Vetyautoista höpöttely

Anonyymi-ap

Vetyautoilu ei Suomessa ole vielä mahdollista, joten kaikki vertailut sähkö- ja muihin autoihin ovat tarpeetonta ja pelkkää turhaa höpötystä.
Vetyauto kiinnostaa minuakin, jos siitä tulee realistinen vaihtoehto ja tankkauspaikkoja alkaa löytyä.
Jospa odoteltaisiin pikkusen aikaa?

Uutena sähköautoilijana kaipaisin TODELLISIA kokemuksia mm. latauspaikkojen tehoista sekä niiden toimivuudesta.
Yksinkertaistettu lyhyt esimerkki: Jos latausaseman teho on 150 kW ja asemalla on useampia lataajia, niin onko 150 kW lataus käytännössä mahdollista?
Tiedän, ettei ole yksioikoista vastausta, mutta kaipa paljon latailleilta löytyy ainakin keskivertokokemuksia. Siis rehellisiä sellaisia, kiitos.

6

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kun vetypoika ei keksi muuta "työtä" itselleen kuin huudella joka väliin kaikesta mitä löytää netin syövereistä vetyyn liittyen, vaikka se ei liittyisi mitenkään autoiluun ja sitten nostaa omia avauksiaan ihanilla kommenteilleen, kuten "mahtavaa", "loistavaa" jne... ja hymiöt perään.

    • Anonyymi

      Kyllä ja ei yksi 150 kw piste ottaa verkosta hiukan yli 200 A. Tuplasyötöllä 315A ja esim 6kpl. suurteho kenttä pystyy syöttämään 3 samanaikaisesti lataamaan lähes täydellä teholla. 4s. tiputtaa sen 120 jne. teoriassa, miten se auton rajoitus toimii ja miten kuorman jako toimii.. Yhden ison toimijan DC yksiköt 250 A ja 400A . Pienemmässä 2 yli 100 kw ja 22 kw 2 kpl. Isommassa 4 isoa ja 4 pientä. Aika harva akusto ottaa sen 150 kw koko latauksen ajan 20%-80% on esim 70 kwh akulla 45 kw tulee 20 minuutissa. Vastaus siis kyllä ja ei. Mitoitustehot perustuvat pitkäaikaiseen dataan vuoden- ja vuodenaikojen mukaan, sekä lataustehon kasvuun pitkällä aikavälillä. Uudet kentät ovat teholtaan usein isompia. Pisteiden määrä kasvaa kysynnän mukaan

      • Anonyymi

        Jep, jotain ymmärsin... Ykainkertaistetaan kysymystä vielä:
        Maksimi latausteho meidän autolle on 135 kW optimaalisissa olosuhteissa. Akkukapasiteettiä 82 kWh, josta 77 kWh käytettävissä.
        Ajan monipaikkaiselle latausasemalle ja lähes kaikki ovat käytössä, Pääsen kuitenkin 150 kW laturille. Akun lämpötila on esilämmityksen tai olosuhteiden ansiosta ok. Akussaa jäljellä esim. 15 kWh ja ja haluan saada ladattua 50 kWh lisää.

        Kiinnostaa, voinko olettaa saavani laturista sen 135 kW, 100 kW, 50 kW, vaiko ehkä vain 25 kW?
        Ensimmäistä pitempää reissua ajatellen olisi aika oleellista tietää joudutaanko viipymään teholatureilla alle puoli tuntia, tunti vai kaksi. Jos jotain haarukkaa saisi, kun en kokemattomuuttani osaa edes arvailla lataustaukojen ajantarvetta. Tai siis oikeammin osaan vain arvailla....
        Ehkä mahdotonta vastata kattavasti, mutta jos joku reissaaja jotain keskivertoaikoja osaisi kertoa.


    • Anonyymi

      Vain trollitehtaan aaautisti aaapina narsu Niuvan tai muun hoidokki paikan massapostaus trolli vöyhöttää vedystä,saa vöyhötyksellä ja vänkäyksellä huomioo narsu seeekopää luonteelleen. . huomiostahan narsu trolli elää. Sähköauto vastustuksella kaikkien muiden merkkien kuin Tojotan dissauksella saa narsu trolli huomioo ja sitähän tuo hoidokki täältä kerjää. 20 h/vrk 365 ihan aiivottoman aapinan tason spämmäyksiä.

    • Anonyymi

      Jos aloittaja ei ole huomannut niin tämä on sähköautopalsta eikä vetyautopalsta.

      • Anonyymi

        ??? Olen huomannut ja siksi vetypellen juttuja ihmettelinkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      954
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe