Nyt sitten CIA:kin on jo sillä kannalla, että koronavirus on todennäköisesti karannut Wuhanin laboratoriosta. Trump sanoi niin jo alusta saakka, mutta hänen väitteensä leimattiin silloin kahjon puheiksi. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010990014.html
Itse en ole yhtään yllättynyt. Korona oli koko ajan sikäli outo tauti, että toisiin se iski kuolemanvakavana ja toisiin lähes oireettomana. Se viittaisi siihen, että virusta oli jotenkin "käsitelty".
Itse en ole yhtään yllättynyt. Korona oli koko ajan sikäli outo tauti, että toisiin se iski kuolemanvakavana ja toisiin lähes oireettomana. Se viittaisi siihen, että virusta oli jotenkin "käsitelty".
Vastaukset 42
Vanhimmat
Trump tosiaan esitti tämän väitteen laboratoriovuodosta jo keväällä 2020, mutta Anthony Fauci kiisti silloin sen mahdollisuuden. https://edition.cnn.com/2020/05/05/politics/fauci-trump-coronavirus-wuhan-lab/index.html
Tuossahan "korona-terrieri " Jim Jordan taas riepottaa tri. Faucia asiasta. LAB-LEAK??
https://www.youtube.com/watch?v=hk6y19AbLNE&t=15s&pp=ygUMam9yZGFuIGZhdWNp
Joku muu sanoi jo 2019 että virus on karannut käsistä , Trumppi vaan toisti mitä oli kuullut ei siis mitenkään niin että hönellä olisi ollut tietoa. Hönhän esitti kysymyksen että voisiko antaa injektiolla alkoholia ihmisiin viruksen pois saamisesta, joten sellaisia ajatuksia oli hänellä. Niin että virologit ovat se ryhmä joilla on eniten tietoa näistä asioista m ei tavalliset ihmiset joilla ei ole edes pienintäkään lääketieteellistä koulutusta .
Niin mitä selität nyt tuossa ...??
Ei se tavallinen flunssakaan kaikkiin samanmoisia oireita aiheuta. Trumpetisti on sellainen satusetä, että se käyttää luultavasti vettä sytykkeenä tulitikkujen sijaan ja tarinat ovat sen mukaisia.
Alkaa näyttää vaan siltä, että Trump oli siinä laboratoriovuodossa täysin oikeassa.
kummasti kaikkiin rokotettuihin korona iski rajusti, ennen rokotteita oli vain lieviä oireita ja normaalia flunssaa niillä rokotetuilla jotka tunnen...itsehän en sairastellu koska en ottanut niitä rokotteita.
Hyvä että on verrokkiyksilöitä, muuten totuus ei olisi ikinä paljastunut ja siihen sadan prossan rokotekattavuudella just pyrittiin, ettei olis verrokkiryhmää.
Trump puhuu ja roiskiin juttujaan miettimättä ja ilman näyttöä tai järkeä. Noin joskus voi osa kohdilleen tai useimmiten ohi, mutta tärkeintä on olla äänessä ja pitää puheet muualla kuin omissa ongelmissa ja rikoksissa jne...
Voi kun valheesi on mitä suurinta paskaa.
Rokotetta alettiin vasta kehittelemään kun tajuttiin kuinka mahdollisesti vaarallisesta taudista on kyse, koska kuolleita alkoi kertymään hurjia määriä ympäri maailmaa ja sairaalat täyttyivät ja hengityskoneet loppuivat jne..
Kannattaisiko sinun lopettaa uskomasta salaliittoihin ja muihin paska juttuihin?
Siis Trumpin omia ajatuksia ne eivät olleet vaan tutkijoiden esittämiä mahdollisuuksia viruksen leviämisestä . Joten Trumppi vaan sanoi sitä mitä oli saanut kuulla. Ei sen kummempaa.
Mistäs sellaisen statistiikin olet saanut. Koronaan kuoli moni riskiryhmään kuuluva rokotetti ja rokottamaton. Joten älä levitä . Asioista mistä et ymmärrä yhtiön mitään .
Virus oli ihan uusi muoto SARS perheeseen kuuluvana muunnoksena.
On muistettava sekin ettei sellaista muotoa ollut tavattu aikaisemmin koskaan. niin että sinä et et ole ollut sairaalassa mitenkään toteamassa kuolintapauksia, ne toteamukset tekevät sairaalan henkilökunta, joten älä levitä asiaa mistä sinulla on lähteenä ainoastaan juorupuheet.
Asia on sentään hieman laajempi kun se mitä sinä esittelet
"Rikkinäinenkin kello on kaksi kertaa vuorokaudessa oikeassa.."
Mihin ne ennen rokotteita kuolleet sitten kuolivat?
Hullut johtaa maailmaa.
Ja valitettavasti hulluus ei merkitse tyhmyyttä välttämättä....tiedä vielä mitä nuo pirut keksivätkään...huoh..
Trumpin kohdalla voidaan puhua sekä hullusta ja tyhmästä ja siihen kun lisätään ääretön röyhkeys ja narsismi, niin siinä onkin melkoinen paketti.
Maailman onnellisin korona rokottamaton suomalainen ja Venäjä mielinen😆
Mitä se venäjämielisyys rokottamattomuuteen muka liittyy?? Tietääkseni Venäjälläkin rokotettiin ihmisiä koronan takia 🙄
Se kertoo ihmisestä joka on sekaisin ja salaliittojen pauloissa ja periaatteessa aina vastaan kaikkea mikä on yleisesti hyväksyttyä ja tutkittua tietoa. Tuohon kun lisästään vielä ilmastonmuutoksen kieltäminen, niin ollaan jo siinä tilassa, että viritellään foliahattua.
Vaikka ymmärrän pointtisi, niin pitää olla varovainen siinäkin, ettei liian herkästi itsekään istuta sitä foliohattua toisten päähän. Siinä käy hyvin äkkiä niin, että kaikki jotka ovat kanssani jostain eri mieltä, ovat automaattisesti foliohattuja.
Kiina kostaa CIA:lle ja amerikalle tällaisen perättömän panettelun. Xi Jinping ei tällaista siedä.
Xi Jinping voi aina vedota siihen, että Faucin väitettiin tekevän yhteistyötä Wuhanin tutkimuslaitoksen kanssa eli USA on silloin osasyyllinen.
Ruotsalainen Anders Tegnell oli arvostettu virustutkija, oli aiemmin tehnyt töitä myös WHO:lle. Pandemian aikaan hän oli ruotsin valtioepidemilogi ja johtava virusasiantuntija.
Kun hän ei totellut WHO:n eikä EU:n määräyksiä rokotuksista ja sulkutoimista joita ruotsissa ei siis ollut käytössä, WHO keksi tarjota hänelle kovapalkkaista työpaikkaa. No ahne kun oli niin suostui oitis, irtisanoutui valtion palveluksesta. Kun oli irtisanoutunut valtiolta, niin WHO ilmoitti ettei voikaan palkata Tegnelliä :)
Näin savustettiin tuokin vääräuskoinen pois häiritsemästä koronakusetuksen toteutusta.
Tegnell oli mm. erikoistunut Ebola -virukseen, joten hän kyllä tiesi mistä oli kyse.
Ruotsihan olisi ollut maana täydellinen verrokki -yhteiskunta niille maille joissa eniten rokotettiin.
Kyllähän Ruotsissakin rokotusprosentti oli korkea eikä se siinä eronnut muista pohjoismaista, mutta koronarajoitusten suhteen Ruotsissa toimittiin eri tavalla kuin useimmissa muissa Euroopan maissa. Yhteiskunta sai olla auki ja kaikki toimi normaalisti. Vain sairaaloissa ja vanhainkodeissa oli joitain rajoituksia, mutta koulut, kaupat ja ravintolat olivat normaalisti auki.
Tegnellin oli pakko nostaa kytkintä kun Ruotsissa alkoi raatoja tulemaan liikaa hänen takiaan kun ei suostunut riittäviin toimiin ja sulkuihin jne....
Koronavuosien kokonaisvertailussa Ruotsi pärjäsi Suomea paremmin.
Kyllä, pitkällä tähtäimellä kuolleisuudessa ei juuri eroa.
Olen itse ollut koko ajan sitä mieltä, että Korona karkasi Kiinan Laboratoriosta
Kiinan toiminta viruksen suhteen on paljastanut kaiken
Ihan sama mitä mieltä sinä olet ollut. Sinulla ei ole asioista mitään tieto ja sinä vain päätit olle jotain mieltä.
Ei tavallisen ihmisen kannata intoilla kaikista uutisista mitä meille tarjotaan. Nykyään liikkeellä on kaikkea skeidaa ja onko tuollakaan oikeasti meille asialla merkitystä. Pöpö on ja pysyy ja liikkuu ties kuinka kauan riippumatta lähtöpisteestä.
kuminkin oli jo patenteja jo vuosi tuhannen alusta lähtien,eli vuoto olisi jo vanha,
No alusta asti ei Trumppi sanonut yhtään mitään. Lehdissä luki sen maalaisista tutkijasta joka itse kuoli siihen j hän sanoi että vaarallinen virus on kansan keskuudessa hän oli töissä laboratoriossa. . Joten se oli ensimmäiset tiedot mitä media kirjoitti, sitten ei kukaan tiedä oliko ne tosia tai valheita. Trumpilla ei tietääkseni ole mitään koulutusta näistä asioista , siis virologiasta ja bakterologiasta. Paljon mahdollista että virus pääsi karkuun laboratorioista kuten myöskin eläin markkinoilta. Niin että älä edes viitsi nostaa Trumpin mitenkään tässä asiassa, koska hän puhuu vaan sitä mitä kuulee ei muuta.Viruksen alkuperää otetaan aina vaan selville, ja tutkijat tekevät työtä saadakseen ratkaisun pandemian tuhoihin . Joten Trumpin älynväläys alusta asti ei lähde hänen päästään mitenkään vaan hänen alaisensa ovat seuranneet asioita ja viestittäneet sitä hänelle. Joten anna kissan nostaa häntänsä itse , sinun ihailisi menee jotenkin väärille radoille . Siis se jolla ei ole virologiasta mitään tietoa m ei voi sanoa ” alusta asti” yhtään mitään.
No joka tapauksessa kun Trump toi tämän teorian laboratoriovuodosta julki keväällä 2020, niin kyllähän monet tahot leimasivat hänet valehtelijaksi tai hölmöksi. Fauci etunenässä.
Faucipa hyvinkin. Se juuri armahdettu Fauci.
Sehän on selvä, ettei Suomesta kirjoitustuolissa istuen voi tehdä varmoja havaintoja itse tapahtumasta, mutta koska siellä lähiliepeellä oli viruslabra, niin kyllä sen kaikesta toiminnasta olisi pitänyt saada puolueeton raportti, että sen olisi voinut sulkea pois vaihtoehdoista. Varsinkin, kun luonnosta ei vastaavaa virusta ole löydetty, vaan sen olisi ilmeisesti pitänyt mutatoitua just siellä eläintorilla.
Jenkit käänsi taas syyllisyyden itsestään ovelasti pois,jenkkilabrasta se on lähtöisin , veivät sen vaan vihollismaa Kiinaan,pitivät venäläisiä niin tyhminä että eivät vieneet sitä sinne kun tiesivät että kukaan ei usko että venäläiset vois sellaista keksiä mutta kiinalaisista kyllä..
Jenkit on aina vaan niin pirun ovelia....
Todennäköisesti kyse on vain siitä että CIA:n uusi johtaja levittää Trumpisteille tyypillisiä salaliittoteorioita.
Trumpistit ovat sellaisia oikeistopellejä että he kinuavat vain rahaa ja aina jos tulee joku pandemia, onnettomuustai mitä tahansa joka aiheuttaa kustannuksia niin heidän vakiovastauksensa on että taustalla täytyy olla joku vihamielinen ulkomaalainen toimija...
Jos suomalaiset Trump-fanit edes hetkeksi vetäisivät henkeä ja käyttäisivät aivojaa, he saattaisivat huomata että Trumpin politiikka on kuin kopio Putinin politiikasta. Myös Putin syyttää vihamielisiä ulkomaalaisia tahoja kaikista ongelmista joita Venäjällä on.
Jos Anthony Fauci jossain vaiheessa myöntää, että kyllä se virus tosiaan karkasi sieltä Wuhanin laboratoriosta, niin onko hänkin sen jälkeen foliohattu? 😅
Trumpin ohella siitä oli silloin laajempaakin puhetta. Ja tutkimusta, luonnollisesti. Epäilyt laboratoriovalmisteisuudesta saivat nopeasti salaliittoleiman ja mm. FB sensuroi pitkään kaikkea siihen liittyvää disinformaationa (helmikuu 2020 - toukokuu 2021).
Kun siitä puhui, että aihettahan vielä tutkitaan, se oli sitä huuhaavammailua, mitä tiede yhä tänäänkin joillekin on. Oli konsensusta ja varmaa tietoa.
No hups vaan taas.
Tämä järkyttävä tarina kanadalaiselta sairaanhoitajalta kannattaa kuunnella.
Hänellä on paljon kokemusta mitä Trudeaun toiminta maassa sai aikaan ja miten sairaanhoitajan työt loppui kun kävit kertomaan totuutta mitä tapahtui sairaaloissa oikeasti.
https://www.youtube.com/watch?v=Rpj1tK2GePw