Onkos uutisessa virhe?

Vankeuteen pari kuukautta aiemmin tuomittu teki taas uutta väkivaltarikosta, vaikka olisi kuulunut olla vankilassa?

"Kuukautta ennen törkeää ryöstöä Penttala tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa yli kahden vuoden vankeusrangaistukseen törkeästä pahoinpitelystä, joka liittyi Lehtisaaren tappoon":

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e1f2f233-52f9-47cb-b663-0823a8b30bae
10159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Poliisilla, tuomioistuimilla ja vankiloilla on henkilöstöpula.
Ja hallitus vain säästää näistäkin.

Onhan se hullua, jos vankilaan pääsyäkin joutuu odottelemaan, mutta kyllä se johtuu tehdyistä päätöksistä.

Äänestä
  • Kyllä kuukaudeksi joku halpa säilytyskoppi on löydyttävä. Ei murhaajat saa vapaana olla murhaamassa lisää ihmisiä.

    Äänestä

Mitä enemmän tekee rikoksia, sitä vähemmän joutuu istumaan. Etkö tiennyt ns. paljousalennuksesta? Se on ihan totisinta totta.

Äänestä
  • Mutta onhan kaupoillakin bonuskortit.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Mutta onhan kaupoillakin bonuskortit.

    Saako plopilla vai äpillä oikeudessa paremman alennuksen?

    Äänestä

Vankien kohtelun oltava paljon raaempaa, vartijoille lupa hakata pienestäkin virheestä ja rikkeestä. Myös kovalla sähkövirralla annettava sähköshokkihoito palautettava vankiloihin.

Äänestä

Vankilat täynnä jengiapinoita ? Siitähän tuon on pakko johtua .

Äänestä

Suomen oikeuslaitos(?) suosii ja kannustaa rikollisia ja on välinpitämätön uhreja kohtaan. Paatuneelle psykopaattiselle väkivaltakonnalle saatetaan tuomita 50 vrk vankeutta, joka muutetaan 47 tunniksi yhdyskuntapalvelua! Voi jumalan hampaat!
Kuinka tähän"demokraattiseen oikeudenjakoon" on oikein päädytty ja miksi?

Oikeuslaitoksemme(?) kummajaismaisuus alkaa jo oikeuden istunnoisssa, joihin syytetyt astelevat naamioituneina ja pukeutuneina outoihin klovnimaisiin asuihin tms. Voitonmerkkejä ja virnuilua saavat vapaasti esitellä kameroille.

Eikö tämä tällainen ole oikeasti oikeuden halventamista, josta tulisi erikseen rangaista?

Äänestä

Suomessa oikeus antaa vankeustuomion saaneen odottaa tuomion täytäntöön panoa ns "vapaalla jalalla"

Tämä on oikeuden itse tekemä päätös!

Äänestä

eikö sisä ministeri armahtanut tämän rosvon ekana työ päivänä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vankeuteen pari kuukautta aiemmin tuomittu teki taas uutta väkivaltarikosta, vaikka olisi kuulunut olla vankilassa?

"Kuukautta ennen törkeää ryöstöä Penttala tuomittiin Helsingin käräjäoikeudessa yli kahden vuoden vankeusrangaistukseen törkeästä pahoinpitelystä, joka liittyi Lehtisaaren tappoon":

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e1f2f233-52f9-47cb-b663-0823a8b30bae

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu