Vanhus jätettiin ulosteisiin lakanoihin. Äitinsä lakanat pessyt Kirsi Niva on kauhuissaan hallituksen sote-leikkauksista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/af52a25b-35e6-4b4c-89e6-58991950e224
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/af52a25b-35e6-4b4c-89e6-58991950e224
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kannattaa huomata että jutussa hallituksen leikkauksista kauhistunut on Kokoomuspoliitikko.
Kiinnitin huomion samaan asiaan. Kyllä on pelkästään hoitajan välinpitämättömyyttä ja vanhuksen heitteille jättö ulosteisiin. Hoitajien kuuluu siivota ulosteet vaikka menisi yli ajan.
Ei ketään ihmistä kohdella tuolla tavalla.
Äärioikeisto tuhohallituksen on jaettava kotivaraksi lopetus pilleri . En mäkään haluu kotona lattialla kitua kuoliaaksi !
Jep.
Verorahaa ei synny riittävästi yhteiskuntaan, jotta kaikki palvelut pystyttäisiin tarjoamaan. Julkista sektoria elättävä yrityselämä on henkitoreissaan ja samalla julkinen sektori on liian suuri. Tosin muualla maailmassa on yleistä, että lapset hoitavat äidin ja vanhemmat heidän kuolemaansa asti.
Monikos vanhus saa maata ulosteissaan sen vuoksi että julkinen sektori on liian suuri? Äkikseltään kuvittelisi että tuo on liian pieneksi tapetun julkisen sektorin ominaisuus.
Tämä on hävytöntä heitteille jättöä hoitajilta. Jos näin hoidetaan työasiat niin enpä voisi hoitajien toimintaa puolustella.
Jos määräys on vain jakaa lääkkeet ja lähteä, niin sitten on.
Kunta päättää.
Korjaako kunta ne ulosteet ja pesee lakanat. Orpon hallitukselle lisätöitä, vanhusten ulostelakanoiden pyykkääminen. Tekisi Juusokin jotakin hyödyllistä.
SDP sotki Soten perusteellisesti ja kaiken kukkuraksi teki miljardin laskuvirheen soteen käytettävissä rahoissa. Arvatkaapa mihin SDP tunki tuon miljardin joka oli tarkoitettu meidän terveydenhuoltoon. SDP jako sen miljardin muille maille vierahille noin vain ja joka vuosi.
Soterahat menivät Zelenskylle ja yleensäkin Kiovan natseille ja sitähän te halusitte. Joten turha nillittää. Nyt on sotakiimaiset vallassa.
Omissa paskoissaan se on nykyään maattava. Heitteillejätöt ovat arkipäivää.
Perussuomalaisen Suomen koko kuva.
Totta.
Tämänpäiväinen Ylen gallup kertoo paljon siitä ketä kansa pitää tällaiseen syyllisenä.
En tiedä mitä siellä lukee, mutta on se hyvä että löysitte syyn ongelmaan kun arvovaltainen taho kertoi.
Ei sitä ominavuin pysty ajatteleen eikä syytä löytää?
Arvon persuvihaaja, millä logiikalla Riikka Purra on tuohon syyllinen?
Persut ovat nyt hallituksessa mutta antavat vanhusten hoidon heikentyä koko ajan.
Jos ei ole aikaa hoitoon, sitä ei vaan ole!
Kyllä se on hallituksen säästöjen syytä. Orpon ja Purran.
Kantakaa vastuunne , päättäjät!
Ei kaikki ole ruusuista, toinen puoli on kovin paskainen!
Hyvä kommentti.
Eikä edes vienti vedä. Kun on natseja hallinnossa. Kuka uskaltaa muuttaa /haluaa muuttaa tekemään tulosta Suomessa?
Omista koulupudokkaista äänestäjistä, joita on voideltu halvalla kaljalla, ei taida olla apua?
Purran mies on nössö. Ei hiffaa että spermaturpansa ratsastaa Mestarin mandaatilla?
Onkohan edes lastensa isä vai onko blondisöpöliini saanut 'munaa'?
Mulle eutanasia!
En halua tuollaista häpäisyä elämäni viime metreillä!
Lipitellyt viiniä siitä johtuu sänkyyn paskominen.
Olisko kannattanut maksaa eroavalle Sote pomolle 200 000 euron erorahaa ja puolueille sotepuoluerahaa? Olis laittanut rahat potilastyöhön.
Olis ehkä pystynyt paskan siivoamaan .
Kiitos hallituksen joka alibudjetoi hyvinvointiauleet ja räjäytti hoitajien työttömyyden ja leikkasi hoitajamitoitusta ja estää keikkalaisten palkkauksen jonka takia usein jäljelle jääneet hoitajat ovat alimiehityksellä töissä kovassa kiireessä ja niska limassa.
Itselläni hoiva-avustajana loppui työt kuin seinään hallituksen takia ikääntyneiden hoivakodissa.