Ylikosken viesti Antti Kurviselle

Anonyymi-ap

Kansanedustaja, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen

Kommentoin kirjoitustanne Järviseudun sanomissa 26.1.2025. Mielestänne ”uskontokielteisyys tai uskontojen piilottaminen julkisesta tilasta olisi uskonnonvapauden irvikuva”. Torjutte ”tulkinnat, joiden mukaan Suvivirsi koulujen juhlissa, tilaisuuden pitäminen kirkossa taikka Jeesuksen nimen mainitseminen sivulauseessa” loukkaisivat uskonnottomien uskonnonvapautta. Mielestänne Suomessa ”on oltava mahdollisuus ja oikeus avoimesti tuoda esiin ja käsitellä uskonnollisia asioita”. Uskonnottomien vakaumuksen huomioiminen ei voi tarkoittaa sitä, että poistamme kaikki kristilliseen perintöön ja historiaan liittyvän kulttuuristamme.
https://www.jarviseudunsanomat.fi/arkisto/2025/01/26/kristilliset-perinteet-sopivat-oikeusvaltioon/

Olette käyttänyt monen muu poliitikon tavoin puhetapaa, jossa menevät sekaisin puurot ja vellit, sotketaan eri asioita. Ehkä olette turvautunut ns. toisen käden tietoihin ilman lähdekritiikkiä. Siten tulette lyöneeksi äitiä, joka vain teki kantelun yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakuntaan siitä, että koulu oli toiminut vastoin Opetushallituksen ohjeita. Sivalteluanne ei hillitse se, että lautakunta yksimielisesti totesi perheen lapsen oikeuksia loukatun ja että koulu myönsi virheensä, jossa ei ollut kysymys Jeesuksen nimen mainitsemisesta.

Suvivirren kieltäminen on 10-20 vuotta esiintynyt lähinnä suomalaisten kristilliskonservatiivisten poliitikkojen kevätpuheissa, sillä perustuslakivaliokunnan tulkinta koulun yhteisestä kevätjuhlasta on ollut koulujen tavanomaista käytäntöä, vaikka virret eivät pakollisia olekaan. Puutteita on paikoin ilmennyt perustuslakivaliokunnan linjaamassa mahdollisuudessa poistua juhlasta virren esittämisen ajaksi.

”Tilaisuuden pitämistä kirkossa” hämärretään nytkin joko tahallaan tai tietämättömyyttään. Koulun yhteisiä juhla on voitu lähinnä poikkeuksellisesti pitää kirkossa, vaikka oikeudenvalvojat evät ole pitäneet sitä suositeltavana. Myös opintokäynnit kirkkoon voivat olla opetussuunnitelman mukaisia.
Sen sijaan koulupäiviin liitetyt uskonnolliset tilaisuudet, kuten ev.-lut. seurakunnan koululaisjumalanpalvelukset kirkossa, ovat eri asia. Ne eivät ole opetusta. Niille pitää järjestää Opetushallituksen ohjeen mukaan ”vaihtoehtoista ohjelmaa” eli katsomuksellisesti neutraalia ohjelmaa samaan aikaan.

Uskonnonharjoitustilaisuudet eivät ole perusopetuslaissa mainittua toimintaa eikä opetussuunnitelman mukaista opetusta, jonka tulee olla sitouttamatonta. Jumalanpalvelukset ja hartaudet ovat selkeästi tunnustuksellisia ja sitouttavia. Sellaiseksi katsotaan myös gospelkonsertti.

Kyllä, Suomessa ”on oltava mahdollisuus ja oikeus avoimesti tuoda esiin ja käsitellä uskonnollisia asioita”. Esimerkiksi Vapaa-ajattelijain liitto ry ei ole esittänyt, että ”poistaisimme kaikki kristilliseen perintöön ja historiaan liittyvän kulttuuristamme”.

Uskonnollisten asioiden käsittely ei kuitenkaan tarkoita, että kouluilla ja päiväkodeilla olisi velvollisuus sisällyttää toimintaansa ev.-lut. kirkon uskonnollisia tilaisuuksia, kuten jumalanpalveluksia ja hartauksia. Hartaus ei ole käsittelyä, eikä käsittely jumalanpalvelus.

Käytännössä kuitenkin uskonnollisia tilaisuuksia sisällytetään koulu- ja päiväkotipäiviin. Kirkon nelivuotiskertomusten mukaan 97 % seurakunnista järjestää koululaisjumalanpalveluksia ja 80 % uskonnollisia päivänavauksia.

Opetushallituksen ohjeen mukaan kuitenkin “Opetuksen järjestäjä voi päätyä myös siihen, ettei koulun työsuunnitelmassa määriteltynä työaikana järjestetä uskonnollisia tilaisuuksia tai toimituksia.” (Opetushallitus-3903-2022)

Kirkonmiesten puheissa ”tilaisuuden pitäminen kirkossa” tarkoittaa ennen muuta puolustuspuhetta koululaisjumalanpalveluksille. Sitä ei kuitenkaan yleensä sanota suoraan, koska asialle ei ole kansalaisten enemmistön kannatusta. Vanhaa käytäntöä puolustetaan ns. sammutetun lyhdyin.

Kirkon Gallup Ecclesiastican (2024) mukaan väestöstä alle puolet kannatti seurakuntien päivänavauksia kouluissa. Vähäisintä kannatus oli 30-39-vuotaiden keskuudessa. Koululaisten kirkkojumalanpalveluksien kannatusta ei ole uskallettu mitata, ei kirkon toimesta eikä Nuorisobarometrissakaan. Suvivirrelle kevätjuhlassa mitataan turvallisesti kerta toisensa jälkeen kannatusta, mutta koululaisjumalanpalvelukselle kirkossa ei.

Tässä tiedoksenne eräitä uskonnottomien näkökohtia asiaan. Keskustelua uskonnon asemasta kouluissa ja varhaiskasvatuksessa käydään jatkossakin. Vapaa-ajattelijain liitto esitti tammikuussa 2025 alla seuraavan ehdotuksen Selkeyttä koulun ja kirkon rooleihin: https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/selkeytta-koulun-ja-kirkon-rooleihin/

Esa Ylikoski

38

523

    Vastaukset 38

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan oikein hänelle!

    • Anonyymi

      Onko tämä julkaistu jossain?

      Kurvinen ymmärtää varmaan, että Ylikoski vetoaa omiin hölötyksiinsä vedotessaan Valiiton kantaan

      Yksi ukko yksi mielipide

    • Anonyymi

      Ylikoski voisi laatia eduskunnan kyselytuntia varten kyselyn opetusministerikke tai pääministerille

      Aki Linden. tai joku muu lukee sen. Kurvinen istuu nolona oppipoikana.

      • Anonyymi

        Kurvinenhan on oppositiopuolueesta. Hän voisi kehittyä, ja esittää kysymyksen ministerille.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ylikoski pani kurvista kuriin kuin pieni orava

    • Anonyymi

      Pohjanmaa on hiljaa. Ei mitään sanottavaa

    • Anonyymi

      Kurvisen juttu oli siis jossain paikallislehdessä? Ylikosken juttu vaparien sivustolla, ei muualla?
      Uskonnonvapauden avulla pyritään pönkittämään kristinuskon asemaa.

      • Anonyymi

        Ei uskonnonvapauden, vaan epäreilujen kirkollisten etuoikeuksien kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei uskonnonvapauden, vaan epäreilujen kirkollisten etuoikeuksien kautta.

        Minun nähdäkseni Kurvinen käyttää uskonnonvapautta pönkittääkseen kirkon asemaa.


    • Anonyymi

      Samaa miessuä myös EariE:lle.

      • Anonyymi

        Siis samaa viestiä voisi lähettää myös SariE:lle.


    • Anonyymi

      Ylikoski ja Linden olivat puoluetovereita Turussa. Aki oli Turun Marxilaisten Opiskelijoiden puheenjohtaja ja Esa osaston lähipiiriä.

      Eduskuntakyselyn laatiminen sujuu helposti kaverusten kesken. Tosin kansanedustaja vain saa kiitokset ja kunnian.

    • Anonyymi

      Yle, HS, stt ja maakuntalehdet eivät julkaisseet uutistakaan.

    • Anonyymi

      Riita yhteiskunnallisessa asiassa merkittävien vaikuttajien välillä ylittää aina uutiskynnyksen

      Lähettäkää nukahtaneille toimittajille Kurvisen teesit ja Ylikosken vastateesit.

    • Anonyymi

      Ylikoski ja Linden olivat puoluetovereita Turussa. Aki oli Turun Marxilaisten Opiskelijoiden puheenjohtaja ja Esa osaston lähipiiriä.

      Ylikoski ja Linden pohtivat silloin kieltämisen kieltämisen aukaisemaa tietä eli Otto VIlle Kuusisen viitoittamaa https://keskustelu.suomi24.fi/t/18812436/#comment-133826176

      • Anonyymi

        Tuossa kirjoitat yli 50 vuoden takaisista asioista. Siihen aikaan mahtuu yli kolme elinkautista. Sittemmin Linden on liittynyt SDP:hen ja Ylikoski Vasemmistoliittoon.


      • Anonyymi

        Ylikoski oli myös sosialistisen opiskelijaliiton Varsinais-Suomen ja Satakunnan piirin puheenjohtaja. Hänet oli valittu Turun yliopiston ylioppilaskunnan edustajistoon sekä 1977-79 Turun yliopiston hallitukseen vasemmiston ja keskustan yhteisenä edustajana.


    • Anonyymi

      Kirjettä nyt myös Sari Essayahille.

      • Anonyymi

        KD ja myös Perussuomalaiset koittavat kalastaa tällä haavilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        KD ja myös Perussuomalaiset koittavat kalastaa tällä haavilla.

        Ratsatavat tietämättömyydellä.


    • Anonyymi

      Tämä esiin. T. V

    • Anonyymi

      Kyllä noille muillekin.

    • Anonyymi

      YLIKOSKI VAIHTOON !!!! - Nuorempia vapareita tilalle !

    • Anonyymi

      Eteenpäin Otto-Ville Kuusisen ja Esa Ylikosken viitoittamaa tietä

    • Anonyymi

      Valiitto ei jostain syystä välitä historianväärennyskulttuuriin osallistuneiden ulostamisesta, se naurettava remmi joka puhuu kuin Putin tänään

      Se tarjoaa rysän kieltä Kiovaan jne ja haluaa sorkkia kouluopetusta Suomessa jne

      Kaunokirjallisuuden tekijöiden joukosta löytyy hyvämuistisia, mm. Markku Turunen "Löytötavaraa" vuodelta 2007 ...

      60 - 70 -luvulla lapsi menee kouluun, tulee kotiin ja sanoo: "Suomi hyökkäsi Talvisodassa Neuvostoliittoon"

      Isä, viisi vuotta sodassa ollut, Taipaleen kuin jatkosodan Tuuloksen taistelut ja Tali - Ihantalan läpikäyneenä ilmoittaa, ettei lapsi menee nyt kouluun enää tällaista oppia kuuntelemaan

      Kahden viikon boikotin kuluttua opettaja tulee kylään. Isä ja opettaja menevät salin puolelle

      Käänne Ovi pannaan kiinni. Kukaan ei tiedä mitä ovien takana puhutaan, mutta lapsi menee seuraavana päivänä kouluun

    • Anonyymi

      Mitä Esa Ylikoski ja Aki Linden. ovat kuulleet talvisodan aloittajasta Sosialistisen Opiskelijaliiton opintopiirissä ?
      Oliko opettaja oikeassa ?

    • Anonyymi

      Suomen fasistit hyökkäsivät rauhaa rakastavan työläisten paratiisin viattomien tovereiden kimppuun.

      .Oikaiskaa opintopiiriläiset, jos olen väärässä.

    • Anonyymi

      Ei ole kuulunut vastausta. Eikä Järviseudun Sanomat julkaissut.

    • Anonyymi

      Tilaajat ja lukijat edustavat pimeää Pohjanmaata. Ankeutta ja taikauskoa

    • Anonyymi

      Asiallista, pohtivaakin, perustelevat.

    • Anonyymi

      Noh, pieni haastoi kuite kin.

    • Anonyymi

      Kurvinenkaan ei suoraa puolusta evl koululaisjumalanpalveluksia.

    • Anonyymi00039

      Oliskovpitänyt puhutella pehmeämmin?

    • Anonyymi00041

      Nyt on mahdollisuus lähestyä kansanedustajia lähettämällä heille Vapaa-ajattelijain tavoitteet hallitusohjelmaan 2026-2030.

    • Anonyymi00042

      Ok!

    • Anonyymi00043

      Koski on viestittänyt kurjaselle että nyt puhdistetaan vaparit ja valitaan
      uusi linja johon kurjasen porukat voi tulla mukaan seuraavien valintakokousten
      mukaan

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      391
      3107
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2473
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1902
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1668
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1189
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      282
      990
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      826
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      80
      823
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      49
      683
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      601
    Aihe