"Regatta Resorst Oy:n toimitusjohtaja Peder Plantingin viesti 5.1. ympäristölautakunnan jäsenille sisälsi uhkailua ja kiristystä:
Hotellia ei tule, jos ympäristölautkunta ei hyväksy Regatta Resorts Oy:n hakemusta poiketa kaavamääräyksistä ja asemakaavasta asuinkerrostaloja koskevassa rakentamisessa Kuningatarvuoren alueelle, Graniitinkaari 9 ja 11. Jos yhtiön hakemusta ei hyväksytä, ”emme tule jättämään asiaa tähän”.
Toimitusjohtaja Plantingin viestin välittäjänä toimi lautakunnan varapuheenjohtaja Jouko Kavander SDP, jonka mielestä yhtiön ehdotus on erinomainen ja paras mahdollinen ratkaisu. Se on lisäksi kaikkien osapuolten kannalta siistein ratkaisu kaupunkikuvaa ajatellen.
Kavander ei osallistunut kokoukseen, vaan hänen sijaisenaan toimi Krister Sjöholm SDP.
Lautakunta ei myöntynyt lupaan lähes yksituumaisella päätöksellä 8-1 lukuun ottamatta SDP:n Jarkko Immosta. Immosen mottona on, että kaikki rakentaminen on hyvää, koolla ja näöllä ei ole väliä.
Samaista poikkeamisasiaa käsiteltiin lautakunnassa myös viime vuoden puolella elokuussa 15.8.2024, silloin päätös oli yksimielinen, lupaa ei myönnetty."
Kavander oli silloinkin ruorissa, kun Tehtaanniemelle samainen yhtiö sai rakentaa asuinkerrostalot, vaikka piti tulla hotelli ja uimahalli. Salainen sopimus pöytälaatikossa? Suhmurointia. Ei ole meno muuksi muuttunut.
En äänestä demareita. En varmasti.
On suhmuroijilla otsaa, mutta demareille se on ok!!!
Anonyymi-ap
3
275
Vastaukset
- Anonyymi
demaria mädempää ei olekkaan niin vastenmielistä ja kaksinaameista politiikkaa kun olla ja voi niin valtakunnan kun kuntatasollakin
- Anonyymi
Jättääkö Kavander asian tähän vai alkaako hän ja demarit taas keräämään nimiä mustaanlistaan kaupojen kassoilla
- Anonyymi
Nyström!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3142861Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä552640- 1201712
- 1181430
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301275PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1481234- 691090
- 741079
- 701020