https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/079b8507-92a5-4834-9940-98869791b56b?ref=ampparit:12a5
ei ainakaan palkansaajan mittapuulla
millä mittapuulla 20000e auto on halpa?
23
517
Vastaukset
- Anonyymi
Saan palkkaa ja minusta 20.000 euron auto on täysin sopivan hintainen. En välttämättä sanoisi sitä halvaksi mutta sopivan hintaiseksi.
Jos ostaa sellaisia kolmen tonnin korollia niin niistä ei koskaan tiedä milloin tulee se paaliremontti. Ruostetta ja sähköremppaa jotka maksavat enemmän kuin koslan arvo on. - Anonyymi
Menes ajamaan Espooseen vaikkapa Haukilahti tai Niittykumpu, huomaat että lähes jokaisen rivarin ja ok-talon pihassa on perheillä useita autoja, luokkaa Porsche, BMW, Mersu ja Volvo sekä Tesla. Lapsiperheitä. Jos heidän autonsa maksaa luokkaa 65-120 tonnia niin kyllä se 20 tonnin ritsa on halpa.
- Anonyymi
Voihan sen kalliin ostaa.
Mutta käyttö ja lainakulut köyhälle liikaa - Anonyymi
Kirjoitan täällä nimimerkillä ja ilman.
Tätä "perheellisyyttä" olen juuri yrittänyt tuoda enemmän esille näissä
keskusteluissa. Ymmärrätte kai, etteivät ne "kolmen tonnin Korollat" joita
tässä koko ajan tuodaan esille, eivät tässä kuviossa voi tulla kysymykseen.
Omistajat muodostavat täysin oman sakkinsa, joka voisi yhtä hyvin perustaa
oman alustansa Korolla / autoasioidensa vatvomiselle.
Meidänkin - lopuksi vain kaksihenkisessä perheessä - oli työmatkojen helpot-
tamiseksi loppupelessä kaksi autoa.
Nyt eläkkeellä riittää yksi, vähän vanhempi, jonka katuarvo on se mainittu n.
€ 20.000,- - Anonyymi
olis myös mukava samalla kuulla monella perheellä on velkaa vaikka 300000e?
näistä velkaperheistä oli juuri kohinaa
- Anonyymi
Patteriuskovaisten mukaan 7 000- 20 000 €/kpl varasosahinnat ovat halpoja.
- Anonyymi
hih
- Anonyymi
Sinä se jaksat tuota samaa kuraa. Veikö Purra tuet ja katkeruus painaa.
- Anonyymi
Tyypillinen juttu jossa oikoluku tehty puutteellisesti.
"Huokeimman hintaluokan mediaanihinta laski 5 900 euroon" - Anonyymi
Autoliike on tehnyt ihan omat hintasegmentit omia myyntipalavereja varten. Mitään tekemistä niillä ei ole halpisautojen kanssa vaikka se tuon kyseisen autoliikkeen alin hintasegmentti onkin. Ehkä segementtejä on 3. 500-20 000, 20 001-50 000 ja yli 50 000€, ja sitten lehti kuvittelee, että nuo ovat jotain tilastokeskuksen hintasegmenttejä....
- Anonyymi
Wittu mikä nero.
- Anonyymi
Varattomille esim 2000 on jo paljon. Santun kautta kaikki muuttuu halvaksi.
- Anonyymi
Patteriautouskovaisten mittapuulla joku 40 000 lähtöhinta karvalakille on halpa. Tai 10 000 €/vuosi arvonalenema. Tai 20 000 € korjauskulu.
Sähköistymisen myötä desimaalipilkku siirtyi uuteen paikkaan, ei tässä sen kummempaa. Olet vain menneisyyteen takertuva jäärä, jos ei tätä tajua.- Anonyymi
Menisit hoitoon, tuo tilasi on sairaus.
- Anonyymi
Yksi kunnon kaukolomareissu maksaa meillä lapsiperheessä sen 15-20 tonnia, kuukausi aina reissussa ja parhaat hotellit sekä iso hyvä vuokra-auto, huippurafloissa ruuat jne.
- Anonyymi
pizzamamut ajelee sadantonnin audeilla...
hyvät jauhot.... - Anonyymi
Eiköhän noita osta juurikin palkansaajat.
- Anonyymi
Eiköhän se pitäisi olla mahdollisuus muillakin autoiluun kuin palkansaajilla , kohta ollaan lirissä autojen kanssa eikä hallitus tee tämänkään asian suhteen mitään , annetaan tilanteen pahentua välittämättä asiasta , nyky autotkin niin vikaisia että kyllä alkaa todella kalliiksi tulemaan autoilu maassa jossa auto välttämätön jos asioitaan haluaa yleensäkkään itse hoitaa , ilmastopolitiikalla vielä ehdointahdoin vaikeutetaan asiaa täällä kylmässä pohjolassa , tarvitseeko näissä olosuhteissa olla se kilven kiilloittaja hinnalla millä hyvänsä.
- Anonyymi
Onhan se halpa, jos palkka on vähintään 4000 € kuukaudessa kuten noin ajattelevilla on.
Tavishan saa oikeasti sen pari tonnia kuukaudessa ja ostaa vain käytettyjä autoja. - Anonyymi
Paljon ei kouluja tarvitse käydä, niin saa jo sen € 4.000,- /kk.
On kyettävä hahmottamaan, mikä missäkin ja mikä kenelle on
paljon vai vähän.
Lisäksi on osattava kirjoittaa kirjakieltä, eikä hammasrivi saa
muistuttaa veikkausriviä.
Yksi, risti, kaksi, loput peruutettu.- Anonyymi
Toisaalta hyvätuloiset ovat samalla tavalla yksinkertaisia kuin kommunistit. Kaikki ovat erilaisia eikä läheskään kaikille voida todellakaan maksaa kuin minipalkkoja. Jo tällä hetkellä on suuri ongelma se, että kiinalaiset tekevät valtaosan töistä ja rikastuvat sekä ostavat hyviä autoja.
Sitä on tietenkin vaikea ymmärtää, kun nousee se neste päähän.
- Anonyymi
Köyhällä on kaikki kallista, sellaista elämä on.
Toisilla on kalliimpia kelloja ranteessaan. - Anonyymi
hih
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2757680Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat654377Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2773704SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden522389Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11857Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31482Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51347- 1061323
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401242Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01221