Suomen ev.-lut. kirkolla on suuri joukko epäreiluja etuoikeuksia. Ne rikkovat yhdenvertaisuutta, kun uskonnottomia ja toisuskoisia syrjitään uskonnon tai vakaumuksen perusteella. Kirkon julkisoikeudellinen erityisasema tarkoittaa rakenteellista syrjintää.
Perustuslain 76 §:n mukaan eduskunta voi hyväksyä kirkkolain vain kirkolliskokouksen tekstin mukaisesti. Eduskunnan nöyryyttämisen sijaan Patentti- ja rekisterihallitus PRH voisi hoitaa kirkon sääntöjen tarkastuksen niin kuin muidenkin yhteisöjen.
Kirkollisverojärjestelmä antaa satojen miljoonien euron edun kirkolle. Kirkosta eroajia rangastaan kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun. Ulosotto perii tarvittaessa myös kirkollisverot.
Papit, piispat ja korkeat hallntoviranhaltijat kirkossa ovat julkisoikeudellisesti virkamiehiä.
Yleinen hautaustoimi on jätetty ev.-lut. kirkon uskonnottomia syrjiväksi monopoliksi, joka on valtion hallinnossa ”kirkollisasia”.
Kirkolle annetaan valtion budjetista yli 100 miljoonaa euron avustuskönttä.
Uskonnonopetuksen suuri määrä ja opetuksen pakollisuus kirkon jäsenille ilmentää kirkon ylivaltaa peruskoulussa ja lukiossa.
Lasten ja aikuisten uskonnollinen rekisteröinti väestötiedoissa on tarpeetonta paitsi verotustarpeet ja uskonnonopetuksen pakollisuudesta.
Digi- ja väestötietovirasto on tukenut kirkon vauvajäsenhankintaa, kun vauvojen nimenantolomakkeessa kysellään kirkon tarpeiden mukaisesti ns. kummienkin tietoja.
Eduskunnan valtiopäivien avajaisten ohjelmassa on avajaisjumalanpalvelus ja eduskuntakauden päättäjäisten ohjelmassa päättäjäisjumalanpalvelus.
Monin julkisten tehtävien juhlallisessa velvoittautumisessa käytetään uskonnollisesti julistuksellista valaa (virkamiehet, kansanedustajat ja varusmiehet).
Valtio maksaa pappien palkat puolustusvoimissa ja vankiloissa.
Teologialla on yliopistoissa erillinen tiedekunta, joka hoitaa kirkon pappien koulutuksesta suurimman osan.
Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradion radio- ja tv-kanavilla.
Vain uskonnollisilla yhdyskunnilla oikeus avioliittoon vihkimiseen, mutta uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta.
Jumalan pilkkaaminen on kriminalisoitu rikoslaissa; rangaistuksena sakko tai vankeutta.
Ev.-lut. kirkon jumalanpalveluksia ja hartauksia liitetään koulujen ja päiväkotien ohjelmaan, vaikka opetus- ja vaka-suunnitelmassa on linjattu ”uskonnollinen, katsomuksellinen ja puoluepoliittinen sitouttamattomuus”.
Ammatillisen kriisiavun ja henkisen tuen resurssointi ja kehittäminen sosiaali- ja terveydenhuollossa sekä puolustusvoimissa on puutteellista.
Kirkon etuoikeudet ovat epistä! Ne eivät häivy katseella seuraamalla.
Liity vapaa-ajattelijoihin: https://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Kertauskurssi kirkon etuoikeuksista
34
277
Vastaukset
- Anonyymi
Pitikö tämän olla lyhennetty versio?
- Anonyymi
Minkä sille voi, että etuoikeuksia on noin rutosti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä sille voi, että etuoikeuksia on noin rutosti!
Pirun pitkä lista.
- Anonyymi
Kauheuksia on lueteltu.
Mutta miksi pakanoiden, hompp.. eiden, yhdistyksille ei käy siviilivihkiminen
-sus' siunakkoon. - Anonyymi
Tekemistä vaille valmiita pihvejä.
- Anonyymi
Ikivanha varmaan ja monille uus.
- Anonyymi
Ihania. Näitä puolustan. T. Antivapari
- Anonyymi
Likaisin asein toimit.
- Anonyymi
Kuuntelen, jos on kommenttia.
- Anonyymi
Onhan sitä siinä, myös kansai välisessä katsannossa.
- Anonyymi
Hautaaminen on kallista Suomessa arkkuineen sun muineen
- Anonyymi
Yhteistyö epistä vastaan voi olla mukavaa.
- Anonyymi
Epäreiluus, syrjintä, se on epistä.
- Anonyymi
Sitä vastaan pitää toimia. Yhdessä.
- Anonyymi
Voisit tutkia itseäsi !
Harmittaako sinua pelkästään kirkon toiminta,
vai oletko kateellinen kristityille.
Sellaistakin kateutta on.
Eräs henkilö kertoi, että kun hän tuli uskoon, niin hänen kaverinsa sanoi olevansa siitä kateellinen.- Anonyymi
Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa. Kirkon epäreilut etuoikeudet ovat yksi niistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa. Kirkon epäreilut etuoikeudet ovat yksi niistä.
Kansainvälisesti häpeällisiä puolia.
- Anonyymi
Jossain ketjussa kyseltiin näitä... Mikä se olikaan?
- Anonyymi
Palstalla häärivä antivapari ei yritä haastaa näitä faktoja. Hykertelee vain tyytyväisenä.
- Anonyymi
Tarkoittaako näistä puhuminen sitä, että ei myönnä kirkossa olevan mitään hyvää,
- Anonyymi
Pidetään asia mielessä
- Anonyymi
Näiden poistaminen raikastaisi sisäänhengitystä.
- Anonyymi
Tukahduttava kirkollinen kasvihuoneilmiö tuuletukseen.
- Anonyymi
Ainahan se on mielessä?
- Anonyymi
Osaatko kertoa puoliakaan, jos kysytään?
- Anonyymi
Onneksi vielä on oikeus myös puolustaa uskonnollisia tilaisuuksia kouluissa niinkuin myös vastustaa.
- Anonyymi
Tätä en voi sietää. T. Antivapari
- Anonyymi
Pää pensaaseen vaan.
- Anonyymi
Tämä ei enää passaa.
- Anonyymi
Blääh! Faktoja.
- Anonyymi
Lisää listalle:
Näin MTV 26.8.2024:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tallaisella-passilla-valtionjohto-ja-arkkipiispa-voivat-matkustaa-vip-terminaalin-kautta/8994334
Kenellä diplomaattipassi on?
Suomen lain mukaan kyseinen erikoispassi voidaan myöntää tasavallan presidentille, eduskunnan puhemiehelle ja varapuhemiehelle, valtioneuvoston jäsenelle, oikeuskanslerille, korkeimman oikeuden ja korkeimman hallinto-oikeuden presidentille, puolustusvoimain komentajalle sekä evankelisluterilaisen kirkon ja ortodoksisen kirkkokunnan arkkipiispoille.
Harhaisuusjärjestön johtajille diplomaattipass....
Mitä hyvää nuo tekee tälle maalle? Miten edistävät meidän hyvää? - Anonyymi
Tämän lisäksi kirkolla on oma eläkejärjestelmä ja siihen liittyvät lakisäädökset. Tämä olisi syytä poistaa, lakkauttaa koko eläkerahasto. Sen varat voi siirtää yhteiskunnan sosiaalityölle. Sen jälkeen perustetaan katsomuksellisesti neutraali eläkerahasto, johon kirkon työntekijät alkavat maksaa eläkemaksuja ja näin kerryttää omaa eläkettään.
Terv. Meingott- Anonyymi
Niitä kyllä on jo toimihenkilöille.
- Anonyymi
Tämä lista herättää muutokseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522095
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3321293Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.921199- 1521094
- 68941
- 35928
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31869Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta24814Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59807Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46779