Onko teillä jäänyt cerazetteista menkat kokonaan pois? Oon käyttänyt nyt 5kk kyseistä merkkiä ja menkkoja ei ole aloittamisen jälkeen kuulunut. Olen pari kertaa tehnyt raskaustestin ja negatiivista on näyttänyt. Kuinka todennäköistä on tulla raskaaksi, vaikka käyttää pillereitä ihan ohjeiden mukaisesti? Onko kukaan tullut raskaaksi pillereiden aikana? Tässä harkitsen nyt josko lopetan kokonaan pillerit, kun olen kokeillut jo niin monta eri merkkiä (migreeni). Ei ole mukava elää koko ajan jännityksessä, että tulisin raskaaksi..Ja alkaa käydä kukkarollekin tuo raskaustestien hankkiminen.
Cerazette
huolestuttaa
8741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen syönyt Cerazette-pillereitä noin 2 vuoden ajan. Välillä menee useitakin kuukausia ettei menkkoja kuulu. Tähän mennessä en ole tehnyt kertaakaan raskaustestiä. Jotenkin olen vaan luottanut pillereihin. Todennäköisyys tulla raskaaksi on tosi pieni, vaikka tietysti se mahdollisuus on olemassa. Ehdottaisinkin, että otat rauhallisesti ja luotat pillereihin. Jos Cerazette on muuten ok, niin ei varmaan kannata lopettaa niiden käyttöä. Itse jossain vaiheessa pidin pillereistä taukoa ja ehkäisynä oli kondomi. Silloin pelkäsin raskaaksi tuloa huomattavasti enemmän kuin pillereiden käytön aikana.
taas näen tämän yhden ja saman otsikon täällä!! että jaksetaan jauhaa samoista pillerimerkeistä!! meeppä tonne vähän ylemmäs ja syötä "haku" kohtaan ton merkin nimi, niin tietoo löytyy yllin kyllin!!
terv.en jaksa lukea otsikkoa pidemmälle kirjoitustasi
Älä nyt hyvänen aika sitten lue näitä juttuja, jos noin vihastuttaa!!!
Älä nyt hyvänen aika sitten lue näitä juttuja, jos noin vihastuttaa!!!
Jauhetaanhan täällä päivittäin Yasminista ja Melianestakin. Miksei sitten minipillereistä, jotka ovat monelle vieraampi juttu kuin yhdistelmäpillerit? Mieluummin sitä lukee keskusteluja eri ehkäisymenetelmistä kuin esimerkiksi sitä jokaviikkoista kysymystä taukoviikon ehkäisytehosta (johon vastausta ei tiedetä, kun ei ole viitsitty kuunnella lääkäriä).
Lääkäri sanoi, että noin viidenneksellä Cerazetten käyttäjistä jää menkat kokonaan pois. Se on kuulemma siis ihan normaalia. Kysyin, että mistä sitä sitten tietää, jos ehkäisy pettää ja onkin raskaana. Lääkäri sanoi, että kyllä sen huomaa. Ilmeisesti sitten jostain ruumiillisista tuntemuksista?! En ole vielä itse aloittanut Cerazetten syömistä, harkitsen vielä. Menkkojen pois jääminen ei niinkään pelota, vaan se, että menkat on koko ajan, kuten joillekin minipillereiden käyttäjille käy...
Ei siinä mitään, vaikka menkat jääkin pois. Se tosiaan vaan huolestuttaa, että mistä sitä sit tietää milloin on raskaana...Ku ei tosiaan viitsi tehdä raskaustestejäkään jatkuvasti. Ja sit ku koko ajan pelkää, niin varmaan alkaa tulla niitä "raskausoireita" ihan itsestäänkin. Muuten olen kyllä ollut tyytyväinen, mitä nyt finnejä on jonkin verran tullut kasvoihin ja rintaan(ei ole aiemmin ollut). Täytyy tässä tosiaan miettiä vielä, että luotanko pillereihin vai lopetanko kokonaan..
Oon käyttänyt Cerazette minipillereitä reilun kaksi vuotta, eikä ole koko aikana ollut kuukautisia. Luotan kyllä pillereihin niin kuin yksi kirjoittajista jo edellä. Uskon että kyllä sen sitten huomaa kropasta, jos raskaaksi tulee. Siinä vaiheessa, jos unohdat ottaa pillerin ajallaan etkä käytä lisäehkäisyä voit raskaustestin tehdä, mutta muuten voisin kuvitella etä voit olla huoleti :) Ei todella kannata vaihtaa merkkiä, jos tunnet että Cerazette muuten sopii :)