia medioita, jotta edes vähän tietäisi mitä maailmassa oikeasti tapahtuu. Länsimedioiden osalta vaaditaan medialukutaitoa ja ymmärrystä, että media on vapaata valtioiden kontrollista eikä aja valtion etua ja näkemyksiä, saati että olisi valtion virallinen kanta, mutta aina jonkun omistamia ja harvoin lehden esittämät näkökulmat ovat vastoin omistajan näkökulmaa. Niinpä kannattaa seurata useampia medioita.

    Länsimedioissa toimii vahvasti itseohjautuvuus ja keskinäinen kilpailu eli jos jokin kilpaileva media levittää tahallaan valheellista tietoa väittäen sitä faktaksi, niin sehän on kilpailijoiden onnenpotku, josta varmasti otetaan kaikki hyöty irti.

    1Äänestä

Putin ei elä todellisuudessa.

Äänestä

Ei ymmärrä todellisuutta. Eikä missään tapauksesa halua kuulla kuin huonosti Venäjän asiat oikeasti ovat.

1Äänestä

Merkel oli oikeassa jo aikoinaan,
"Putin ei elä tässä maailmassa."

1Äänestä
  • Täytyy olla läntisen median varassa tilannetiedotuksen suhteen jos ei ole tässä maailmassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Täytyy olla läntisen median varassa tilannetiedotuksen suhteen jos ei ole tässä maailmassa.

    Eli ei luota omaan mediansa, kuin tietää sen kuitenkin aina valehtelevan.

    Ja puuttuu nk medialukutaito, kuten tiltuilta ja kaikenkarvaisilta putinmielisiltä hörhöiltä, jota läntisen median seuraaminen edellyttää. Eikä ymmärrä, ettei länsimedia ole yksi media, vaan satoja eri medioita, jotka ovat vapaita valtioiden kontrollista. Eivät siten edusta minkään valtion virallista näkemystä eikä aja valtion agendaa.

    Eipä ihme olekaan, että tekee järjettömiä päätöksiä ja tuntuu olevan täysin ulkona reaalitodellisuudessa.

    1Äänestä

Harhoissaan.

Äänestä

Hourii.

Äänestä

Ei elä tässä maailmassa.

Äänestä

Eivät poloiset uskalla kertoa totuutta, muuten novitsok, vankila, tai pavekeeeeeee... kutsuu.

Äänestä

Tuollaisissa diktatuureissa ei kukaan uskalla kertoa Putinille ikäviä juttuja, koska silloin voi pää pudota.
Diktaattorin käsikirjassa on ns. bugi joka johtaa aina samaan ansaan kun valta perustuu pelkoon ja alamaisten on pakko vain miellyttää.
Niin kävi myös nopean Ukrainan valloituksenkin kanssa kun kenraalit ja tiedustelu lupasi nopean voiton ja sotakaluston piti olla ylivoimaista ja riittää vaikka mihin.

1Äänestä

Putleroinen on lopettanut Venäjän median ja asiantuntioiden seuraamisen. Nykyisin odottaa köntsä housuissa Trumpin möläytyksiä ja lukee jenkkilehdistä mitä tuleman pitää.

1Äänestä

Kuvaa myös venäläisen "sielun" ominaisuutta, mikä sallii kaikenlaisen hulluuden johtajaltaan. Tosin onhan meilläkin paljon ihmisiä, jotka kaipaavat Kekkosta ja ylistävät häntä, ehkä olemmekin yhtä tyhmiä kuin venäläiset.

1Äänestä

Peskov jo julisti Putinin hyvää yleistietämystä,muunmuassa lannoitteista.Näkyy tietävän koska Ukrainan peltoja lannoittaa hyvin..

1Äänestä

Putinilla on erinomainen maantieteellinen hahmotuskyky.
Totesi Venäjän joukot on vedetty 1500 km Suomen rajalta.

1Äänestä

Sama kai mitä Putinille kerrotaan. Hänellä on oma totuutensa johon muu maailma saa luvan sopeutua.

1Äänestä

Harhoissaan hoipertelee.

1Äänestä
  • 👽👽👽

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    👽👽👽

    Da, putker kaput.

    Äänestä

Putinhan kertoi meille aikoinaan tarinoita kuinka Venäjä käy kuussa ja marsissa pikapuoliin eli aikataulun mukaan olisivat jo kuussa käyneet ja mars alusta rakenneltaisiin nyt sekä luotaimia Plutoon.

Mutta ainoat lentävät esineet vaikuttavat olevan T-80 tankkien tornit. Eikä nekään kovin pitkälle pääse.

1Äänestä

Eivät uskalla kertoa totuutta poloiset diktaattorin orjuuttamat.

Äänestä

Putin ei tiedä maansa todellista tilannetta

Ukrainan itäisen rintaman komentaja sen sijaan tuntuu kovasti tietävän Ukrainan kohtalon jo nyt.

ZelensKYYlällä ei ole aavistustakaan mitä Atlantin takaa on tulossa ...

Äänestä

Ei tiedä, kun ei halua tietää.

Äänestä

Führer putlerin pelko on syynä.

Äänestä
  • Joo.

    Äänestä

Todellisella tilanteella ei ole väliä. Venäjällä tsaari päättää mikä on todellisuus.

Äänestä

Kalsari myrkky☠️ikkuna🪟tai vankila🧱kutsuu, jos kerrot totuuden.

Äänestä

demokratia ei toimi ...drump pääsi valtaan rahan avulla...sama se on venäjälläkin, raha määrää kaiken

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On epäselvää, kuinka paljon Vladimir Putin tietää maansa tai Ukrainan sodan todellisesta tilanteesta.

Kyseessä on järjestelmä, jossa huonojen uutisten kertominen on todellinen riski esimerkiksi puolustusministeriön sisällä. Ei ole täysin varmaa, että tietääkö hän, kuinka huono tilanne todella on rintamalla tai kansantalouden suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu