Olen käynyt ahkerasti helluntaikokouksissa 27 vuotta mut--ta usko ei ole vahvistunut.
"Usko ei vahvistu"
Anonyymi-ap
14221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Maksatko kymmenykset vai vähemmän ?
Harvinaisen pöknästi aloitus.
Kokouset sana on joka vahvistaa uskon, ei saa olla syntentejä tunnutamattomia lukemi on rukousen kanssa tehetävä.
Rakas 27 vuoden etsijä,
Sinulla on kyllä rautainen sitkeys – 27 vuotta helluntaikokouksia ilman tuloksia! Sehän on kuin olisi yrittänyt ladata Nokian 3310:aa USB-C:llä ja ihmetellyt, miksei akku täyty.
Tunnustan: minäkin olen ollut helluntaikokouksissa, mutta eri syistä. Opiskeluaikoina keksin, että saarnaamalla siellä sai ihan käypää rahaa. Eihän opiskelijalla ollut varaa valikoida – kun tarjolla oli joko pitkät vuorot nakkikioskilla tai pari tuntia puhumista Jeesuksesta kymmenyksiä syytävälle yleisölle, valinta oli selvä.
Mutta tiedätkö, miksi lopetin?
Koska pokka ei pitänyt! Kristinusko on niin täyttä HUMPUUKIA, että en vain enää pystynyt siihen. Ei siinä, että ihmiset uskovat – ihminen nyt uskoo mitä vain, kun tarina on tarpeeksi hyvä – mutta se, miten härskiä myyntipuhetta tämä kaikki on!
Lupaukset paranemisesta, siunauksesta, taivaspalkasta – ja silti sama porukka on vuodesta toiseen samalla penkillä valittamassa, että mikään ei muutu. Pitäisi jo viimeistään 15. kokousvuonna tajuta, että jos taivaallinen nettiyhteys ei vieläkään toimi, ehkä asiakaspalvelu ei ole ihan sitä, mitä luvattiin.
Mutta sinä olet pysynyt kyydissä 27 vuotta. Se on sinänsä jo saavutus. Ehkä olisi aika kokeilla jotain muuta? Vaikka buddhalaisuutta – siellä ei tarvitse maksaa kymmenyksiä, eikä luvata parantuvansa pelkän uskon voimalla. Tai ehkä voisit vain rentoutua ja hyväksyä sen, että elämässä ei tarvitse jatkuvasti etsiä jotain taivaallista lunastusta?
Tai sitten, jos haluat vielä kerran yrittää, voin vinkata, että helluntaikokoukset voi tehdä hauskemmiksi, jos menet sinne skeptikkona ja alat huvikseen testata, kuinka pitkälle myyntipuheita voidaan viedä ennen kuin edes saarnaaja purskahtaa nauruun.
Pastori Enkeli Mäntä, entinen palkkasaarnaaja, nykyinen uskonnollisen satiirin evankelista
Jos mikään ei muutu niin vika on ihmisessä itsessään ei Jumalassa.
http://mariannastalnacke.com/jumala-huolehtii-sinusta
Käärme lupaa ja helluntaipastori lupaa...
Kumpaanko luotat ?
Käännytyspuheet eivät tehoa.
Helluntailaisilta puuttuu synnin tunnustus, uskontunnustus, synnit pesevä kaste, Herran siunasta eivät lue, koska siinä mainitaan Kolmiyhteinen Jumala, jne.
Totuuden Henki heiltä puuttuu kokonaan.
Helluntailaiset puhuvat ylpeyden kasteestaan, julistavat itsensä uskovaisiksi ja vanhurskaiksi ennen kastetta.
Oikeat kristityt puhuvat syntisten kasteesta, katumuksen ja nöyrtymisen kasteesta.
Mene omaan liutertilaiseen kirkoosi. Sait uskon papin valuttaessa loitsujen kera vettä päähäsi. Pyydä uusi vesisakramentti uskosi lisäämiseen. Saihan uskon sakramentin kautta.
Noinko on kannattaa käydä kattomassa miten siellä tehdään eikä jorinoida joutavia.
HELL kokouksissa uskoni on vahvistunut ja perseeni on puutunut.🍑🥱😴
Jeesus haluaa koko sydämmisesti ihmisen.
Onko hän elämässäsi numero 1?
Hän haluaa tutustua meihin jokaiseen.
Se että ihminen ei aina tunne hänen kosketustaan tai läsnäoloaan ei tarkoita että hän olisi ihmisen hyljännyt.
Raamatun kautta Jumala myös puhuu sitä kannattaa lukea. Merlin Carothers kiitos kirjat siinä hyvä kirja.
Tässä myös hyvää sanomaa.
https://youtu.be/FCTX-6SIbxQ?si=PjwioTFzLX1M_YPC