Sveitsin sosiaalidemokraattisen puolueen jäsenet hämmensivät puheillaan.
Sveitsiläiset poliitikot Tamara Funiciello, 34, ja Anna Rosenwasser, 35, ovat aiheuttaneet kotimaassaan erikoisen kohun, Blick-lehti uutisoi.
Feministeinä esittäytyvä kaksikko puhui yleisön edessä jalkapallon naisten EM-kisoista, jotka järjestetään Sveitsissä ensi kesänä. Heillä oli turnaukseen hämmentävä näkökanta.
– Rakastan puhua EM-kisoista, koska kaikki kuvittelevat, että olen kiinnostunut jalkapallosta. Oikeasti tykkään vain katsoa les-
boja, jotka urheilevat, Rosenwasser sanoi.
Funiciello oli samoilla linjoilla. Hän kertoi ostaneensa 35 lippua heti ennakkomyynnistä.
– En tee kuukauteen mitään muuta kuin katson les-
boja pelaamassa jalkapalloa, hän ilmoitti.
Sekä Funciello että Rosenwasser kuuluvat Sveitsin kansallisneuvostoon. He ovat Sveitsin sosiaalidemokraattisen puolueen jäseniä.
Lähde: Iltalehti
Näin feministipiireissä:
Anonyymi-ap
0
220
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014607
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!482177- 691856
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1351453Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581387Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss931019SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä27994Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10939Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170838Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186736