Ladattavan sähköauton hyötysuhde on todella huono 👎
https://www.apu.fi/artikkelit/raskaan-sahkoauton-hoytysuhde-on-yllattavan-huono-kolumni
Onneksi vetyautot ovat tulossa 👍
Sähköauton hyötysuhde on huono
14
353
Vastaukset
- Anonyymi
Vety autot ovat höpö-höpöä, mutta siinä EU on mokannut pahemman kerran, että henkilöautoja ei ole eriytetty "kaupunkiautoihin" ja "maantieautoihin"
Kaupungissa hiukkaspäästöt ovat suoraan verrannollisia tiestön, renkaiden ja jarruosien kulumiseen. Sähköauto tuottaa enemmän haitallisia hiukkaspäästöjä kuin vuosimallin 2000 Fiat Punto. Ja Punton tapaiset pikkuautot ovat nyt katoamassa ja korvaantumassa vähintään 1,5 kertaa painavammilla sähköautoilla, joiden hiukkaspäästöt ovat huomattavasti korkeammat kuin 1000 kg puntossa, polttomoottorin hiukkaset mukaan lukien.
Puntot ja kumppanit tulivat käytännössä EU määräyksin mahdottomiksi jo ennen sähköautointoakin, kun niiden hintaan on jouduttu ymppäämään kaiken maailman kaistavahteja, vireystilan valvontoja ja muuta höpö höpöä joilla ei ole mitään käyttöä kaupunkiliikenteessä. Sen sijaan ne lisäävät auton painoa ja hintaa ja painohan lisää niiden polttoaineen kulutusta ja muitakin hiukkaspäästön aiheuttajia. - Anonyymi
Vetyauto on järkevin 👍
- Anonyymi
Niin järkevä, että vedyn jakeluasemat suljetaan monissa maissa ja vedyllä ajaminen kaikkein kalleinta.
Ihanaa järkeä
Eli tuossahan puhuttiin autojen painoista, tai lähinnä niiden kasvamisesta.
Eipä tuo Vetykäyttöinen Toyota Mirai kevyt ole, se painaa noin 1950kg.. ja se(kin) on paljon "normaalista" henkilöauto mallisesta autosta.Tuo Mirai painaa esim. 200kg, enemmän kuin vaikka Tesla 3:n takavetoinen perusmalli.
Autojen mitata ja painot nyt vain olvat nousseet ihan muissakin kuin sähköautoissa.
- Anonyymi
Kaveri kirjoittaa järkijuttua. Paras hyötysuhde on mopossa Honda monkey ja päällä 100 kiloinen munkinsyöjä. Raitiovaunun hyötysuhde on vieläkin huonompi 28 tn ja 4 ihmistä, ei järjen häivää kolo raitiovaunussa, kaikille tossumopot.
- Anonyymi
Niinpä siinä kaksi kolmasosaa energiasta tarvitaan, että saadan yhdistelmän läski ajaja liikkeelle, loistava hyötysuhde. Polttomoottoriauton energia muuttuu 80% sti lämpöenergiaksi se lämmittää eteläsuomen talvet miellyttäviksi ja hyötysuhde on lähes 90%, kun on riittävän kevyt auto ja paksukainen kuskina. Hyödyt moninaiset mm. sähköauton kantama paranee jopa kesälukemiin. Hienoa, lisää fyysikoita johtavin tutkimuslaitoksiin.
- Anonyymi
Eskolan juttu on niin päin honkia, kuin asiasta mitään tietämättömän voi olla. Kehtaa vielä kirjoittaa lehteen. Hyötysuhde normaalisti määritellään , energiaa sisään-energiaa ulos ja HYÖTYsuhde on aina alle 100% energian se kuluttaa tietenkin kaikki. Käsite rahtiliikenteessä on Kwh tonni/ km. 3000 kg 100km.n päähän sähköllä on 3x20kwh/100/3=0,2kwh,tn/km. Pienempi bensiinikäyttöinen 2tnx6x9kwh/100=1,2/2 =0,6 kwh/ tn. Kolminkertainen sähköautoon verrattuna.
- Anonyymi
Vetyauto on paras vaihtoehto 👍
- Anonyymi
Toki, mutta myös kallein ja käyttökelvottomin, tankkaus Tukholmassa.
- Anonyymi
Sähköauton hyötysuhde on aina surkein. Laitttaa bensa autoon 15 litraa bensaa niin voi sinuloida sitä kuinka pitälle sähköautolla pääsisi.
- Anonyymi
Ihme höpötystä. Vetyautoja on toki olemassa, mutta Suomessa saamme odotella niiden tankkausmahdollisuuksia vielä vuosia - jos ei sitten vuosikymmeniä..
- Anonyymi
Sähköasentaja ei ole huollon palveluksessa ensinkään. Amerikkalaisethan on sakset myös. Jokarit on toisena vielä. Ei se eläke sillä parane.
- Anonyymi
Ei kovin nerokasta touhua, pelle pelottomilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3307549Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r715341Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014554Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174362Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1224171Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523917Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543790Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743697Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293596SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha843432