Jos uskova on syyllistynyt todistettavasti insestiin biologisen sisaruksensa kanssa, voivatko he enää pelastua?
Insesti ja pelastus
32
302
Vastaukset
- Anonyymi
Jos teko on tapahtunut nk aikuisiällä, molempien aidosti sen hyväksymänä, on kyseessä nk. "normaali" synninteko, eli synti siinä kuin muukin haureudenteko. Aidosti katuen ja Jumalan armoa rukoillen voit mahd. saada sen anteeksi.
Jos taas kyseessä oli lapseen sekaantuminen, lapsen hyväksikäyttö, jopa raiskaus...
Älä kuitenkaan mene uhriltasi pyytämään anteeksi eli vaatimaan, kiristämään anteeksiantoa teollesi. Voit ehkä ilmaista "katuvasi, olevasi pahoillasi" (jos näin todella on), mutta jätä asia siihen, älä vihjaakaan haluavasi anteeksiantoa teollesi jota et enää voi tehdä tekemättömäksi. Hänenkö, mahd. oman, sisäisen tuskansa lisäksi, vieläpä "anteeksiannon" kautta pitäisi hyväksyä tekosi? Tulla lisää uhriksesi?
Jos uhrisi itse (joskus myöhemmin) kykenee anteeksiantoon, se on hänen asiansa, ei sinun. Ja mitä sinä hänen anteeksiannollaan tekisit?
Sinun ongelmasi on selvittää sieluntilasi ennen kuolemaasi, välttyäksesi siellä myllynkiveltä ja tuliselta järveltä.- Anonyymi
Eikös siellä sanassa sanota tulijärveen pyrkivän kandidaatin myllynkivellä upotettavan veteen jo eläessään.
Eikä sitten joskus...
- Anonyymi
Voivat, niin kuin kaikki muutkin syntiset (eikä synnittömiä ole). Totuudessa tulee kääntyä Jumalan puoleen aidossa (Pyhä Henki) katumuksessa ja uskoa syntinsä Kristuksen tähden anteeksi. Myös pedofiili ja tappaja, yms. voivat saada armon Kristuksessa. Joka on valehdellut eikä kadu eikä käänny ei automaattisesti saa syntiään anteeksi.
Aitouden merkiksi varas palauttaa varastamansa ja pyytää anteeksi. Samoin muissakin tekosynneissä on jälkeenpäin luovuttava synnistä ja pyydettävä myös kohteelta anteeksi tarvittaessa, siis tosissaan olevana merkiksi (tapauskohtaista kuitenkin, eikä pakollista anteeksisaamiseen).
"Siinä rakkaus on - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi. "1 Joh. 4: 10.
(Rikokset kärsitään myös maallisesti vankilassa, vaikka siten ei pelastuta.)
Mielenterveyssyistä yms. syyntakeettomia tulee muiden varjella pahuudelta mahdollisuuksien mukaan jne. - Anonyymi
Kyseessä siis kaksi nuorta aikuista, jotka päätyivät sänkyyn molempien halusta. Eikä teko jäänyt yhteen kertaan.
- Anonyymi
Ok. No, kyseessä on kuitenkin synti, josta olisi tehtävä parannus. Niinhän muistakin synneistä tulee tehdä parannus. Huorinteko, mikä huorinteko.
Olisi katastrofaalista jos syntyisi vieläpä lapsi, joka
- olisi ehkä vammainen, "jälkeenjäänyt", tmv.
- saisi myöhemmin kantaa "häpeää" omista vanhemmistaan. Hänen syytänsähän se ei olisi, joten viaton kärsisi tekonne seurauksesta.
- Päätyisitte aborttiin, oman lapsenne murhaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ok. No, kyseessä on kuitenkin synti, josta olisi tehtävä parannus. Niinhän muistakin synneistä tulee tehdä parannus. Huorinteko, mikä huorinteko.
Olisi katastrofaalista jos syntyisi vieläpä lapsi, joka
- olisi ehkä vammainen, "jälkeenjäänyt", tmv.
- saisi myöhemmin kantaa "häpeää" omista vanhemmistaan. Hänen syytänsähän se ei olisi, joten viaton kärsisi tekonne seurauksesta.
- Päätyisitte aborttiin, oman lapsenne murhaan.Tähdennän vielä, että tässä ketjun tapauksessa kyseessä ei ole minä eli aloittaja, vaan sisko ja veli, jotka tunnen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tähdennän vielä, että tässä ketjun tapauksessa kyseessä ei ole minä eli aloittaja, vaan sisko ja veli, jotka tunnen.
Ok. No, heidät olisi saatava synnintuntoon. Ovatko nk. uskovaisia? Jos eivät, niin aito uskoontulo olisi paikallaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ok. No, heidät olisi saatava synnintuntoon. Ovatko nk. uskovaisia? Jos eivät, niin aito uskoontulo olisi paikallaan.
Eivät tietääkseni ole uskovia. Toinen on joskus puhunut Jumalasta, mutta en tiedä mitä jumalaa tarkoitti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät tietääkseni ole uskovia. Toinen on joskus puhunut Jumalasta, mutta en tiedä mitä jumalaa tarkoitti.
Aloituksessa annoit ymmärtää, että ovat uskovia.
Siinä mielessä itse tähän ketjuun vastasin.
Jumalattomat ihmiset taas elävät omalla tavallaan. Onhan tuo tietysti kieroutunutta, mutta (jos mol.puolisesti vapaaehtoista, niin) ei tänä päivänä laitontakaan. Kunhan ei lapsia tule! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloituksessa annoit ymmärtää, että ovat uskovia.
Siinä mielessä itse tähän ketjuun vastasin.
Jumalattomat ihmiset taas elävät omalla tavallaan. Onhan tuo tietysti kieroutunutta, mutta (jos mol.puolisesti vapaaehtoista, niin) ei tänä päivänä laitontakaan. Kunhan ei lapsia tule!Kysyin voivatko he pelastua. En heidän uskostaan tai sen puutteesta kertonut mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin voivatko he pelastua. En heidän uskostaan tai sen puutteesta kertonut mitään.
Ihminen pelastuu ainoastaan uskon kautta Jeesukseen. Jumalan kutsuessa häntä, vastaamalla Hänelle "kyllä" ja ottamalla Hänet, Jeesuksen Herrakseen, Hänen tekonaan yliluonnollisesti uudestisyntymään uskonelämän kautta Häneen ja suostumalla elämään Jumalan tahdossa. On tehtänvä parannus.
Kristityssäkin on kuitenkin edelleen synnin taipumus ja hän myös jatkuvasti lankeaa eri synnintekoihin. Joistain synneistä ihminen voi kuitenkin lopullisesti tehdä parannuksen ja tuollainen suhde on juuri sellainen.
Jumalahan heidän sydämensä tuntee ja tuomitsee heidät oman tahtonsa mukaan kuten meidät muutkin. Ilman Jeesusta he eivät voi pelastua, tämä koskee kaikkia, eri tavoin syntisiä. Ei esim. mainittu, mol.puol. vapaaehtoinen insesti ole sen "parempi" tai "pahempi" kuin muutkaan synnit, vaikka se ihmiskunnan moraalin silmin onkin melko räikeä teko.
Kaikki huoruus (kristittyjen 6. käsky) on syntiä. Mutta on myös 9 muutakin Jumalan Käskyä, jotka samoin määrittävät Jumalan tahdon, tai sen vastaisuuden.
Jeesuksen mukaan hengellinen uudestisyntymä on se raja jossa siirrymme kuolemasta elämään, Kadotuksesta Pelastukseen.
- Anonyymi
Siis omituista, mutta ei rikos. Olisi syytä lopettaa pikimmiten ja jos seurauksena raskaus, keskeytettävä heti alkuunsa.
Hakeuduttava pikimmiten hoitoon, ei ole normaalia sisarusten välistä kiintymystä.
(Ei ole sinänsä kysymys pelastuuko vai ei.) - Anonyymi
Lueppa vanhan testamentin miehistä. Naivat osa omia tyttäriään ja ovat varmasti taivaan iloissa. Parempi nussia kuin hakata.
- Anonyymi
Eikös se tämän meidän kaikkien sukupuun aloittanut Adamkin joutunut hieman sukurutsaa ja insestiä alkuun suorittamaan.
Ja sama meno jatkui suuren hukutuksen jälkeen Noan toimesta,kun sukupuuta taas jatkettiin.
Eikös vaan se niin mennyt tuo rakastavan Jumalan suuri ja virheetön suunnitelma sanassakin kirjoitettuna.
Vai haikarako se niitä pikku nyyttejä paikalle lennätti. - Anonyymi
Vielä pikkuserkkunsakin kanssa lapsen saaminen on terveysriski vauvalle. Mitä läheisempi sukulaisuus suhde sen pahempi riski. Sisarusten välinen on kait nykyisin 100 prosenttinen, samoin isä ¨- tytär ja äiti - poika suhteesta syntyneen välillä.
Vanhan testamentin aikana ei ollut tätä geeni pelkoa vielä ja perheet olivat hyvin suuria moniavioisuuden takia, joten sisar ja veli eivät olleet niin läheisiä etteikö olisi avioliittoa voinut ajatella ja vääriin, vieraisiin, viholliskulttureihin oli taas Jumalan kielto sekaantua ja sitäkin tapahtui.
- Anonyymi
Muuten niin Hitlerikään ei tappanut ketään tai no itsensä tapppoi... hän ehdotti vain toisille sanallisesti että entä jos tapatte nuo.
Ei Stalinkaan tappanut ketään.
Netanjahukaan ei tappanut ketään.
Sotilaat murhaavat eivät päättäjät tai ehdottelijat. - Anonyymi
Ajattelitteko te istua porukalla valtaistuimelle ja alkaa taas tuomariksi, mikä on yksin vain Jumalan itsensä aluetta.
Maituuko teille aina hyvän ja pahantiedonpuun mussutushedelmä tapanne mukaan ja vingutte,
Miiiiiinääääää jaan tuomioita. ikä Jumala... miiiinä olen palstan kunkku.
Eli oletteko jatkuvan älyttömyytenne vallassa, ...... menkää töihin elopellolle, älkääkä viittikö leikkiä ollenkaan edes fariseuksena tuomaria.
On teillä otsaa -- jatkuvaa jallitusta palstalla.
Miiiiteeeen tänäään tuomitaan sitä ja tätä, on ooooollllseni ja on sitä--- ja tätä.
Olisinhan minä pärjännyt Jumala-- m utta kun sinä sen akan loit, siksi lankesin.
Sitä teitin juttunne on, ettekö te pässinpäät jo tajua ongelmianne- Anonyymi
Mikä ihmeen riidanhaastaja sinä olet? Oudon negatiivinen sävy kirjoituksessasi.
- Anonyymi
meeeeen tuomaroimaan sisarusten elämäää..... kolkutan ovelle ja esittädyn fariseuksena.
Tulin teitä tuomaroimaan- helvettiin meettte....
Sinä taas tupakoit, se on syntiä, minä en polta. jne.
huoh- teitin juttuja- - Anonyymi
Raamattu opettaa kuomiskertomuksessa, että ihmiskunta perustuu insestiin ja sukurutsaan.
Se ei siis ole syntiä, vaan jopa suotavaa.- Anonyymi
Ei missään tapauksessa, eikä ollut enää Uuden Testamentinkaan aikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei missään tapauksessa, eikä ollut enää Uuden Testamentinkaan aikana.
Edes moniavioisuutta ei juutalaisuudessa enää hyväksytty, joskin jotkut henk.koht. elämässään vielä niin toimivat. Muist. Paavali tästä huomauttikin.
- Anonyymi
Ei-helluntailainen kommentti:
Raamatusta löytyy insestin kieltoja, varsinkin kohdat 3. Moos 18, ja 3. Moos 20. Mutta Uuden testamentin puolella annetaan ymmärtää, ettei kuolemanrangaistus enää olisi ajankohtainen, Joh 8.
Historian kertomuksista insestiä löytyy ainakin Aabrahamin vaimo Saara, Lootin tyttäret, ja Daavidin poika Amnon. - Anonyymi
Itse en myöskään ole helluntailainen. Mutta vastaan, koska koen että siinä miten katson pelastusta, on jonkin verran samaa kuin monien helluntailaisten näkemyksissä.
Ei ole olemassa syntiä josta Jumalalla ei ole todisteita. Jumala näkee meidän kaikkien kaikki ajatukset ja teot koko elämän ajalta ja pystyy heti sanomaan että jokainen meistä ansaitsee kadotustuomion.
Insestiä harjoittanut pelastuu samalla tavalla kuin muutkin: turvaamalla yksin Herraan Jeesukseen. Luottamalla siihen että hän on verellään meidän synnit sovittanut ja kuolleista noussut. Jos tuosta pidät kiinni, niin sinä pelastut. On myös hyvä tietää että uskon on tarkoitus muuttaa meidät ja että sen kautta lopettaa kaikki paha mitä teemme. Uskon kautta saatavan armon ja anteeksiantamuksen on tarkoitus ohjata meidät pois pahasta tekemään hyvää.- Anonyymi
Juuri tämän tulin minäkin tänne sanomaan.
- Anonyymi
Liittyykö Tapio Koivukari näihin pedof... epäilyihin? Hänhän on poliittinen, ja kristitty. Hänen lapsen koskemiskirjoituksia on ollut siellä ja täällä.
- Anonyymi
Ihmiset tuomitsevat tuollaisen liiton, jolloin nämä kaksi joutuvat varmaan elämään halveksuttuina yhteiskunnassa.
On tietysti suuri riski saada sairaita lapsia, mutta se vaara ei liene yhtä suuri kuin vaara tulla yhteiskunnan hylkimäksi.
Venäjän tsaariperheissä oli tällaisia lähiomaisten avioliittoja, ja seurauksena oli verenvuototautia lapsissa. Olisi tietysti voinut olla joku muukin geenivaurio, tai jopa terveitäkin lapsia.
Mitä tulee pelastukseen, se riippuu henkilöiden jumalasuhteesta. Aabraham oli naimisissa sisarpuolensa kanssa, eikä Jumala häntä siitä tuominnut.
Varmaan monessakin perheessä lapset ovat leikkineet aikuisten touhuja ilman että siitä on tullut sairaita lapsia. Sen sijaan syyllisyyden tunne voi olla varsin ahdistava, mutta jos on joku, jonka kanssa asiasta voi keskustella ilman että heti tuomitaan, nämä henkilöt voivat vapautua syllisyyden tunteestaan. Vaikeinta on olla puhumatta asiasta, jos mieltä painaa.- Anonyymi
Adam & Eeva ne ei sukurutsannu kun ei Nooakaan.
Voi voi näitä satuja ja satusetiä.
- Anonyymi
Minä haluaisin harrastaa seksiä tätini kanssa, se ajatus on kiihottanut jo pitkään. Leikittelen sillä ajatuksella, jos tätikin haluaisi.
- Anonyymi
Jos tätisi on sitä ikää, että ei ole enää vaaraa saada lapsia, omapa on asianne.
Pitäkää vain huoli siitä, että ette petä toisianne, vaan toimitte rakkaudessa, ettei tarvitse katua ja pettyä kummankaan.
Ja tietysti voitte joutua toisten arvostelun kohteiksi, koska rikotte yhteiskunnan normeja.
Sukurutsauksen seurauksena voi syntyä Antti Ristus 666.
- Anonyymi
Aikuisten kesken yhteisestä sopimuksesta sukurutsa kuulostaa kiihottavalta ja jännittävältä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713134
Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo7262540Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?542426- 1462301
- 671966
Trump tekee rauhan Amerikan ja Venäjän ehdoilla
Ukraina luovuttaa Venäjän haluamat alueet Venäjälle. Ukraina luovuttaa Amerikan haluamat arvokkaat mineraalit Amerikall2671805- 311401
Syvälliset keskustelut
Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen201339Minulta loppuu aika
Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi361279Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi
mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,161235