Juha Sipilä. Mulkku joka pilasi Suomen

Anonyymi-ap

Juha Sipilä. Mulkku joka pilasi Suomen
äänestäjät
2019-01-07 04:19:51

Arvoisa pääministeri Juha Sipilä.
Olette toimissanne osoittanut paitsi huonoa valtiomiestaitoa myös kansalaisten kesken valikoivaa ja eriarvoistavaa politiikkaa.
Vaalikamppanjassanne ilmoittauduitte köyhien, vähäosaisten, lapsiperheiden, opiskelijoiden ja eläkeläisten suojelijaksi.
Arvelitte valtion pakollisten menoleikkauksien määräksi n. 2,3 miljardia jota sitäkin piditte kenties ylimitoitettuna.
Vallankahvaan päästyänne menoleikkausten summa lisääntyi moninkertaiseksi ja maksumiehiksi valjastitte juurikin nuo "suojelunne" kohderyhmät.
Teiltä ei löydy, Juha Sipilä, sääliä tai empatiaa oman maanne köyhiä ja sairaita kohtaan, päinvastoin, he ovat jokaisessa leikkauksessane kärkikaartia.
Sensijaan tunnette syvää huolta maailman kurjista ja rasitetuista. Jopa niin että viime syksynä ilmoititte suomen valtamedian YLE:n lähetyksessä antavanne oman talonne pakolaisten käyttöön.
Tämä suomimainoksenne sai runsaasti kansainvälistä huomiota, yltäen valtalehtien sivuille pitkin maailmaa.
Se esitettiin myös Irakin televisiossa.
Ryntäys suomeen alkoi ja voidaankin hyvällä syyllä todeta ettei varmasti ole liiottelua jos arvellaan avoimeen kutsuunne vastanneiden määrän nousevan noin 10 tuhanteen.
Olette siis monin eri tavoin todella kalliiksi käynyt mies suomen kansalle pääministeri Juha Sipilä.
Tuorein kansalaisten sietokykyä koettellut temppunne on kun välittömästi brittien EU-äänestyksen tuloksen julkaisun jälkeen kiirehditte vakuuttamaan ettei suomessa vastaavaa äänestystä tulla järjestämään. Hallitusohjelman kirjauskin jo estää sen.
Pyytäisin teitä kuitenkin huomioimaan ettei mikään siihen hallitusohjelmaanne kirjoitettu ole kiveen hakattu !
Lopulta ette tyytynyt toteamaan tilannetta vain tämän hallituskauden osalta vaan sanoitte että asiasta on kerran äänestetty ja se riittää.."suomalaiset uskovat kerrasta".
Näinhän asia ei kuitenkaan ole.
1994 käytyjen vaalien jälkeen EU on muuttunut täysin tunnistamattomaksi siitä vapaakauppasopimuksesta jota suomalaiset tuolloin äänestivät.
Tahtooko suomen kansa yhä enemmän Brysselin lainsäädäntöä joka ylittää oman kansallisen lainsäädäntömme?
Suostuuko kansa ottamaan vastaan määräykset maahanmuutosta ja valtion budjetista Brysselin kasvottomilta byrograateilta?
Ja kuten aina..päätän tämä pitkän vuodatukseni jälkisanoihin.
Te, pääministeri Sipilä, nostitte itsenne kansanvallan päälle ilmoittaessanne ettei EU-äänestystä suomessa tulla järjestämään !
Joka neljän vuosi äänestysoikeuden omaava suomen kansalainen saa mahdollisuuden antaa äänensä/valtakirjansa luottamuksen arvoiseksi kokemalleen ihmiselle. Eniten ääniä saaneet nousevat sitten eduskuntaan toteuttamaan niitä tavoitteita ja sitä politiikkaa joita äänet saadakseen on luvannut.
Ilmoittaessanne ettei EU-äänestystä tulla järjestämään tulitte samalla sanoneeksi että aiotte riistää vapaan, omaan tahtoon ja perustuslakiin sisältyvän oikeuden äänestää omantuntonsa mukaan myös hallituspuolueiden kansanedustajilta.
Ja heidän myötään, riistätte vapauden ja demokratian kansalta.

11

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minkä vitun demokratian? Ei täällä sellaista ole. On vain puoluediktatuuri.

      Ossi, oikea demokraatti ja aito SOTILAS

    • Anonyymi

      Kyllä. Kaksi sanaa: Bernerin taksiuudistus.

    • Anonyymi

      Aloitus on täyttä asiaa !

      • Anonyymi

        Juuri näin!!


    • Anonyymi

      Sipilä tuhosi kepun.
      Siinä samalla Suomen.
      Mulukku se on.

    • Anonyymi

      yhdessä kaikkonen

      historia

    • Anonyymi

      Ei aloittajan kanssa voi olla muuta kuin täysin samaa mieltä. Näinhän se on!

    • Anonyymi

      rakkaus terrorismiin

    • Anonyymi

      suomen al koponen

    • Anonyymi

      on se puolue

    • Anonyymi

      sodäär sano anders

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe