Suomi olisi parempi jos Raamattua käytettäisiin ohjenuorana

Terveellinen yhteiskunta tarvitsee kivijalan sillä muuten se sortuu.

- Aviorikos voitaisiin nähdä rikollisena toimintana. Rikoksen tekijä voitaisiin tuomita esimerkiksi 1 - 2 vuodeksi vankilaan.

- Avioero sallittakoon vain jos löytyy erittäin hyvä syy.

- Homoseksuaalisuus samalle viivalle kuin se oli 1970 luvulla.

- Pukeutuminen säädylliseksi. Naisten hameiden pitäisi olla yli polvien ja poven täytyy olla aina piilossa, miehet peittäkööt itsensä käsivarret mukaan lukien mutta parempi jos kaikilla olisi puku päällä arkena, jos sääntöjä rikkoo liian monta kertaa tuomittakoon henkilö vankilaan. sakkojen sijasta.

- Kriminaalit kuriin kovempien keinojen kautta. Järjestys täytyy olla kuten ennenkin vanhaan. Sosialistinen rikollisten lelliminen loppuu täysin ja rikollinen (joihin esim aviorikkojat kuuluvat) ottaa täysmääräisesti vastuun tekemisistään.

- Kirkko saa enemmän valtaa, se voisi hoitaa sosiaaliturvan jakamisen, oikeuden jakamisen mitä tulee aviorikoksiin sekä muuhun moraalittomaan toimintaan, papit voisivat myös antaa mielipiteensä miten varkaita rankaistaisiin.

- Luostarit perustettaisiin uudestaan. Työttömien joukoista valittaisiin sopivimmat munkeiksi ja nunniksi ketkä hoitaisivat kirkkoon liittyvän byrokratian jne.

32

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mieluummin kuitenkin sytykepaperina.
      Nuoraa siitä ei saa punomallakaan. Kieroa se on jo valmiiksi mutta yhtä höttöä vailla kestävyyttä.

      • Raamatusta löytyy ohjeet hyvään elämään.


      • Anonyymi
        Vakaamies kirjoitti:

        Raamatusta löytyy ohjeet hyvään elämään.

        Entä jos käytettäisiin Raamtun lisäksi tasapuolisuuden nimessä myös Koraania?

        Miksi pitäisi turvautua vain tiettyyn yhteen uskonnon kirjoitukseen ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Entä jos käytettäisiin Raamtun lisäksi tasapuolisuuden nimessä myös Koraania?

        Miksi pitäisi turvautua vain tiettyyn yhteen uskonnon kirjoitukseen ?

        Kristinusko on oikea uskonto. Sinäkin nautit sen hedelmistä.

        Jopa tiedemies Rickhard Dawkins on todennut että sivistysyhteiskuntamme on kristinuskosta lähtöisin ja ateismikin on epäonnistunut.


    • Anonyymi

      Eiköhän kohta polteta taas noitia? Odottakaa rauhassa vaan!

      • Anonyymi

        Kirkko sitä on ennenkin tehnyt. Evlut kirkko varmaan polttaa uskovat.


    • Anonyymi

      "- Aviorikos voitaisiin nähdä rikollisena toimintana. Rikoksen tekijä voitaisiin tuomita esimerkiksi 1 - 2 vuodeksi vankilaan.
      - Avioero sallittakoon vain jos löytyy erittäin hyvä syy."

      Olet siis tullut petetyksi, joka on ihan oma vikasi. Tiedät varmaan syyn.

      "- Homoseksuaalisuus samalle viivalle kuin se oli 1970 luvulla."

      Älä siis ryhdy homoilemaan.

      "- Pukeutuminen säädylliseksi. Naisten hameiden pitäisi olla yli polvien ja poven täytyy olla aina piilossa, miehet peittäkööt itsensä käsivarret mukaan lukien mutta parempi jos kaikilla olisi puku päällä arkena, jos sääntöjä rikkoo liian monta kertaa tuomittakoon henkilö vankilaan. sakkojen sijasta."

      Sä voit pitää pukua jos sua huvittaa.

      "- Kriminaalit kuriin kovempien keinojen kautta. Järjestys täytyy olla kuten ennenkin vanhaan. Sosialistinen rikollisten lelliminen loppuu täysin ja rikollinen (joihin esim aviorikkojat kuuluvat) ottaa täysmääräisesti vastuun tekemisistään."

      Sulla ei taida olla muita lääkkeitä kuin vankila, eikä minkäänlaista ymmärrystä miten kallis on vankilavuorokausi.

      "- Kirkko saa enemmän valtaa, se voisi hoitaa sosiaaliturvan jakamisen, oikeuden jakamisen mitä tulee aviorikoksiin sekä muuhun moraalittomaan toimintaan, papit voisivat myös antaa mielipiteensä miten varkaita rankaistaisiin."

      Onneksi kirkon valta-asema alkaa olla historiaa

      "- Luostarit perustettaisiin uudestaan. Työttömien joukoista valittaisiin sopivimmat munkeiksi ja nunniksi ketkä hoitaisivat kirkkoon liittyvän byrokratian jne."

      Onhan Suomessa luostareita. Mee sellaiseen, niin et tule uudestaan petetyksi.

    • Anonyymi

      Miksi sotkit Raamatun tuohon omaan sepitelmääsi?

      • Eikö Raamattu tarjoa paljon hyviä oppeja elämään? Moni ateistikin hyötyisi jos lukisi edes Sananlaskujen kirjan.


      • Anonyymi
        Vakaamies kirjoitti:

        Eikö Raamattu tarjoa paljon hyviä oppeja elämään? Moni ateistikin hyötyisi jos lukisi edes Sananlaskujen kirjan.

        Miksi sitten laittanut niitä aloitukseen vaan omaa söperrystäsi


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi sitten laittanut niitä aloitukseen vaan omaa söperrystäsi

        Nyt olikin kyse ihan muusta.

        Raamattuun perustuvan yhteiskunnan mahdollisuudesta on hyvä väitellä sillä nykyäänhän saadaan kuulla vain ateistien mielipiteet.


    • Anonyymi

      Ja sapatin rikkojia tapettaisiin yhtä silmittömästi kuin terroristeja.

      Se on vanha liiton raamatullisuutta. Joskin vain siten että laki koski vain juutalaisia ja vain heitä tulisi siitä syystä tappaa jos sapattina jotain duunaavat. Mutta sitä voisi soveltaa koskemaan kaikkia niin tulisi jotain rotia ihmisten elämään.

      • Anonyymi

        Siksi ei kannattanutkaan rikkoa sapattia.



      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siksi ei kannattanutkaan rikkoa sapattia.

        Ei kannattanut, mutta tänä päivän juutalaiset joutuisivat ensimmäisenä siitä rikkeestä tuomiolle kun ovat sapattinakin täysin hillittömän sotaisia. Trump tosin palautti heidät hetkeksi pois siitä synnistä.


    • Anonyymi

      Eletään aikaa jolloin Näky ja Profetia SINETILLÄ vahvistetaan. Utopiaa, unelmaa ja visiota pukkaa joka tuutista. 1000 parasta niistä esitetään Mahdille, joka päättää Voiko niistä tulla muuta kuin unelmaa.

      Yksikään seurakunta ei kykene lakiin ja järjestykseen palaamaan ilman islamin myötävaikutusta. Esim. Korintin seurakunta omaa viisi eri puoluetta, joista tuo viides on islamin tuella saavutettava Jumalan seurakunta.

      Miksi ei kyetä? Ehkä vain sen tähden että tuollaisen sivupolun valitseminen vie kokonaisvaltaisesti aikaa kaikilta 1500 vuotta jos siihen sitoudutaan. Päätöstä ei voi tehdä heppoisin perustein eikä sokkona ja opportunistisesti päätellen että tiestä tulee helppo ja leppoisa.

      Koko maailma ajautuisi konservatiiviseen pitkäkestoiseen vaiheeseen.

      Nyt on Presidentti Trump saanut Yhdysvaltojen kansan tuen yrittää jotain sen suuntaista. Saa nähdä tuleeko siitä kurimus vai utopian toteen käyminen.

    • Anonyymi

      ei vakaus siitä synny 🤣 vaan samankaltaisita ihmisistä ja heidän perimästään !!!

      • En ymmärrä mitä yrität höpöttää.


      • Anonyymi
        Vakaamies kirjoitti:

        En ymmärrä mitä yrität höpöttää.

        osmo ei ole mukava kaveri oikeasti !!!


    • Anonyymi

      1700-luvulla aviorikos saattoi johtaa kuolemantuomioon. Muutkin esitetyt ohjeet olivat voimissaan 300 v. sitten. Perinteitä on vaalittava.

    • Anonyymi

      Suomessahan Raamattu oli ohjenuora satoja vuosia ja tulos oli väkivaltainen, köyhä ja epäoikeudenmukainen yhteiskunta.

      Tämä on nähnyt.

    • Anonyymi

      kun älykkyysosamäärä on yli 120 kaikkien kohdalla niin yhteiskunta on vakaa

    • Anonyymi

      Koraanissa on tulevaisuus!

    • Anonyymi

      Siinähän yrität saada eduskuntaan 4/5 enemmistön perustuslain muuttamiseksi. Muuten kaikki tuo on pelkkää turhaa unelmointia.

      Ei kannata pidätellä hengitystä tuota odotellessa.

      • Jospa jotkut haaveilee sitä vallankumouksesta...


    • ”Terveellinen yhteiskunta tarvitsee kivijalan sillä muuten se sortuu.”

      Jaa a. Konstisi ovat aika omalaatuisia.

      ”…tuomita esimerkiksi 1 - 2 vuodeksi vankilaan.”

      Voin kuvitella miten oikeuslaitokset olisivat ruuhkautuneita, eikä siellä kerettäisi käsitellä enää mitään vakavampia rikoksia. Melkein puolet kansasta istuisi vankiloissa, eikä työntekijöitä löytyisi juuri mistään.

      Vankiloita rakennettaisiin lisää ja se vasta kalliiksi tulisi yhteiskunnalle.

      ”Pukeutuminen säädylliseksi…”

      Eli kesäisin laitettaisiin kiinni kaikki uimarannat ja ”siveyspoliisi” kiertäisin joka paikassa pidättämässä ihmisiä. Ehkä uimahallitkin joutuisi purettavaksi.
      Entä kun vaatetehtaat joutuisivat lopettamaan toimensa ja loput pakotettaisiin tekemään yhdenmukaisia peitteitä vaatteiksi? Entä jos ihmiset alkaisivat itse tekemään parempia ja käytännöllisempiä vaatteita?

      ”Kriminaalit kuriin kovempien keinojen kautta.”

      Jaha, mitäs olisivat ”kovemmat” keinot? Ruoskaa, kidutuksia, raiskauksia vai pimeää koppia?
      Kun tiedetään se, miten kovemmat rangaistukset lisäävät rikoksia ja etenkin väkivaltaisia sellaisia, sillä tuollaiset vankilat kouluttavat tehokkaasti sellaiseen.

      ”Kirkko saa enemmän valtaa, se voisi hoitaa sosiaaliturvan jakamisen, oikeuden jakamisen mitä tulee aviorikoksiin sekä muuhun…”

      Oho, kirkosta tehtäisiin tuomiolaitos, missä ilman mitään koulutusta saisi rätkiä mielivaltaisia ”rangaistuksia” miten mielii. Kukas sitten laittaisi ne rangaistuksen käytöntöön?

      ”Luostarit perustettaisiin uudestaan.”

      Luostareita on jo olemassa, tosin niihin ei ole tunkua. Jos siitä tulisi pakollista, sehän vastaisi vankilaa. Niissä varmaan pitäisi rakentaa korkeat muurit ja laittaa pyssymiehet vartioimaan karkureita.

      Enenemän tuo kuulostaa dystopialta kuin terveeltä yhteiskunnalta.

    • Anonyymi

      Onko aloittajan tavoitteena valmistella Suomen siirtyminen teokraattiseksi valtioksi, jossa uskonnolliset "miehet" päättävät lainsäädännöstämme demokraattisen päätöksenteon sijaan?

      • Sitä sopii kysyä.


      • Anonyymi
        Mummomuori2 kirjoitti:

        Sitä sopii kysyä.

        No, kysy sitten.


      • Anonyymi

        "Onko aloittajan tavoitteena valmistella Suomen siirtyminen teokraattiseksi valtioksi, jossa ..."

        Uskon että Suomen palattava Jumala-yhteyteen ja Sanaan kuten Talvisodan aikaan meneteltiin ettei nyt vaan tarvi käydä samanlaista prosessia läpi kuin sotien aikaan kun mummmomuorin kaverit taas änkeävät tänne aseet kädessä tappamaan meitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, kysy sitten.

        Ei sitä tarvitse kysyä, kyllä se on aivan ilmeistä. Aloittajan kaltaiset fundamentalistit eivät ole tyytyväisiä, ellei maasta saada täyttä totalitääristä teokraattista dystopiaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Onko aloittajan tavoitteena valmistella Suomen siirtyminen teokraattiseksi valtioksi, jossa ..."

        Uskon että Suomen palattava Jumala-yhteyteen ja Sanaan kuten Talvisodan aikaan meneteltiin ettei nyt vaan tarvi käydä samanlaista prosessia läpi kuin sotien aikaan kun mummmomuorin kaverit taas änkeävät tänne aseet kädessä tappamaan meitä.

        ”Uskon että Suomen palattava Jumala-yhteyteen ja Sanaan kuten Talvisodan aikaan meneteltiin…”

        Tuota, eihän silloin ollut mitään ”uskoontulemisia” tai että valtion lainsäädäntö olisi muutettu jotenkin Raamatun mukaiseksi?

        Toki rintamalla oli pappejakin, mutta oli siellä sitä enemmän viihdytysjoukkoja sun muita. Ehkä sitten hautajaisissa moni sai lohdutusta, sekä politiikkojen puheissa. Suomen kansa sen sijaan eli kuin ennenkin.

        ”…ettei nyt vaan tarvi käydä samanlaista prosessia läpi kuin sotien aikaan kun mummmomuorin kaverit taas änkeävät tänne aseet kädessä tappamaan meitä.”

        :D Tarkoitat siis että kristityt luterilaiset käyvät aseet kädessä tappamaan suomalaisia?’

        Mistä kehittelit tuon valheen? Eivät Neuvostoliitto tai Venäjä ole olleet ikinä ”ystäviäni”, sillä kenellä ystävinä ovat valtiot ja niiden hallitukset?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      31
      3710
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3333
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      96
      3253
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3118
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      68
      3033
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2775
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2550
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2463
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2372
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2100
    Aihe