eli niin sanotut hoitopuhelut hyva-alueen sairaalasta kroonista parantumatonta sairautta sairastaville. Poliklinikan erikoislääkärin alle 10 minuutin puhelu kotihoidossa olevalle potilaalle maksaa sanan kuin tavallinen poliklinikkakäynti eli esim. Keusotessa (Keski-Uusimaa/Hyvinkään sairaala) 66 euroa eli melko suolainen hinta puhelinsoitosta jonka hintaa ei kerrota kun potilas ottaa vastaan puhelun kotonaan.
Hyvinvointi alueiden uusi rahastuslähde
Anonyymi-ap
10142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt kita kiinni!
Kättä vaan syvemmälle taskuun eikä mitään kitinöitä!
Älä viitsi persuilla.
kokkare roistopuöjut keksiny muutta soten pulinaboxi-puhelimiksi...
"Muut lukivat myös , Ei nostoja juuri nyt. "
jee
=roistopuljut
Törkeää sairaiden ihmisten ryöstämistä tolkuttomilla puheluhinnoilla.
Helsingin Sanomissa mielipidekirjoitus otsikkoon liittyen. Kyseinen kirjoittaja otti yhteyttä potilasasiamieheen lääkäriltä saamansa puhelun laskutuksesta joka oli aloituksessa mainitun suuruinen. Ilmeisesti vastausta potilasasiamieheltä ei ole vielä tullut.
Ihanan kallista.
Näin pidetään huoli ettei ikäihminen kärsi rahahuolia kun kaik rahat ovat valuneet sosialidemokraattien kyhäämään hyvinvointiin .
Kuulostaa ihan lapin lahden lintujen **ttuilu puhelimelta.
Yhteenveto ja kysymys työväenpuolueen tupailloissa kuulluista:
Tietääkö hyvinvointialueiden johtajat, joista iso joukko on vähäosaisia demareita, tällaisista lääkäreiden harrastamista rahastuksista julkisessa terveydenhoidossa ?