"More than 8,000 web pages across more than a dozen U.S. government websites have been taken down since Friday afternoon, a NYT analysis has found.
The purges have removed information about vaccines, veterans' care, hate crimes, and scientific research, among many other topics."
https://www.nytimes.com/
Eli Trumpin irtipäästämät Muskin DOGE-nörttijoukon tyypit ovat tuhonneet jo yli 8000 Yhdysvaltain hallinnon eri osastojen alaisia web-sivuja, mm. rokotteista, veteraanien hoidosta, viharikoksista ja tieteellisistä tutkimuksista muiden muassa.
Eikö tuo ole vielä edes pahinta. Se on, että tuo samainen DOGE-nörttijoukko käytännössä hallitsee nyt koko valtion maksuliikennettä. Se on siis pienen nörttiporukan käsissä, jonka vanhin jäsen on 25-vuotias.
The purges have removed information about vaccines, veterans' care, hate crimes, and scientific research, among many other topics."
https://www.nytimes.com/
Eli Trumpin irtipäästämät Muskin DOGE-nörttijoukon tyypit ovat tuhonneet jo yli 8000 Yhdysvaltain hallinnon eri osastojen alaisia web-sivuja, mm. rokotteista, veteraanien hoidosta, viharikoksista ja tieteellisistä tutkimuksista muiden muassa.
Eikö tuo ole vielä edes pahinta. Se on, että tuo samainen DOGE-nörttijoukko käytännössä hallitsee nyt koko valtion maksuliikennettä. Se on siis pienen nörttiporukan käsissä, jonka vanhin jäsen on 25-vuotias.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tuohan maistuu varmasti suomalaisille Trumpin faneille, eli lahkouskovaisille ja persuille.
Hyvä Trump,go go go....👊🤠
USA-uskovaiset saavat nyt sitä ihtiään. Nautitaan nyt yhdessä tästä menosta jota meille Naton isäntä järjestää.
USA, on apinoiden planeetta ja Suomi on asennoinut itsensä noiden maksavaksi rengiksi. Päättäjämme ovat epäisänmaallisia idiootteja
Eroasko natosta, ni maksamme viulut🤪
Tuo jengi kohta funtsii että Trump on liian seniili ….
Niille jotka Trumpia äänestivät, ei seniiliys ole kuin meriitti.
Jaaha, kyseessä virtuaaliset kirjaroviot 1930- luvun tyyliin.
Moni, moni muukin Trumpin tämän kauden aikana hallintonsa toimesta tapahtunut asia on kuin suoraa kopiota siitä mitä Saksassa tapahtui 1930-luvulla.
Hitler siirsi väestöä, Trump aikoo siirtää Gazan väestön ja omat siirtolaisensa. Hitler valtasi naapurivaltioita, Trump on jo uhkaillut valtaavansa Panaman, Meksikon, Kanadan ja Gazan. Hitler polttikirjoja roviolla, Trump hävittää nettisivuja. Hitler perusti keskitysleirejä, Trump aikoo avata sellaisen uudelleen (Guantanamo).
Guantanamo toimii edelleen. Sitä ei ole suljettu.
Guantanamo on läntisen oikeusjärjestelmän kruunujalokivi.
Hyvä vaan kun punikkien tuhosivustot on nyt poistettu.
Nyt oli niin syvällistä pohdintaa että taidat olla persu.
Ensin hämmästelin että miksi ihmeessä nuo käyvät sotaveteraanienkin kimppuun. Sitten välähti:
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/trump-solvasi-taas-veteraaneja-kuolleita-tai-pahassa-kunnossa/
Trumpilla on pitkä historia maansa veteraanien halveksumisessa.
Ostihan Trump aikanaan perhelääkäriltään paperit, joilla vapautui asepalveluksesta.
Tuo voi olla yksi syy miksi persut Trumpia ihailevat. Eihän persueliitistäkään montaa armeijan käynyttä löydy.
Argentiina eroaa Maailman terveysjärjestö WHO:sta.
Seuraavat Yhdysvaltojen esimerkkiä.
Milloin Suomi eroaa?
Jäädän muuten takapajuiseksi kansaksi, noloa....
Ei eroa ainakaan ennen kuin persuilla on yli 50 % enemmistö eduskunnassa. Muut puolueet ovat turhan fiksuja moiseen.
Salen viesti trumppi ottaa sen mikä löysästi roikkuu🤣🤣🤣 stub nyt on pidettävä pää kylmänä😱😱
Stupido nuoleskelee Trumppia. Onhan USA stupidon mielestä Suomen tärkein liittolainen
Pian todennäköisesti siirrytään blockchain teknologiaan rahankäytön suhteen ja Trumphan sanoi hoitavansa USA:n valtionvelan... Mitä temppuja siihen on valmisteilla, näemme varmaan tämän vuoden aikana.
Web-sivujen tuhoaminen on nykyajan vastine kirjojen polttamiselle. Nyt ehkä saadaan nähdä, mitä se ihan oikea fasismi on. Toki vastaavaa touhua on nähty kommunisteilta, putinisteilta ja islamisteiltakin. Demokratia on kriisissä ihan oikeasti. Kuka sen kriisin tilasi? Kuka on vastuussa demokratian kriisistä? Ns "liberaalit" varmaan väittävät, että "äärioikeisto" on. Ei pidä paikkaansa. Vastuussa ovat vasemmistoliberaalit, jotka ääriytyivät ensin ja kiljuivat kurkku suorana fasismia. Ennen maailmassa varoitettiin, että jos huutaa karhua niin karhu tulee. Juuri niin on käymässä.
Nyt seuraa vastareaktio vasemmiston ääriytymiselle oikealta, mutta toivottavasti ei Suomessa. Toivottavasti Suomessa tolkku ja maltti säilyy. Toivottavasti tolkku ja maltti korvaavat ääreilyn myös vasemmalla. Toivottavasti tolkku ja maltti palaavat koko Eurooppaan. Nyt on Eurooppa paljon vartijana. Muutama liittolainen Euroopalle sentään muualtakin maailmasta löytyy.
Trump tekee hyvää työtä.
Naton korkea-arvoisin päättäjä näyttää millaiselle perustalle Nato on rakennettu.
Trump aloittaa tuhoamisen, Venäjän ICBM:t viimeistelevät sen
Olen jo varannut viikon loman Gaz-a-Lagosta 🤠