Olen 10v saanut diagnoosin yleistyneen ahdistushäiriöön. Olen kolme kertaa hakeutunut julkiselle reseptiä varten 1kk aikana. Tämä on uusittu 8v aikana yksityisellä. Hyvästä syystä - vain tietokanta tietää.
Miksi julkinen laittaa mielenterveyden ja päihteet samaan pakettiin?
En saa reseptiä ellen käy huumetesteissä? - Tämä ei ole pointti, kävin jo, mutta miksi julkinen terveydenhuolto luulee että mielenterveys ja päihde ovat sama asia?
Miksei julkinen auta lääkkeissä?
8
314
Vastaukset
- Anonyymi
Mielialalääkkeet ja huumeet eivät ole sama asia.
- Anonyymi
Apua
- Anonyymi
Eivät osaa. Osa porukasta käyttää niin katsotaan kaikki läpi.
Vrt. raskaustesti virtsasta naiselta, joka sanoo ettei voi olla raskaana. Olen monesti miettinyt miksi vastaava testi otetaan, kun voisi säästää bittejä ja kenties työvoimaa, kun voisi ottaa vain naisilta, jotka sanovat että on mahdollista. - Anonyymi
Lääkkeetön linja. Eikö se ole yleistä että kokeillaan myös ilman reseptiä keinoja eikä roikuta pillereissä?.
- Anonyymi
Lihavuuden ja nivelkipujen takia joutuu julkisella alkoholin suurkuluttajan testeihin, vaikka olisi raivoraitis. Niin se vain menee.
- Anonyymi
Koska rauhottavia lääkkeitä voidaan käyttää myös väärin
- Anonyymi
Koska päihteet voi aiheuttaa ahdistusta ja myös vieroitusoireet muistuttavat ahdistusoireita. Halutaan poissulkea ettei ahdistus johdu päihteistä. Siinä sulle syy
- Anonyymi
Diagnoosi yksityisellä aikaa sitten ei välttämättä näy julkisella omakannassa. Miksi lääkkeet uusit julkisella, mikset uusi siellä yksityisellä? Julkisella puolella hanki nyt mieluummin sama uusi diagnoosi, jotta saat lääkkeitä, ja moni ahdistuslääke on kolmiolääke tai rauhoittava bentso, joten ymmärrän, ettei mitään uusita eri lääkärillä tosta vain. Eli tarkistuta, onko diagnoosisi edelleen validi psykiatrilla, sitten on sinun helpompi saada reseptejä uusittua. Psykiatri vaatii kuitenkin virtsa- ja veriseulat huumeille ja alkoholille, se on pakko muistaa julkisella puolella, muuten et saa lähetettä julkisen puolen psykiatrille siltä julkiseln puolen lääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544796
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1734302- 1313935
- 673912
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493701Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793518- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p162496