Hannu on mies eikä mikään marjanpoimija.
Hannu on vieläpä Saab-mies, joka ajaa E85-polttoaineella.
https://www.is.fi/autot/art-2000010962385.html
"Autonvalmistajat ovat jo heittäneet pyyhkeen kehään etanolin suhteen."
PS. Kiinalaiset yrittivät muuten Saabista patteriversiotakin.
Hannu on vieläpä Saab-mies, joka ajaa E85-polttoaineella.
https://www.is.fi/autot/art-2000010962385.html
"Autonvalmistajat ovat jo heittäneet pyyhkeen kehään etanolin suhteen."
PS. Kiinalaiset yrittivät muuten Saabista patteriversiotakin.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Hyvin toimii FlexFuel - 85 biobensalla Mersu W 124 320 E
Toimii toki, mutta viinabensalla ajelu saattaa loppua yllättäen.
Niin se saattaa loppua sähköautostakin kun akku leviää.
Mikä sähköauto käyttää viinabensaa?
Ei lopu nyt pitää olla tankki ja varakannut täynnä tässä tilanteessa.
Voihan sitä viinaa itsekin tislailla, jos ei huoltoaseman pumpusta saa.
Käy nuo Fiat 500 e poksaus ja 23000 € lasku.
No nyt sähkötaksit ovat vallanneet kauppakeskusten latausasemat, niin ettei kaupoissa asioivat saa ladattua autojaan.
kuka kustantaa?
Tanskalainen nainen sen maksaa, kun oli ostanut Fiat 500 e patteriauton taisi olla vuosimallia 2012.
Mersulla oli kiva ajaa 80-luvulla, mutta ei enää, ovat pelkkiä muovisia leluja.
Saappi lohmii menovettä kuin kameli, oli se aine mitä hyvänsä.
Aja sinä patteri palopommilla.
Hannu on ylipainoinen MAGA-toope.
Hannu on juuri sitä kestävää kulutus kehitystä tukeva tolkun mies.
Kiitos EU:n järjettömille direktiiveille jotka eivät tuo BIobensiinin käyttöä vaikka sen päästöt ovat jopa 80 % pienemmät,kun fossiilisilla polttoaineilla.
Autoalan ammattilainen on jo todennut ettei suosittele hybridiautoja kenellekkään.
Aika kova myyntivaltti tällainen suositus.
Juurikin niin.
Taidan pysytellä polttomoottoreissa.
Flex Fuel E - 85 boxin voi osaava asentaa autoonsa itse tai asennuttaa sen eikä sekään
ole kallista.
Ei ole järkeä. Kulutus nousee 25 prossaa. Ja ei ainettakaan kohta enää saa.
250euroa ja romut laitettu.
Luuvitonen hehkuttaa autoa joka ei myynyt eikä ole valmistettu miesmuistiin.
Ja silti auto vaan toimii.
Eihän tuo ole vielä vanhakaan 2008 vuosimallinen Saab.
Tuohan on vielä uusi auto.
Eikä tule Kertullekkaan patteriautoa.
Täysin järjetöntä ajaa jollain sähköautolla täällä kylmässä kehitysmaassa. Norjan vielä ymmärtää, koska Norja ei ole kehitysmaa, mutta että Suomessa; ajoteistä iso osa huonossa kunnossa eikä paljoa tarvitse pohjaan kopsahtaa, kun kosla on lunastuksessa; jäätävän kylmät talvet, toimintamatka enää 30-50% alkuperäisestä (sähköauton suurin valuvika), Norjassakaan ei one näin kylmää koska meri-ilmasto; jäätävän kalliit vakuutukset koska ahneus; todella negatiivinen yleisilmapiiri sähköautoiluun (aivan ymmärrettävistä syistä, mm. "vihreys" joka on valtava kusetus avolouhoksineen ja orjatyövoimineen); autot yleisesti heikkolaatuisia muovirimpuloita, koska valmistuskustannukset ovat menneet akkuun (ostamalla sähköauton maksat akusta, et autosta); latausverkosto enintään keskinkertainen, aina joutuu jonottamaan ja odottamaan vuoroaan; latausasemat rikki, enemmän sääntö kuin poikkeus; kaikenmaailman typerät apit ja säätämiset että saa "tankattua" (missä hitossa viipyy sirukorttilukija??); renkaat ja tiet kuluvat ennätysvauhtia massan takia; sähköauto on iso paloturvallisuusriski, koska akkupaloa ei voi sammuttaa vedellä; auto menettää arvonsa silmänräpäyksessä; autolla ajaa ehkä 7-10 vuotta, jolloin akku pitää uusia; näiden autojen tulevaisuudesta ei ole mitään takeita, kuten ei varaosista tai muista palveluista, olemassa olevat toiminnot saattavat vain lakata toimimasta joku päivä kun valmistaja menee konkkaan; ovat tientukkona valtateillä, koska rangeahdistus; ohjelmistot yleensä keskeneräisiä ja käytettävyys umpisurkea koska kaikki kosketusnäytön takana; riesana kaikenlaiset piipittävät ja nytkyttävät ajoavustimet joita kukaan ei halua mutta pakko koska EU; ....... ei jaksa jatkaa listaa!
Turhan pitkiä puolustuspuheita Ladanne puolesta.
Hannun Saabissa on Cadillacin alusta ja perusrakenne.
Näitä automalleja korjaamoyrittäjä Jesse kehoittaa välttämään - " Minusta on se huonoin ". Porsche Panamera on ollut hankalampia pelkästään uusi akku maksaa
noin 27000 €. Myös Mercedes Benzin ladattava C 350 e on HApalan mustallistalla.
ILta Sanomat.