Nopankylän asiaa vääristellä

Anonyymi-ap

Viimeisestä Ilmajoki-lehtisestä saimme lukea Läntisen alueen eskariasioista. Kunnanhallitus vaati lisää säästöjä ja kaikki läntisen alueen eskarit haluttiin kasvatus- ja opetuslautakunnassa saman katon alle Västilään.
Lehdessä oli kuitenkin todella virheellistä ja vanhaa tietoa Nopankylän eskarikuljetuksista. Jutussa kerrottiin, että eskareita kuljetetaan kunnan toimesta ennen eskaria ap-toimintaan Västilään, Västilästä Noppaan eskariin ja vielä eskarin jälkeen Nopasta ip-toimintaan Västilään.
Oikeellisen päätöksenteon perusteena täytyisi mielestämme olla kuljetuksien nykytilanne sekä tuleva tilanne, ei suinkaan vanhat ja paikkaansapitämättömät tiedot. Nykytilanne on siis se, että Nopankylästä haetaan eskareita ip-toimintaan Västilään. Se on ainut kuljetus jota nyt ja tulevaisuudessa tarvitaan, Nopankylä-Västilä.
Jos Nopankylän eskarit viedään Västilään kuljetuskustannukset tuplaantuvat, koska kaikki eskarit eivät tarvitse ip-toimintaa ja näinollen tarvitsevat kuljetuksen heti eskarin jälkeen Nopankylään. Tämä on faktatietoa suoraan vanhemmilta. Västilään siirtyessä kuljetukset siis olisivat Nopankylä-Västilä ja Västilä-Nopankylä.
Noppalaisten eskarien siirrosta Västilään ei siis tule kunnalle säästöjä vaan lisäkustannuksia. Mielestämme jo tämä yksistään on peruste siihen, miksi Nopankylän eskareita ei tule siirtää Västilään, inhimillisistä perusteista puhumattakaan. Kunnanhallitus haluaa säästöjä ja säästöä tulee, kun eskarit saavat jäädä Noppaan.
Toivoisimme myös, että jos päätöksenteon perusteena on ”lapset keskiössä” kuten Ilmajoki-lehdestä saimme lukea, niin lapsia ja heidän vanhempiaan kuultaisiin päätöksissä, jotka heitä koskettavat ja heidän elämäänsä vahvasti vaikuttavat.
Lisäksi kuntalaisina, äänestäjinä ja veronmaksajina toivoisimme, että saamme tuoda äänemme kuuluviin ilman, että valtuutetut ja luottamushenkilöt kokisivat siitä ärsytystä. Me kuntalaiset olemme teidät valinneet hoitamaan kuntamme ja kuntalaisten asioita, siis myös meidän.
Ilmeisesti jotkut kokivat edellisen eskariasiaan liittyvän kirjoitukseni vertailevan Nopankylää ja Västilää, vaikka halusin vain tuoda ilmi valtuutetuille oppimisympäristön kummassakin paikassa. Monet valtuutetut eivät ole tutustuneet eri kouluihin ja silti heidän pitää tehdä päätöksiä niihin liittyen. Värikkäitä kuvailua on varmasti kerrottu puolesta ja vastaan, joten tervetuloa tutustumaan paikanpäälle.

26

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ne rahat loppui valtiolta, kun niitä levitettiin ympäri maailmaa, yllättyneet parijonoon.

      • Anonyymi

        Niin ja kaikki on aina jonkun toisen vika?


    • Anonyymi

      Taitaa kuitenkin olla niin että sekin mahdollisuus on että noppalaisen eskarilaisen hoitopaikka on korvalla, josta lapsi eskariin noppaan ja taas iltapäivällä takaisin korvalle. Yöksi kotiin noppaan

      Ja hei: korvalla on eskariryhmä. Nopassa on 1-2 lk koulussa, jossa myös eskarit samassa tilassa. Voiko näitä verrata toisiinsa?

    • Anonyymi

      Nopan koulu on heti lopetettava. Älytöntä tekohengittää tuollaista tuppukoulua

    • Anonyymi

      Rauhoitu Ahti, Nopan koulu jatkuu vielä kauan, me teemme valituksen Korvan koulun kilpailutuksesta. Sitä saa mitä tilaa.

    • Anonyymi

      Ain se kuule joku kylä hullu löytyy, joka tälle tappolijalle äänensä kantaa.

    • Anonyymi

      Onko Ahti suolipalstan ahkerin?

      • Anonyymi

        Näin puhutaan


    • Anonyymi

      Jos annatte minulle sähköpyörän tai lomareissun lahjuksena, lupaan olla mitä mieltä haluatte. Terv: Fatim

    • Anonyymi

      Noppalaaset kyselee teitämättöminä että miten se että nopan eskarit saa jäädä noppaan on tasapuolisuus kysymys. Eivät siis ymmärrä että jos toiset joutuu vaihtamaan eskaripaikkaa pois omalta koululta ja toiset ei niin tasapuolisuus ei toteudu.
      Ymmärtävät vain sen että omat lapset saa jäädä noppaan!!!

    • Anonyymi

      Toimiiko se myös toisinpäin, eli Noppa laisia ei siirretä Korvan uuteen kouluun, eihän se olisi tasapuolista sekään?

      • Anonyymi

        Tasapuolista olisi tietenkin se, että joko kaikki siirretään tai ei ketään. Nyt noppalaisten mielestä tasapuolista on se, että muut siirtyy mutta heidän kolme eskariaan ei.
        Katsovat oman navan kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tasapuolista olisi tietenkin se, että joko kaikki siirretään tai ei ketään. Nyt noppalaisten mielestä tasapuolista on se, että muut siirtyy mutta heidän kolme eskariaan ei.
        Katsovat oman navan kautta.

        Tasapuolista olis rakentaa Noppaan uusi koulu kun kerran Koskwnkorvallekkin.


    • Anonyymi

      Noppa on liitettävä Jurvaan.

      • Anonyymi

        Nopasta on pikemminkin tehtävä oma kunta. Yksinvaltias sinne valtaan.


    • Anonyymi

      Kohta happijoki pakkoliitetään ääsmäkeen!ja en kyllä yhtään ihmettele!!sit on kyyti kylmää ja saa ollakin!! keskustaa myöden palvelut lähtee kirkko ainut mitä jää!!eli kyllä tukijussien alahuulet väpättää ja tyrät rytkyy,kun taas ääsmäellä,vodka virtaa ja palalaikka soi!!

    • Anonyymi

      Noppalaiswt eivät halua lapsia eskariin korvalle, jossa olisi väh 3. Työntekijää ryhmässä koska päiväkodin alainen yksikkö. Mieluummin siis koulun yhteydessä olevaan eskariin, jossa hommaa pyörittää yksi ope jolla samalla vielä 1-2 luokkien opetus.

      • Anonyymi

        Eikö yksi ope pysty hoitamaan 3 eskaria ja 6 alakoululaista?
        Jos ei pysty, niin alanvaihtoa suositellaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö yksi ope pysty hoitamaan 3 eskaria ja 6 alakoululaista?
        Jos ei pysty, niin alanvaihtoa suositellaan.

        Ei open tehtävä ole hoitaa vaan opettaa.


    • Anonyymi

      Niin muttaku kolme eskaria on rärkeämpää kuin 16 muuta!

    • Anonyymi

      Tasapuolisuuden nimissä myös Noppaan on rakennettava uusi koulu kun Koskenkorvallekkin rakennetaan.

      • Anonyymi

        Eikö kuitenkin huissille ensin uusi koulu, sitten vasta noppaan.?


    • Anonyymi

      Kuinka pitkä on Koskenkorvan kouluta Västilään?

    • Anonyymi

      Tasapuolista olis rakentaa Noppaan kaksi koulua, kun kerran Koskenkorvallakin on kaksi.

    • Anonyymi

      Montako Huissille? Yksi vai kaksi?

      • Anonyymi

        Kannatan kolmea koulua. Mahtuu sitten paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1816
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1351
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      62
      1348
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1171
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe