Kerro juhlista elämässäsi nyt tammikuussa!

Anonyymi-ap

Hei, nyt on enää tammikuu aikaa kirjoittaa tähän Juhlat elämässäni -keräykseen!
https://www.finlit.fi/arkisto/vastaa-muistitietokeruisiin/juhlat-elamassani/

Nyt olisi hienoa saada mukaan kertomuksia esimerkiksi uskonnottomasta joulun ajan vietosta, pääsiäispäivien vietosta, juhannuksen vietosta, syksyn ”pyhäinmiestenpäivän” ajan vietosta. Toki voi lähettää myös kuvauksia siitä, miten ”ei vietetä”, mutta myös siitä, miten vietetään, mutta ilman Jeesus-juttuja. Mieluusti voi lisätä myös esimerkiksi uudenvuoden päivän ja vapun päivän vieton pperinteitä.

Tämän lisäksi voi lähettää juhlaperinteen keruuseen myös uskonnottomista juhlista, kuten nimiäisistä, näistä ja hautajaisista. Myös protujuhlista, avoparin tupaantuliaisista, nuoren 15- tai 16-vuotisjuhlista tai muista kirkollisten rippijuhlien vaihtoehdoista. SKS osaa sijoittaa ne sitten oikean otsikon alle.

Vastauksista kootaan julkaisuja. Maallistuvan, sekulaarimman Suomen tietoon on saada myös maallista juhlakulttuuria, vuodenkierron juhlistamista.

Tässä lainaus Juhlat elämässäni -muistitietokeräyksen teksti:

Vuoden kierrossa juhlat tuovat vaihtelua arkeen ja melkein jokainen meistä viettää joitakin vuotuisjuhlia. Nyt keräämme kaiken ikäisiltä tietoa siitä, millaisia vuosittain toistuvia juhlia

Suomessa vietetään ja millaista kulttuurillista, katsomuksellista ja uskonnollista moninaisuutta niihin liittyy.

Mitä juhlia sinä vietät? Millaiset juhlaperinteet ovat sinulle tärkeitä ja rakkaita? Kerro sinulle tärkeimmästä vuoden kierron juhlasta tai juhlista.

Vastaa 31.1.2025 mennessä ja voita kirjapalkintoja!

Keruun järjestävät Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Kulttuuri- ja uskontofoorumi FOKUS ja Helsingin yliopisto. Vastaukset arkistoidaan SKS:n arkistoon. Tiedotamme keruun tuloksista keväällä 2025. Arvomme kaikkien vastaajien kesken kirjapalkintoja.

14

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nooh, nyt on härkäviikot, nuutinpäivä meni jo.

      • Anonyymi

        Heh, voit kertoa härkäviikoistakin, mutta toisaalta, ehkä nyt on aikaa muistella niitä juhlien aikoja.


    • Anonyymi

      Laitoin tarinaa joulusta 2024 ja taustakais lapsuuden joulusta. Uskonnottomasti ja samalla suomalaisia joulunvieton perinteitä noudattaen.

      • Anonyymi

        uskon. että valehtelet kirjoittaneesi


    • Anonyymi

      Kiva tarina joulusta. Toinen voisi olla kimiäisistä.

    • Anonyymi

      Voit voittaa lisäpalkinnon kirjoituksen synty on jo palkinto.

    • Anonyymi

      Syntymäpäivä!

    • Anonyymi

      Puseserra juttua, se on palkitsevaa.

      • Anonyymi

        Tai anna vaan tulla. Soljuminen on voimaannuttavaa. Ei tarvi olla niin viimeisteltyä, vaan tarinaa.


    • Anonyymi

      Viikonvaihteen tarinointiin.

    • Anonyymi

      Viikonlopputöitä.

    • Anonyymi

      Kerro uskonnottomasta perhejuhlasta.

    • Anonyymi

      Tämä on minulta viimeinen muistutus!

      • Anonyymi

        Ja minulta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1969
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1790
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1410
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1385
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1338
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1262
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      135
      1172
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1054
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      965
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      953
    Aihe