Kertoisiko joku ensin faktoja hieman. Olkaa hyvä, jokainen saa kertoa vuorollaan.
Sianlihan syönnin synti.
Anonyymi-ap
12192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei täällä taida tähän aikaa kukaan juttelemassa sian lihasta
Olla
Kasteesta saa paremmat herjat aikaan.
'
Mikä tietenkin onkin uskon tarkoitus eikä siihen mitään perusteluja tarvita.
Moneltako minun vuoro on? Kertoisin, että sianliha on hyvin samanlaista kuin ihmisen.
Sitten minäkin voin kertoa, että kaikki jotka syövät vihanneksia muuttuvat itsekin vihanneksiksi.
Sekä nämä vihannesten puputtajat ovat eläinten vihaajia ja tappavat eläimet nälkään, syömällä näille kuuluvan luonnonmukaisen ravinnon!
Näin voi käydä, jos sattuu syömään raakaa tai huonosti kypsennettyä sianlihaa 😱
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010986703.html
Tämä on taas yksi osoitus siitä, miten rajattomasti Jumala on maailmaa luodessaan rakastanut parasiittejä. Suurin osa eliölajeista on loisia joten suurin osa Jumalan "älykkäästä suunnittelutyöstä" on kohdistunut loisien suunnitteluun. Genesis ei toisin kerro loiko hyvä Jumala loiset samalla kuin niiden isännät vai vasta jälkikäteen "pikkueläinten" tms mukana.
Ihminen on eläinlaji, johon erikoistuneita loisia on kaikista eniten, joten ainakin ihmisen loiset täytyi luoda samalla kuin ihminen - loisethan ei pärjää ilman. Oliko ihminen suolistoloisien vaivaama, malariaa sairastava, täitä ja satiaisia kihisevä jo luomisessa?
No jos oikein asiaa ajattelee tuollaiselta lois-kantilta, niin ihminenhän itse on lajina luonnostaan loinen, loiseläjä, joka vain käyttää hyväkseen sitä kaikkea, mitä Jumalan luomassa maailmassa on tarjolla.
Loisiminen on eri asia kuin hyödyntäminen.
Joo, veteen piirretty viiva erottaa ne toisistaan.
Siassa voi olla trikiinejä -kuten karhussakin. Varoiksi sianlihan syönti kiellettiin.
Sianliha on pahaa, mutta parempaa kuitenkin kuin lehmänliha. Onneksi kumpaakaan ei ole pakko syödä.