"Lainojen myöntämiseen ei ole ollut määrärahaa"

Anonyymi-ap

Ähtärin tilinpäätösasioita koskeva selvitys on nyt julkinen.
Ähtärin kaupungin vuoden 2023 tilinpäätöksen alaskirjauksista tehdyn sisäisen tarkastuksen selvitys kertoo, että kaupunginhallitus on myöntänyt lainoja ilman toimivaltaa.
Ilman toimivaltaa tapahtunut lainojen myöntäminen johtuu selvityksen mukaan siitä, että lainojen myöntämiseen ei ole ollut määrärahaa kaupungin talousarvion rahoitusosassa.

Lisäksi selvitys toteaa, että lainapäätökset on tehty pääsääntöisesti salaisina päätöksinä. Edelleen selvityksen mukaan "päätöksistä tiedottamisessa verkossa on ollut ongelmia".

Selvitys toteaa yhteenvetona myös, että perintätoimiin on ryhdytty suhteellisen myöhään.

38

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      • Tarkoitus oli palveluntuottajana suorittaa
      tarkastustoimenpiteitä kaupungin laina- ja
      myyntisaamisten ”eläinpuistoyhtiöiltä" päätösvaltuuksiin,
      perintätoimiin ja perusteisiin.
      • Kaupunginjohtaja ohjasi työn suorittamista
      • Eläinpuistoyhtiöillä tarkoitetaan seuraavia yhtiöitä:
      • Ähtärin Eläinpuisto Oy
      • Oy Snowpanda Ltd
      • Hotelli Mesikämmen Oy
      • Laina- ja myyntisaamisilla viitataan kaupungin 2023
      vuoden tilinpäätöksessä alaskirjaamiin 7,6 M€
      saamisiin.
      • Toimivalta
      • Kaupunginhallitus on kaikkina aikoina, kun eläinpuistoyhtiöitä on po. lainojen kautta lainoitettu, ollut
      määrärahojen puitteissa toimivaltainen viranomainen lainojen myöntämiseen.
      • Toimivalta on ollut sidottuna käytettävissä olevaan määrärahaan.
      • Toimivalta on kulloinkin voimassa olleissa hallintosäännöissä ollut sidottu käytettävissä olevaan
      määrärahaan. Kun valtuusto päättää kaupungin talousarviosta, on toimivalta lainan myöntämisessä siltä osin
      kuitenkin loppujen lopuksi ollut valtuustolla.
      • Vuosina, jolloin po. lainoista on päätetty, ei ole ollut ko. vuosien tilinpäätösten rahoitusosien
      toteumavertailujen mukaan määrärahavarausta antolainasaamisten lisäyksiin. Kaupunginhallituksella ei ole
      ollut määrärahavarauksen kautta tarkasteltuna toimivaltaa päättää lainojen myöntämisestä.

    • Anonyymi
      UUSI

      • Kaupunginhallitus on pääsääntöisesti päättänyt lainojen myöntämisestä salassa.
      • Salassa käsittelyn perusteita ei ole kirjoitettu auki – kaupunginhallitus ei ole viitannut julkisuuslain 24 §:n
      tarkempaan asiakohtaan. Pääsääntöisesti ei ole viitattu ollenkaan ko. julkisuuslain pykälään. Ainoastaan
      yhdessä päätöksessä (kh 25.7.2019 § 147) on todettu salassa käsittelyn perustuvan julkisuuslain 24 §:ään.
      • Päätösten salassa pitämisen dokumentointi on yllä kuvatusti ollut puutteellista. Lainat ovat olleet kaupungin
      budjettitalouteen suhteutettuna merkittäviä. Tällöin salassa pitämisen perustelemiseen olisi tullut kiinnittää
      erityisen suurta huomiota.
      • Tilintarkastuksen yhteenvetoraporteissa 2018 ja 2020 ja tilintarkastuspöytäkirjassa 17.5.2021 on raportoitu
      puutteista salaisten päätösten tiedottamisessa verkossa ja pöytäkirjojen salassapidon perustelemisessa.

    • Anonyymi
      UUSI

      • Yhteenveto selvityksestä
      • Suurin osa alaskirjatuista myyntisaatavista on viivästyskorkoja lainoista
      • Myyntisopimuksia ei kaikilta osin ole laadittu kaupungin toimittamista palveluista tai edelleenveloituksista
      tytäryhtiöille
      • Lainapäätökset on tehty pääsääntöisesti salaisina päätöksinä ja päätöksistä tiedottamisessa verkossa on
      ollut ongelmia
      • Lainapäätöksistä on annettu asianmukaiset muutoksenhakuohjeet
      • Lainojen myöntämiseen ei puuttuvan määrärahavarauksen kautta tarkasteltuna ole ollut
      kaupunginhallituksella toimivaltaa, koska lainojen myöntämiseen ei ole ollut määrärahaa kaupungin
      talousarvion rahoitusosassa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Sisäinen tarkastus paljastaa: Ähtäri myönsi eläinpuistoyhtiöilleen lainoja salassa ja ilman toimivaltaa
      Ähtäri lainoitti muun muassa isopandojen elämää eläinpuistossa salaisilla päätöksillä. Sisäinen tarkastus paljastaa päätöksiä, joille ei ollut valtuuksia.
      Ähtärin sisäisen tarkastuksen raportista selviää, että Ähtärin kaupunginhallitus on myöntänyt eläinpuistoyhtiöilleen lainoja ilman toimivaltaa.

      Kyse on päätöksistä, joita on tehty ennen vuotta 2020. Ne koskevat kaupungin tytäryhtiöitä Ähtärin Eläinpuisto Oy:tä, Oy Snowpanda Ltd:tä ja Hotelli Mesikämmentä.

      Tarkasteltavana on ollut myyntisaamisia, lainasaamisia ja pääomalainoja yhteensä 7,6 miljoonan euron arvosta. Summa alaskirjattiin viime kesänä tilinpäätöksen yhteydessä, mikä painoi kaupungin taseen alijäämäiseksi.

      Sisäisen raportin johtopäätösten mukaan lainojen myöntämiseen ei ole ollut määrärahaa kaupungin talousarviossa. Tällöin ne olisi pitänyt käsitellä valtuustossa.

      Lisäksi lainapäätökset on tehty salaisina ja niistä tiedottamisessa ”verkossa on ollut ongelmia”.

      Ulkopuolinen taho teki sisäisen tarkastuksen nykyisen valtuuston pyynnöstä.

      Asiasta on tehty kaksi rikosilmoitusta. Syksyllä jo rikosilmoituksen on tehnyt kaupunkilainen ja tällä viikolla rikosilmoituksen tekemisestä päätti myös Ähtärin kaupunginvaltuusto.

      Pandojen tulo lisäsi lainatarvetta
      Esimerkiksi eläinpuistolle on myönnetty miljoonien eurojen lainoja sen jälkeen, kun pandat saapuivat Ähtäriin 2018.

      Sisäisen tarkastuksen mukaan lainoja myönnettiin kaupunginhallituksen kokouksissa, jolla olisi ollut valta päättää niistä vain määrärahojen puitteissa. Lainat olisi siis pitänyt viedä valtuuston päätettäväksi.

      Vain pieni osa lainoista oli edennyt valtuustolle saakka.

    • Anonyymi
      UUSI

      tilintarkastuskertomuksissa 2018-2020 ei ollut raportoitu määrärahaylityksistä.

      Kaupunginhallitus oli siis pääsääntöisesti tehnyt lainapäätöksiä salassa, eikä salassapidon syitä ole kirjoitettu auki.

      Sisäisessa raportissa todetaan, että ”lainat ovat olleet kaupungin budjettitalouteen suhteutettuna merkittäviä. Tällöin salassa pitämisen perustelemiseen olisi tullut kiinnittää erityisen suurta huomiota”.

      Perintätoimista ja yhtiöistä
      Sisäinen tarkastus tutki myös lainojen perintään liittyvää toimintaa. Se toteaa, että perintätoimiin on ryhdytty suhteellisen myöhään. Pääasiassa perintää on tehty loka-marraskuussa 2023, sekä jonkin verran syksyllä 2024.

      Saamiset koostuvat kaikkein eniten viivästyskoroista. Saamisia on ollut Ähtärin eläinpuistolta, Snowpanda-kiinteistöyhtiöltä ja Hotelli Mesikämmeneltä.

      Eläinpuisto ja Mesikämmen ovat tällä hetkellä velkasaneerauksessa. Snowpanda-yhtiö on asetettu konkurssiin.

      Eläinpuisto on Ähtärin kaupunki lähes kokonaan omistama yhtiö. Hotelli Mesikämmen on eläinpuiston tytäryhtiö. Snowpanda Resort on puolestaan kiinteistöyhtiö, joka perustettiin pandataloa varten.

      Sisäisen tarkastuksen raportti tuli julkiseksi tänään perjantaina.

      Poliisitutkinta
      Pohjanmaan poliisi on tehnyt syksyn aikana esiselvitystä Ähtärin kaupungin päätöksistä. Ensimmäisen rikosilmoituksen tekivät Seppo ja Olli Sahimäki jo kesällä heti alaskirjausten jälkeen. Sahimäet ovat myös valittaneet hallinto-oikeuteen kaupungin päätöksistä ja hallinto-oikeus on useita päätöksiä myös kumonnut.

      Kaupungin oma tutkintapyyntö on siis jo toinen.

      Poliisi kertoi runsas viikko sitten Ylelle, että saatuaan sisäisen tarkastuksen raportin se harkitsee yhdessä syyttäjän kanssa esitutkinnan aloittamisesta.

      Esitutkinta alkaa, mikäli poliisi ja syyttäjä toteavat, että on syytä epäillä rikosta.

      Syytettyjen paikalla olisi silloin todennäköisesti luottamushenkilöt ja kaupungin johto, joka on ollut vastuussa päätöksenteosta kyseisinä vuosina.

    • Anonyymi
      UUSI

      Jokainen syyllinen maksakoot meille kuntalaisille sentilleen takaisin aiheuttamansa miljoonatuhon! Te saatanat olette tuhonneet tyhmyydellänne koko kunnan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tuskin syytekynnys ylittyy. Mutta hyvä, kun tutkitaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Syyteoikeus vanhenee tietyssä ajassa. Riippuen mahdollisen tuomion pituudesta.
      Joten eikö näissä aikaraja jo ole tullut vastaan...

      • Anonyymi
        UUSI

        Ja höpö höpö,.virkarikosten vanhenemisajat ovat alkaen 5 vuotta eli jos opettaja maksattaa luokkaretkellä kahvinsa oppilaiden kassasta, se vanhenee 5 vuodessa, nämä eläinpuistoyhtiöiden asiat vanhenee 10 vuodessa


    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllä Ilkan kirjoituksesta välittyi kuva että monet tahot yrittää nyt tehdä kärpäsestä härkästä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Veroprosenttia nostamalla siitä selviää!

    • Anonyymi
      UUSI

      Voi herran tähden?

      Tutkitaanko nyt myös eläinpuiston hallituksen toiminta, jossa on ollut puheenjohtajana kansanedustaja?

      Suojellaanko jotain vielä?

      • Anonyymi
        UUSI

        Nyt on käännettävä kaikki kivet! Vain sillä saadaan pöytä puhtaaksi ja voidaan aloittaa jälleenrakennus talouden kuin luottamuksenkin osalta. Toivottavasti vastuuhenkilöt ymmärtävät asemansa ja roolinsa (poisjäänti) tulevien vaalien listoilta.


    • Anonyymi
      UUSI

      Ilmankos mesikämmenestä tuli eilen kalpeanaamaista johto porukkaa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Hitaasti mutta varmasti, oikeuden rattaat pyörivät.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ketkä kaikki sen ajan hallituksen jäseninä olivatkaan ja keitä kaikkia virkamiehiä rikostutkinta koskee? Saisiko jostain listan sen ajan vastuuhenkilöistä? Kaupungin sivuilla sitä tietoa ei ole

    • Anonyymi
      UUSI

      Jaa muka ei ole vuoden -20 jälkeen rahaa lykätty zoolle.p--ka puhetta dumpattu rahaa vieraile ja välität ry,n kautta koko ajan.Zoon toiminta myös tutkittava muuten ei pöytä puhdistu.vaalien jälkeen tukittava nykyisen hallituksen tekemiset pa--aa löytyy ja isosti.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ja lyhyet kausi lainat, onko päätökset tehty oikein ja onko kunnanhallituksella ollut niistä tieto.


    • Anonyymi
      UUSI

      Vanhentuneita asoita. Lukekaa rikoslakia.

      • Anonyymi
        UUSI

        Meinaatko että virkamieslakia ja vahingonkorvauslakia ei tarvitse lukea?


      • Anonyymi
        UUSI

        Riippuu kyllä rikosnimikkeistä, esim. törkeä virka-aseman väärinkäyttö, vanhenemisaika 10 v. Vahingonkorvausvelvollisuus on sitten myös oma lukunsa...


      • Anonyymi
        UUSI

        Juu, lue itse, ei ole vanhentuneita asioita, mitä nyt tutkitaan


    • Anonyymi
      UUSI

      Aikoinaan kyselin Ähtärin viranhaltijoilta, että tiedättekö mikä on virkamieslaki ja tulisiko sitä noudattaa. Eivät tienneet, niin ei tarvitse noudattaa. Ihan vastasivat sähköpostiin näin. Vesilaitoskin on mukana tässä sopassa rahoittajana. Siksi vesimaksut nousee.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ihan hauska tämä edellinen kommentti, mutta asiaan : onko kukaan pannut merkille että tilintarkastuksen töitä vuosien varrella ei taida olla millään lailla kommentoitu raportissa... Eikö olisi pitänyt jotain tarkastuksilla huomata esim lainanannon, saamisten yms suhteissa epäsuhtaa vuosien varrella, tämä osuus sopivasti jätetään kokonaan raportissa mainitsematta. Taitaa todellisuudessa olla niin, ettei niitä ole tilintarkastustiimin tutkaan tarttunut eli ei ole viitsitty edes tsekata, lounastaminen lautakunnan kokousten jälkeen bleiseri päällä piisaa. Mitään roolia ei luonnollisesti tarkastuslautakunnan maallikkojäsenillä ole, ne saa näissä asioissa unohtaa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Onko tarkastuslautakunnan jäsenenä ja puheenjohtajana ollut myös Mikko Savola?

        Eli juuri tuohon aikaan kun asiat olisi pitänyt tarkastaa!


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tarkastuslautakunnan jäsenenä ja puheenjohtajana ollut myös Mikko Savola?

        Eli juuri tuohon aikaan kun asiat olisi pitänyt tarkastaa!

        Ei HELVETTI! Sekin vielä..


    • Anonyymi
      UUSI
    • Anonyymi
      UUSI

      Pitkään olen ihmetellyt sitä, että miten Pienimäki on saanut tuollaiset asiat menemään läpi tilintarkastuksessa, mutta tilintarkastaja vastasi, että hänellä ei ole minkäänlaista päätäntävaltaa. Tarkastaa vain tilit ja kertoo kyllä mikä on väärin, mutta muuta ei voi.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ompa ollut epäpätevä tilintarkastaja jos ei tunne tilintarkastuslakia ja velvollisuuksiaan.


    • Anonyymi
      UUSI

      Tilintarkastaja laittoi siis sähköpostia, että on kyllä kertonut Pienimäelle mikä on väärin.

    • Anonyymi
      UUSI

      Eikökän nämä löydy sieltä Pienimäen sähköpostista parin Nordicon/Merisalo juttujen seasta.

    • Anonyymi
      UUSI

      Kaikki salataan ja sähköpostit tuhotaan. Eläinpuiston hallituksen puheenjohtajan ja kaupungin johdon keskinäinen kytkös kiistetään.

      • Anonyymi
        UUSI

        Onko joku vielä
        Niin yksinkertainen, että luulee, että sähköpostit voidaan tuhota pysyvästi?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko joku vielä
        Niin yksinkertainen, että luulee, että sähköpostit voidaan tuhota pysyvästi?

        Ja tulee siitäkin tuomio jos tuhoaa ja yrittää haitata tutkintaa. Nehän eivät ole mitään yksityisasioita.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko joku vielä
        Niin yksinkertainen, että luulee, että sähköpostit voidaan tuhota pysyvästi?

        Tuhottu jo ja perusteellisesti Yli- Tornion kaatopaikalle. Niitä ei kaiva edes entinen puolustudtusministeri esiin.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jos tilintarkastaja huomaa jotakin joka ei ole lain mukaan tehty on hänellä velvollisuus ilmoittaa siitä kaupunginhallitukselle, jos KH sivuuttaa asian eikä ryhdy toimiin vastuu on KH. Tiettävästi tilintarkastaja ei ole tehnyt ilmoitusta se selviää kuulusteluissa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Entäs tarkastuslautakunnan raportti joka valvoo hallintos ja taloutta. Siellä on ollut puheenjohtajistossa mukana Mikko Savola.

        Ri korppi korpin silmää noki


    • Anonyymi
      UUSI

      Taitaa tulla enempi kunnianloukkaussyytteitä kuin syytteitä talousasioista tämän vuoden aikana...

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaisten kannatus enää 12,9%

      Perussuomalaisten kannatus laskee edelleen kuntavaaleissa. Kannatus sulaa kuin kevälumi auringossa. Onkos tuo ihme, kun
      Perussuomalaiset
      596
      24690
    2. Surullinen olo

      Mutta helpottunutkin😭
      Ikävä
      114
      1328
    3. Bachelor-Joonas sekstasi toisen naisen kanssa - Tästä syystä valitsi kuitenkin Monican: "Nyt mun..."

      Bachelor Suomi -realityssä koitti lopullisen valinnan hetki. Paljon onnea ja lykkyä rakkauteen Joonas ja Monica! Lue l
      Bachelor
      22
      1144
    4. Suurimman osan ajasta tuntuu, että turha toivo

      mutta sitten hetkittäin tulee tunne, että jotain sittenkin voi olla. Mistä tämä tulee? Sen olen tiedostanut, että sinä o
      Ikävä
      8
      1061
    5. Amerikka vajoamassa diktatuuriksi?

      Trumpin ja Muskin -koalitio on ravistelee amerikkalaisen demokratian perusteita. Republikaanienemmistöinen kongressi on
      Maailman menoa
      179
      947
    6. Sen juoponko haluat

      Nainen? Onnea vaan. Olisin ollut parempi mies
      Ikävä
      106
      882
    7. MTV: Stubbin turvamies ampui itsensä haulikolla virka-asunnon kellarissa

      Kaksi korkean turvaluokituksen poliisia on ampunut itsensä virantoimituksessa lyhyen ajan sisällä. Marraskuussa tasavall
      Maailman menoa
      116
      860
    8. "Lainojen myöntämiseen ei ole ollut määrärahaa"

      Ähtärin tilinpäätösasioita koskeva selvitys on nyt julkinen. Ähtärin kaupungin vuoden 2023 tilinpäätöksen alaskirjauksis
      Ähtäri
      38
      815
    9. Miksi en antautunut sulle mies?

      Vaikka olin ihastunut... Vaikka tunsin olevani turvassa sun seurassa... Vaikka sä olisit halunnut... Vaikka mä olisin
      Ikävä
      78
      720
    10. Onko tunteesi laimenneet

      Minua kohtaan miten paljon?
      Ikävä
      51
      714
    Aihe