Kristityt viljelevät väitettä, että tukijoiden konsensuksen mukaan Jeesus olisi historiallinen henkilö. Kysytäänpä tähän liittyen tietokilpailukysymys. Kuinka moni tutkija on yrittänyt todistaa Jeesuksen historiallisuuden viimeisen sadan vuoden aikana? Onko todisteluyritykset vertaisarvioituja?
Vastaus on kaksi tutkijaa, Bart Ehrman ja MAurice Casey. Kummankaan kirjaa ei ole vertaisarvioitu. Molemmat ovat akateemisia häpeäpilkkuja. Esimerkiksi Bart Ehrman myöntää itse, ettei Jeesuksesta ole Raamatun ulkopuolisia riippumattomia todisteita lainkaan. Silti Ehrman yrittää todistaa Jeesuksen historiallisuuden vetoamalla Evankeliumeihin ja niiden taustalla oletettavasti oleviin lähteisiin, jotka muka kytkisi nuo myytit silminnäkijähavaintoihin. Ehrmanin argumentti on siis tiivistetysti todistaa myytti (Evankeliumit) todeksi näillä samoilla myyteillä (Evankeliumeilla) keksimällä niihin olemattomia lähteitä.
Sitten nämä häpeäpilkut kehtaavat haukkua historiallisuuden kyseenalaistajia myytikoiksi. Itse he ovat pahimman luokan myytikoita.
Miksi tämä liittyy ateismiin? Kristinusko on suurin teistinen ryhmittymä. Jeesuksen osoittaminen Saunatonttuun verrattavaksi myytiksi romahduttaa kristityn uskon ja maailmankuvan kokonaan. Se tuhoaa kristinuskon ja lopullisesti irrottaa ihmiset kristinuskomuksen kontrollista.
Tässä on hyvä, pitkähkö artikkeli asiasta.
https://www.richardcarrier.info/archives/16763
"There has, by contrast, been no peer reviewed monograph in defense of the assumption of historicity for over a hundred years—not since Shirley Jackson Case published a now-deeply-outdated treatment for the University of Chicago in 1912...Which is why it’s fair to say historicity is only the consensus now by assumption, not argument; because no new defense of it has appeared. Instead, excuses are thrown together here and there for believing that assumption valid, which are all ad hoc, contradictory, contrafactual, or fallacious, and altogether ignore competing theories rather than properly ruling them out. This should worry scholars."
Jeesuksen historiallisuus
3
180
Vastaukset
- Anonyymi
Uskonnot häviävät maailmasta kyllä mutta se tapahtuu väkivallan eikä saunatonttuilun takia. Intialla on joukko vertauskuviin puettuja myyttejä jotka kertovat edeltäkäsin kuinka kaikki tulee tapahtumaan.
Napoleon aloitti, Hitler jatkoi. Nyt on menossa Putin. Ja tulee 10 päinen Ravana hirviö. Sen jälkeen tulee Saunaka jonka jälkeen vielä yksi.
Ravana hirviö tulee salaa tappamaan kaikki pyhät henkilöt maapallolta. Tästä kerrotaan Ramayana teoksessa.
Näillä hirviöillä on salattua voimaa jonka avulla he kirjaimellisesti väkivalloin tappaa uskovaiset.
Jeesus sanoi : jonka VOIMA säilyy loppuun asti pelastuu. Hän tarkoitti ydinaseita ja bunkkereita jotka on valmistettu maan alle tai kalliioon ydinsodan varalta.
Vain se voi pelastua jolla on aseita ja panoksia tarpeeksi. Siksi Iran yrittää saada ydinaseita käyttöönsä myös.
Mutta Islam silti odottaa että UMMA tuhoutuu 2100 jkr ja että myös Mekka tuhoutuu ja Koraani otetaan pois. Islam unohtuu. - Anonyymi
Jeesuksen olemattomuus tuskin romahduttaa yhtään mitään. Taidat olla optimisti?
- Anonyymi
Kaikki voi olla keksittyä. Tämä on ateistinen näkemys. Mikään ei ole totta. Ei edes oma elämäsi. Valhetta kaikki.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386295Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto675219Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1092403Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161233- 801164
