Päivi Räsäselle lakiehdotus

Bradford Backmon Mississipin senaattori teki lakialoitteen miehen masturboinnin kieltämisestä. 1. Kerralla sakko 5000 dollaria jne. Ejakulaatio saa tulla vain hedelmöityksessä. Pitää.pidätellä. LKi tulisi voimaa 1.7.

Tämä vielä puuttuu AAlta ja Räsäseltä.

Naisena kysyn teudöb miesten näkemystä. Pystytkö pidättämään?

Laki haluaa rajoittaa miehiäkin kun Räsänen puhuu yl naisista.
45400
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Tää on hyvä.

1Äänestä
  • Jos tuo kielto tulee niin persut ovat entistä hullumpaa .

    1Äänestä

Ihan ok laki. Nuorena asua oli ongelma mutta nyt uskossa en ejakuloi juurikaan.

Äänestä
  • Miten vain sinun täytyy asia itsellesi selittää.

    Äänestä

Kaikkea se leipä elättää.

1Äänestä

"Pystytkö pidättämään?"

Kerropa vielä naisena, mitä pitäisi pidättää ja missä tilanteessa.

Äänestä
  • Kun iskä ja äiti rakastavat toisiaan tosi paljon, niin...

    Äänestä

Halujasi.

Äänestä

Pila aloite.

Äänestä
  • Kyseinen kansanedustajamme voisi alkaa olemaan huolissaan rakkaudellaan myös suomalaisten perheenisien taivaan perillisyydestä ja muistuttaa miehen siemenen tuhlaamisen ilman lisääntymistarkoitusta olevan ankarasti kiellettyä Raamatussa.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kyseinen kansanedustajamme voisi alkaa olemaan huolissaan rakkaudellaan myös suomalaisten perheenisien taivaan perillisyydestä ja muistuttaa miehen siemenen tuhlaamisen ilman lisääntymistarkoitusta olevan ankarasti kiellettyä Raamatussa.

    "ankarasti kiellettyä"?

    Kerro raamatunkohta!

    1Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    "ankarasti kiellettyä"?

    Kerro raamatunkohta!

    Ankarat seuraamukset Raamatussa:
    -miehen yhtyminen vaimon luonnonvastaisiin yhteyksiin,
    -miehen makaaminen miehen kanssa,
    -miehen yhtyminen vaimoon menkkojen aikana,
    -miehen yhtyminen eläimeen,
    -miehen siemenen antaminen mennä maaha..

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Ankarat seuraamukset Raamatussa:
    -miehen yhtyminen vaimon luonnonvastaisiin yhteyksiin,
    -miehen makaaminen miehen kanssa,
    -miehen yhtyminen vaimoon menkkojen aikana,
    -miehen yhtyminen eläimeen,
    -miehen siemenen antaminen mennä maaha..

    Noistakin seleviää heleposti kun tekköö palstan aitojen uskovien neuvomalla tavalla ja käyp herätysliikkees upotuksis ja sitte suullisesti tunnustaa tekosensa, niin sen jäläkeen saapi rauhas tehdä mitä tahansa syntiä kun on saannu anteeks jo tehdyt ja viä tekemättömätkin syntinsä.
    Joku viä vinkkas ettei tartte edes jäsenmaksua maksaa jos ei taharo tai kiiruiltansa kerkiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Ankarat seuraamukset Raamatussa:
    -miehen yhtyminen vaimon luonnonvastaisiin yhteyksiin,
    -miehen makaaminen miehen kanssa,
    -miehen yhtyminen vaimoon menkkojen aikana,
    -miehen yhtyminen eläimeen,
    -miehen siemenen antaminen mennä maaha..

    Juu, siinä pistetään haaskuuseen miehen siementä oikeen vapaalla tahdollaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Juu, siinä pistetään haaskuuseen miehen siementä oikeen vapaalla tahdollaan.

    Siinäpä voep olla taivaspaikka katkolla myös herätysliikkeen väjellä.

    Äänestä

Lakialoitteen nimi on ”Ehkäisy alkaa erektiosta”. ja lakitekstin mukaan ”henkilön olisi laitonta laukaista geneettistä materiaalia ilman tarkoitusta hedelmöittää munasolu”.

”Kaikkialla maassa, etenkin täällä Mississippissä, ylivoimainen osuus ehkäisyyn ja aborttiin liittyvistä laeista keskittyy naisen rooliin, vaikka miehet ovat yhtälön toinen puoli…”.

Tosiaan, vaikka aloite on provokatorinen, nostaa se juuri sen ongelman esille, että miksi ei miehen osuuteen ikinä kiinnitetä huomiota, kun näitä lakeja laaditaan?

1Äänestä
  • Mitähän nyt tarkoitit?

    Kyllä se miehen käyttämä kondomi taitaa olla yleisin ehkäisykeino edelleen.

    Äänestä

  • Miehen osuus pitäisi huomioida täysimääräisesti. Syntymätön lapsi on puoliksi miehen. Jokaiseen aborttiin pitäisi siis vaatia myös miehen suostumus, ja niin tasa-arvo toteutuisi, eikö totta?

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Miehen osuus pitäisi huomioida täysimääräisesti. Syntymätön lapsi on puoliksi miehen. Jokaiseen aborttiin pitäisi siis vaatia myös miehen suostumus, ja niin tasa-arvo toteutuisi, eikö totta?

    Naisen tahdon vastaisen raskauden aiheuttajalta siis pitäisi pyytää suostumus raskauden keskeyttämiseen?
    Mihin sellaiselta suostumusta tarvitaan ja tasa-arvon asiaan on päättänyt jo Kaikkivaltias.
    Vapahtajamme syntymäänkään miestä ei huolittu sähläämään ksikkitietävyydellään.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Naisen tahdon vastaisen raskauden aiheuttajalta siis pitäisi pyytää suostumus raskauden keskeyttämiseen?
    Mihin sellaiselta suostumusta tarvitaan ja tasa-arvon asiaan on päättänyt jo Kaikkivaltias.
    Vapahtajamme syntymäänkään miestä ei huolittu sähläämään ksikkitietävyydellään.

    Ja miehen korkealla kipukynnyksellään 🤣

    Äänestä

Päivi Räsänen tulee taas tarttumaan vakavaan asiaan, kieltämällä viattomien siittiöparkojen heitteillejätön talouspaperille ja/tai varmuuskumiin.
Tai
(viuuh.. viuuh.. raamattu taas heiluu ilmassa..)
maahan:

1.Mooseksen kirja:
38:9 Mutta kun Oonan tiesi, ettei jälkeläinen olisi oleva hänen, niin hän antoi, aina kun yhtyi veljensä vaimoon, siemenensä mennä maahan, ettei hankkisi jälkeläistä veljelleen. 
38:10 Mutta se, minkä hän teki, oli paha Herran silmissä; sentähden hän antoi hänenkin kuolla.

Äänestä
  • Aika ironista, mutta oikeastaan hupaisaa.

    Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    Aika ironista, mutta oikeastaan hupaisaa.

    Sinä se hupaisa olet. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

    Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    Aika ironista, mutta oikeastaan hupaisaa.

    Kiitos Mummomuori!
    Kiva kun on huumorintajua!
    Tässä samalla voin todeta, en kehua, että olet näiden uskontopalstojen järkevin ja asioista tietävin ihminen!
    Olen useasti miettinyt että mikä olet koulutukseltasi ja ammatiltasi, mutta ehkä parempi ettet sitä täällä kerro. 🌞

    1Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    Aika ironista, mutta oikeastaan hupaisaa.

    Herra suuressa viisaudessaan ei antanut sellaisen geenilinjan jatkua, jossa miehet tapaavat kuolla liian nuorina. Eikö se muka viisautta? Miten joku tolkuton evoluutio olisi pystynyt samaan?

    Äänestä

Hyvä aloite. Himoja on hyvä hillitä.

Äänestä
  • Miksi "hyvä" hillitä?
    Eturauhassyövän ehkäisyyn säännölliset siemensyöksyt ovat tehokkaita!
    Ilman vaimoa elävänä 73 vuotiaana miehenä ehkäisen itse henkilökohtaisesti päivittäin säännöllisesti tuollaisen syövän saannin mahdollisuuden, joskus jopa kaksikin kertaa päivässä! 🤔
    Terveydestään on pidettävä ahkerasti hyvää huolta, vaikka siihen kuluisi tuntikausia aikaa vuorokaudessa! 😇

    Äänestä

Siittiöt ovat siemennystä, eivät huvittelua varten luodut.
Meidän perheessämme..
(viuuh.. viuuh.. raamattu taas heiluu ilmassa..)
.. se on aina ollut vain pentu per laaki yhteisen lyhyen hartaan iltarukouksemme aikana.
(joko? jo! A..MUTTA! hyvää yötä! hyvää yötä!)

Äänestä

Hieroma koneet jätti dildot kirkon penkiin kiinni eivät varasta kuten kristikirkko ylee nsä tekee herran haltuun pappi panee

Äänestä

Tähän Pöivi ei ole vielä puuttunut. Masturbointikielto miehille. Ympärileikkausta suosittelee.

Äänestä

Eikös kalvinisteilla olekin miehille joku siveysvyö vai oliko se jehovilla

Äänestä
  • Mormoneilla on ne "taikakalsarinsa" mitkä päällä on hyvin hankalaa masturboida, ja kalsareiden riisuminen nukkumaan mennessä on tietyti kielletty.

    Äänestä

Aloitus on totta. Amer lehdissä.

Äänestä

>>Tosiaan, vaikka aloite on provokatorinen, nostaa se juuri sen ongelman esille, että miksi ei miehen osuuteen ikinä kiinnitetä huomiota, kun näitä lakeja laaditaan?>>

Mummonmuori, jos vihaat miehiä voit lähteä Ukrainaan sotimaan. Saat tappaa heitä ihan laillisesti.

😊 😊 😊 😊 😊

Äänestä

Ei kukaan miehiä vihaa

Äänestä

Päivi voisi perustaa siveysviraston vrt talepaanit

Äänestä

Miehillä on aina olemassa vaara saada eturauhassyöpä, mutta sitä voi tehokkaasti ehkäistä, pitämällä kivekset ja röörit säännöllisesti tyhjennettyinä ja tyhjinä.
Syntiä olisi mielestäni kuolla monia vuosia tai vuosikymmeniä ennenaikojaan eturauhassyöpään, kun sen voisi ehkästäkin.
Jos ei ole vaimoa, niin sen röörien tyhjänä pidon voi hoidella itsekin. Muuten muhii syöpää aiheuttavia pöpöjä kiveksissä.
Kerran pari päivässä tyhjentelen itse kivekseni, vaimoa kun ei ole.
Eläkeiän saavutin jo kymmenisen vuotta sitten.
Mitäkö ajattelen kiveksiäni ja röörejäni päivän vanhoista spermoista tyhjennellessäni?
No mitä luulisitte?
Säätiedoituksiako?
No tottahan toki, mistä arvasitte?!
Helleilmoja ja nudistirantojahan minä ajattelen, katselen myös filmeiltä niitä kauniimman sukupuolen edustajia sooloina!
Terveyteni hoitamista pidän tosi hauskana! 😍🤩🥰😋💁🙋🙆🧘Mielikuvitusta voi ja saa vapaasti käyttää! 🛌😉😇
Suosittelen muillekin miesvanhuksille!
Pitää mielen korkealla!
On hauskaa ja kivaa!
Pidentää ikää!
Ja mitä vielä? 🤔
Joo!😀
On kivaa ja hauskaa! 😇

Äänestä

Kirjoitin tuolla yllä : ”…ylivoimainen osuus ehkäisyyn ja aborttiin liittyvistä laeista keskittyy naisen rooliin, vaikka miehet ovat yhtälön toinen puoli…”. vastauksen ”: ”…miksi ei miehen osuuteen ikinä kiinnitetä huomiota, kun näitä lakeja laaditaan?”

Siihen ”Anonyymi” 2025-02-08 20:27:17 kommentoi: ”Miehen osuus pitäisi huomioida täysimääräisesti. Syntymätön lapsi on puoliksi miehen. Jokaiseen aborttiin pitäisi siis vaatia myös miehen suostumus, ja niin tasa-arvo toteutuisi, eikö totta?”

Aika moni abortti on tainnut johtua siitä, ettei mies halua lasta tai katoaa paikalta ilman minkään laisia sanktion pelkoja, saati moraalista tuomitsemista.

Ehkäisy on jätetty pääsääntöisesti naisen vastuulle. Kondomi on kehno raskauden ehkäisijänä, mutta hyvä sukupuolitautien ehkäisijä. Vasektomia on toistaiseksi paras keino.

Samoin mies voi päästä pälkähästä rajalla. Toisin vähävaraiset tai sellaiseksi tekeytyvät vierittävät vastuun yhteiskunnalle sekä naiselle.
”PasiToivonen5” 2025-02-06 15:16:52 tapansa mukaan vaihtaa aihetta:
”Mummonmuori, jos vihaat miehiä voit lähteä Ukrainaan sotimaan. Saat tappaa heitä ihan laillisesti.”

Miksi miehiltä ei voi vaatia samaa vastuuta kuin naisilta? Heillähän on oikeus kadota paikalta ja jättää lapsi tai lapset noin vain. Samoin voivat olla käyttämättä minkäänlaista raskauden ehkäisyä.

Ei se ole miesvihaa. Mutta ehkä sinulla on taustalla jotain naisvihaa sen suhteen, että naisten olisi pakko synnyttää riippumatta siitä, haluaako he lapsen vai ei?

Äänestä
  • Päivi Räsänen on viisas nainen ja hyvä kristitty.

    1Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Päivi Räsänen on viisas nainen ja hyvä kristitty.

    Mitenkäs Räsänen nyt liittyy tähän miesten vastuu kysymykseen?

    Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    Mitenkäs Räsänen nyt liittyy tähän miesten vastuu kysymykseen?

    Aloitukseen liittyy,

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Päivi Räsänen on viisas nainen ja hyvä kristitty.

    Laajasalokin on kritiikistään huolimatta sanonut arvostavansa Päiviä kristittynä ja kirkon rakentajana ja sanonut häntä älykkääksi, taitavaksi poliitikoksi ja vilpittömäksi, hyväksi kristityksi, jonka uskoo kaikessa pyrkivän hyvään, ja joka ei halua tahallaan loukata, eikä häntä pidä demonisoida.
    Tällä palstalla Päiville ei ymmärrystä ja hyvää sanaa liberaaleilta juuri heru, vaan leimataan paljon huonommaksi ihmiseksi mitä tosiasiassa on, eikä yritetä/haluta edes ymmärtää häntä oikein. Joissain ääripään tapauksissa, kuten Masked Singer-kohussa on saanut jotain puolustusta osakseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Laajasalokin on kritiikistään huolimatta sanonut arvostavansa Päiviä kristittynä ja kirkon rakentajana ja sanonut häntä älykkääksi, taitavaksi poliitikoksi ja vilpittömäksi, hyväksi kristityksi, jonka uskoo kaikessa pyrkivän hyvään, ja joka ei halua tahallaan loukata, eikä häntä pidä demonisoida.
    Tällä palstalla Päiville ei ymmärrystä ja hyvää sanaa liberaaleilta juuri heru, vaan leimataan paljon huonommaksi ihmiseksi mitä tosiasiassa on, eikä yritetä/haluta edes ymmärtää häntä oikein. Joissain ääripään tapauksissa, kuten Masked Singer-kohussa on saanut jotain puolustusta osakseen.

    ”Tällä palstalla Päiville ei ymmärrystä ja hyvää sanaa liberaaleilta juuri heru, vaan leimataan paljon huonommaksi ihmiseksi mitä tosiasiassa on, eikä yritetä/haluta edes ymmärtää häntä oikein…”

    En ole koskaan kyseenalaistanut Räsäsen osaamista poliitikkona tai hänen uskoaan.
    Sen sijaan hänen faninsa tekevät toistuvasti sitä kaikille muille.

    Täällä toistuvasti tuodaan esille lähinnä vain niitä juttuja, joissa Räsänen ei ehkä ole kovin positiivisena esiintynyt.

    Mitä sitten tarkoittanee se ”oikein” ymmärtäminen, on vähän toinen juttu. Räsänen edustaa siis omaa suuntaansa ja on ottanut mukaan ehkä liikaa tuota evankelikaalisuutta, mikä ei enää edusta luterilaista suuntaa.

    Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    ”Tällä palstalla Päiville ei ymmärrystä ja hyvää sanaa liberaaleilta juuri heru, vaan leimataan paljon huonommaksi ihmiseksi mitä tosiasiassa on, eikä yritetä/haluta edes ymmärtää häntä oikein…”

    En ole koskaan kyseenalaistanut Räsäsen osaamista poliitikkona tai hänen uskoaan.
    Sen sijaan hänen faninsa tekevät toistuvasti sitä kaikille muille.

    Täällä toistuvasti tuodaan esille lähinnä vain niitä juttuja, joissa Räsänen ei ehkä ole kovin positiivisena esiintynyt.

    Mitä sitten tarkoittanee se ”oikein” ymmärtäminen, on vähän toinen juttu. Räsänen edustaa siis omaa suuntaansa ja on ottanut mukaan ehkä liikaa tuota evankelikaalisuutta, mikä ei enää edusta luterilaista suuntaa.

    Päivi on kaikin puolin hyvä ihminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Päivi on kaikin puolin hyvä ihminen.

    En siitä ole keskustellutkaan vaan hänen mielipiteistään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Bradford Backmon Mississipin senaattori teki lakialoitteen miehen masturboinnin kieltämisestä. 1. Kerralla sakko 5000 dollaria jne. Ejakulaatio saa tulla vain hedelmöityksessä. Pitää.pidätellä. LKi tulisi voimaa 1.7.

Tämä vielä puuttuu AAlta ja Räsäseltä.

Naisena kysyn teudöb miesten näkemystä. Pystytkö pidättämään?

Laki haluaa rajoittaa miehiäkin kun Räsänen puhuu yl naisista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu