Lehdessä on jollain sivulla uskonnollista sisältöä ja seurakunnan ilmoituksia.
Esa oli raivoissaan räpsinyt lehdestä kuvia ja ladannut niitä Facebookiin vinksin vonksin. Ei sitä vihapäissään ehdi katsoa, että kuvat olisivat oikein päin.
Hengitä, Esa, syvään. Katso ulos ja ihaile auringon paistetta. Tänään voisi vaikka ulkoilla. Tai mitä jos hyppäisit junaan ja menisit Tiksiin keilaamaan? Ihan rauhallisesti vaan.
Esa oli raivoissaan räpsinyt lehdestä kuvia ja ladannut niitä Facebookiin vinksin vonksin. Ei sitä vihapäissään ehdi katsoa, että kuvat olisivat oikein päin.
Hengitä, Esa, syvään. Katso ulos ja ihaile auringon paistetta. Tänään voisi vaikka ulkoilla. Tai mitä jos hyppäisit junaan ja menisit Tiksiin keilaamaan? Ihan rauhallisesti vaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Antivapari raivostui, kun seurakuntailmoitukset olivat nurinkurinperinpäin. Mitä jos hankkisit oman elämän.
Miksi ne ilmoitukset piti ylipäänsä laittaa vaparien sivulle? Huvittava raivonpuuska.
Raivoaminen on niille ainoa tapa tuntea edes jotain.
Antivariri pihisee pahaa henkeä vuodesta toiseen.
Ota iisisti. Hyppää seurakunnan ilmoitusten ohi, jos ei kiinnosta.
Antivaparihan olisi syyttänyt Ylikoskea kirkon agentiksi, jos hän jakelisi seurakuntailtailmoituksia oikeoäin päin. Se tarkoittaisi uusia todisteita. Antivaparihan on yhä katkera, kun Ylikoski sai 2017 juhlavuoden julkaisun artikkelista Uskonnottomuus Suomessa kirjoituspalkkion. Hänestä tuli kirkollinen kirjoittaja.
Kieltämättä Ylikosken toiminta vaikuttaa sekavalta. Raivopostaus kirkollisesta osasta lehteä, mutta toisaalta sama tyyppi veljeilee kirkon ja uskonnonopettajien kanssa - jos siitä saa rahaa ja ilmaismatkoja. Joko kyseessä on selkärangaton omanvoiton pyytelijä tai sitten kirkon agentti, joka postailee vapareihin uppoavia typeryyksiä mutta pitää samalla vaparien hommat kirkolle vaarattomalla tasolla. Kumpi?
Oli todella huisin hienoa päästä käymään Joensuussa uskonnonopettajien seminaarin paneelissa edustamassa uskonnottomia ja järjestäjät vielä maksoivat matkan mutta ei päivärahaa.
Eikö vaparien toiminta uhkaakaan kirkkoa tuholla? Uhkaa vai ei uhkaa, kumpi?
Tässä pohditaan Ylikosken asemaa. Onko hän kirkon myyrä?
Naurattaisi ellei aiheuttaisi niin pahaa myötähäpeää. Tämäkö mies edustaa uskonnottomia?
Noloa…
Antivaparilla on kestoeaivo heti aamusta.
Miksi raivoat lehdelle?
Irrationaalista. Ei EY osaa edes selittää kiukunpuuskiaan.
Esa on naurettava!
Onneksi ei pura energiaansa ja runsasta aikaansa enää kommunistien toimintan .
Täältä voi lukea Esa Ylikoskenkon kirjoituksia: vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti Sieltä löytyy syy antivaparin Ylikoski-vainoamiseen. Pohdi, mikä lehtijuttu häntä eniten risoo.
Mikä suututtaa eniten Ylikoskea? Ehkä Janne Vainio -vainaan asiallinen juttu otsikolla ”Ateistista pornosotaa”. (4/2002).
Janne savustettiin tämän jälkeen ulos vapareista.
Ylikoski ei ollut liiton missään johtoelimissä tuolloin, joten turha manata hänen päälleen murheitasi.
Erotkaa vapareista
Naurettavaa.